Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Pytanie: Ile egzemplarzy wniosku o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów składa się w urzędzie? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. I jaka jest w tej chwili kara za przetwarzanie odpadów bez stosownego zezwolenia?

Dlaczego zagospodarowanie RDF jest problematyczne

Paliwo alternatywne RDF (ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo o unormowanych właściwościach jakościowych (np. wartości opałowej, zawartości chloru i rtęci) wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne, wykorzystywane jako źródło energii w procesach spalania lub współspalania odpadów i spełniające wymagania klasyfikacji i specyfikacji podanych np. w CEN/TS 15359 (EN-15359:2010). Jakie problemy wiążą się z zagospodarowaniem tej frakcji odpadów? Czy MBP to dobre rozwiązanie dla polskiego systemu gospodarowania odpadami?

Zmiany dla podmiotów gospodarujących odpadami po wejściu w życie RODO

Dnia 24 maja 2016 r. weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które zastąpiło przepisy dotychczasowej polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Przepisy RODO muszą być stosowane przez wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe na terytorium UE. Co to oznacza dla podmiotów gospodarujących odpadami?

Wydatki gminy na infrastrukturę wodociągową a podatek VAT

Gminy powinny odliczać VAT z inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych i bieżących wydatków związanych z infrastrukturą wodociągową. Czy zawsze muszą się przy tym kierować sposobem wskazanym przez Ministerstwo Finansów? Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule.

Sprawdź, kiedy Twoje pozwolenie wodnoprawne może zostać cofnięte

Zgodnie z ustawą Prawo wodne istnieje możliwość cofnięcia wydanego pozwolenia wodnoprawnego bez odszkodowania. W jakich sytuacjach?

Procedura wpisu do działalności regulowanej krok po kroku

Firmy odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zajmują się działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców. W konsekwencji są zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru. Jak bezbłędnie i szybko przejść przez tę procedurę?

Odpady zawierające PCB – jak z nimi postępować

Polichlorowane bifenyle, w skrócie określane jako PCB, stanowią wyjątkowo niebezpieczne związki chemiczne. O ich szkodliwości przesądzają właściwości rakotwórcze oraz negatywny wpływ na organizmy żywe. Czy w związku z tym odpady zawierające PCB mogą być przetwarzane? Jak je traktować w sprawozdawczości? O tym w artykule.

Konsekwencje zmiany właściciela instalacji

Pytanie: Czy pozwolenie na wytwarzanie odpadów wygasa po zmianie właściciela instalacji? Jak postąpić w przypadku przejęcia instalacji przez inny podmiot – np. przekształcenia spółek?

SGO13

Ocena systemu gospodarowania odpadami w Polsce

Raport o wczesnym ostrzeganiu dla Polski jest częścią ogólnego sprawozdania Komisji w sprawie wykonania i ma na celu pomoc państwom członkowskim zagrożonym nieprzestrzeganiem celu na 2020 rok. Opiera się na wcześniejszym wsparciu Komisji w zakresie zgodności gospodarki odpadami komunalnymi  z prawem UE. Co się z tym wiąże dla Polski?

Czy MBP odpadów to dobry kierunek rozwoju polskiego systemu gospodarowania odpadami

Dnia 1 lipca 2016 r. został przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), a w konsekwencji opracowane i sukcesywnie przyjmowane są plany wojewódzkie (WPGO). Obecny system gospodarki odpadami w Polsce funkcjonuje na bazie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych − tzw. RIPOK-ów, którymi są instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (IMBP). Czy jest to dobre rozwiązanie?

AGO46

Zasady aktualizacji zezwoleń

Ustawa o odpadach z 20 lipca 2018 r., której większość przepisów weszła w życie 5 września 2018 r., wprowadziła konieczność aktualizacji pozwoleń odpadowych. Z czym się wiąże modyfikacja przepisów?

Skąd pozyskać wzory zaświadczeń?

Pytanie: Nowelizacja przepisów o odpadach wymaga dołączania do wniosków o wydanie pozwoleń odpadowych zaświadczeń o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku bądź przestępstwa z art. 163−164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – skąd pobrać ich wzory?

Jakie zmiany przepisów najbardziej dotkną gminy

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) z 28 sierpnia br. ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Jak zmiany te rzutują  na pracę gminy?

AGO45

Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Pytanie: Ile egzemplarzy wniosku o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów składa się w urzędzie? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. I jaka jest w tej chwili kara za przetwarzanie odpadów bez stosownego zezwolenia?

Dlaczego zagospodarowanie RDF jest problematyczne

Paliwo alternatywne RDF (ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo o unormowanych właściwościach jakościowych (np. wartości opałowej, zawartości chloru i rtęci) wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne, wykorzystywane jako źródło energii w procesach spalania lub współspalania odpadów i spełniające wymagania klasyfikacji i specyfikacji podanych np. w CEN/TS 15359 (EN-15359:2010). Jakie problemy wiążą się z zagospodarowaniem tej frakcji odpadów? Czy MBP to dobre rozwiązanie dla polskiego systemu gospodarowania odpadami?

AGO44

Kiedy można poddać odzyskowi pozostałości z obróbki drewna

Klasyfikacja trocin z obróbki drewna i płyt wiórowych może być problematyczna. Jak uniknąć wątpliwości w tym zakresie? O tym w artykule.

Ewidencja odpadów w praktyce

Pytanie: Siedziba firmy, stacja przeładunkowa oraz magazyn znajdują się pod jednym adresem. Administrujemy cmentarzami, a wytworzone tam odpady samodzielnie transportujemy do naszej bazy. Czy mamy obowiązek wystawić sobie KPO jako wytwarzający, transportujący oraz zbierający odpady?

AGO43

Kiedy możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Istnieją sytuacje, w których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie może odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego. O czym musisz pamiętać, żeby tego uniknąć?

Jak wyliczyć opłatę za umieszczenie odpadów na składowisku?

W jakiś sposób zarządzający składowiskiem powinien wyliczyć opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

SGO12

Jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów

W celu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów przez prowadzącego SDP konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak taki dokument wygląda?

Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Otwarcie SDP wiąże się z licznymi obowiązkami, do których zaliczamy m.in.: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. Do głównych obowiązków prowadzących stacje demontażu pojazdów należą wyszczególnione poniżej zadania.

AGO42

Jakie obowiązują zasady ewidencji odpadów

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów oraz wpis do działalności regulowanej. W jaki sposób powinniśmy ewidencjonować odpady (np. z tworzyw sztucznych i papieru), które nie zmieściły się w pojemnikach przed posesją firmy? Czy należy je wpisać do KEO jako odebrane odpady komunalne, czy jako przyjęte?

Jak powinna wyglądać bezpieczna praca w oczyszczalni ścieków

Pracownicy oczyszczalni ścieków są narażeni na niebezpieczeństwa wynikające z pracy na wysokości, w różnych zbiornikach oraz z wykorzystaniem substancji niebezpiecznych. W związku z tym praca w oczyszczalni ścieków jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Jak więc zagwarantować bezpieczeństwo takiej pracy?

Czy prowadzenie punktu skupu złomu wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Punkty skupu złomu są często wyposażone w otwarte kontenery, w których jest składowany odbierany surowiec. Ze względu na brak zadaszeń gromadzi się w nich woda opadowa. Czy w związku z tym konieczne okaże się uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? O tym w artykule.

AGO41

Przetwarzanie odpadów o kodzie 20 01 08 – czy wymaga uzyskania zezwolenia

Pytanie: Planuję kompostowanie odpadów o kodzie 20 01 08, czy w związku z tym muszę uzyskać stosowne pozwolenie?

Decyzja środowiskowa a odbieranie odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Jeśli, jako odbiorca odpadów, nie mamy w decyzji środowiskowej podanej ilości zbierania odpadów niebezpiecznych  to ile ustawowo możemy takich odpadów przyjąć?

Co będzie się działo z BDO po 24 lipca?

Pod adresem: www.bdo.mos.gov.pl jest dostępna internetowa baza danych o odpadach, a w zasadzie jej pierwszy element, czyli rejestr przedsiębiorców. Do 24 lipca mają zostać dokonane wszystkie, określone ustawowo, wpisy. Co później będzie się działo z BDO i jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na przedsiębiorców?

SGO11

A może musisz złożyć wniosek

W ustawie jest również określona lista podmiotów, które w celu wpisania do BDO muszą złożyć stosowny wniosek. Wpis do rejestru będzie dokonywany przez marszałka województwa. Dowiedz się, czy jesteś wśród nich.

AGO40

Jak prawidłowo dobrać kod odpadów dla zanieczyszczonych kartonów?

Pytanie: Czy zakrwawioną folię i karton mogę przyjmować pod kodem 15 01 02 oraz 15 01 01, czy też ze względu na pochodzenie powinnam je klasyfikować do innej grupy?

Do 31 lipca masz czas na złożenie sprawozdania z działalności dotyczącej odbioru odpadów

Na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest zobowiązany do przygotowania półrocznych sprawozdań. Termin ich złożenia za pierwsze półrocze 2018 roku mija 31 lipca. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo sporządzić ten dokument oraz jakich błędów należy unikać.

AGO39

Obowiązki i prawa w systemie gospodarki odpadami

Polskie gminy stoją przed ważnym i trudnym zadaniem: do 2020 roku muszą znacząco zwiększyć poziom odzysku odpadów oraz ich przygotowania do ponownego użycia. Jednocześnie zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach segregowanie odpadów komunalnych nie jest obowiązkiem, lecz polecanym wyborem. W jaki więc sposób gminy mogą mobilizować mieszkańców do segregacji odpadów? Jeżeli nie jest to obowiązek ustawowy, czy gmina może wyciągnąć konsekwencje wobec niesegregujących?

Kierowca transportujący odpady – jakie dokumenty musi mieć?

Podczas przewozu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne kierowca powinien posiadać zestaw stosownych dokumentów. Jakie to dokumenty?

AGO36

Formularz do złożenia sprawozdań opakowaniowych za 2017 rok

Pytanie: Nasza firma produkuje i sprzedaje części do rowerów – zajmujemy się eksportem oraz wprowadzaniem na teren Polski produktów w opakowaniach. W związku z tym mam pytanie, na jakim formularzu mamy złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2017 rok?

Deklaracje „zerowe” – czy firma musi odbierać odpady?

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne od mieszkańców zobowiązane jest do ich odbioru z terenu nieruchomości, których właściciele złożyli deklaracje „zerowe” lub też nie złożyli deklaracji?

AGO35

Czy jakość śmieciarki może mieć wpływ na wynik przetargu?

Przestrzeganie wymogów związanych z ochroną środowiskaprzez pojazdy wykorzystywane do zbierania i przewozu odpadów raczej nie wpływa na jakość świadczonych usług w zakresie terminowości i prawidłowości realizacji zamówień. Czy w takim wypadku kryterium dotyczące emisji spalin może być wymogiem, z którym spotkają się firmy komunalne w ofertach przetargowych?

Co z rejestrem BDO?

20 grudnia 2017 roku uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą ma zostać utworzona Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo będą dotyczyły?

5 zmian w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Jakie istotne zmiany wprowadziła?

AGO34

Ewidencja i odbiór odpadów od osób fizycznych

Pytanie: Moja firma posiada zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie i transport odpadów, które przyjmujemy od przedsiębiorców. W związku z kierowanymi zapytaniami od osób fizycznych mam pytanie – w jaki sposób ewidencjonować odpady przyjmowane od osób fizycznych? Czy wystarczy posiadanie zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie i transport odpadów zgodnie z ustawą o odpadach? Czy też obowiązuje w tym zakresie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wpis do rejestru działalności regulowanej i obowiązek sprawozdawczości?

Co, jeśli w zakładzie powstało więcej odpadów, niż wskazuje na to pozwolenie?

Pytanie: Urząd Marszałkowski po uprzednim wysłaniu zbiorczego zestawienia o odpadach za rok 2017 odpowiedział mi w mailu, że podana wartość 9 Mg wodnych cieczy myjących 12 03 01* jest o 1 Mg większa niż w pozwoleniu na wytwarzanie (mam faktycznie 8 Mg). Co odpowiedzieć w e-mailu urzędowi i jak postępować dalej?

Bhp przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest

Azbest wiąże się z komórkami organizmu i powoduje ich mutacje. Prowadzi to do bardzo poważnych chorób, tj. raka płuc, azbestozy i międzybłoniaka. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zminimalizować negatywne oddziaływanie azbestu na organizm człowieka oraz środowisko naturalne.

SGO09

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

AGO33

Czy prowadzenie instalacji do przetwarzania plastikowych butelek na granulat wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?

Przetwarzanie plastikowych butelek na granulat może być przedsięwzięciem klasyfikowanym w różnoraki sposób. Czy zatem podmioty prowadzące tego typu instalację muszą uzyskać decyzję środowiskową?

Czy odpady można wysłać kurierem?

Pytanie: W drukarni pojawia się nam odpad (folia) o kodzie 15 01 02. Chcemy zlecać kurierowi przewożenie tego odpadu do punktu odbioru. Wiadomo, że do transportu odpadów potrzebne jest odpowiednie zezwolenie – w związku z tym mam pytanie, czy kurier przewożący folię także musi je posiadać?

Bursztynowa a zielona lista odpadów – jakie są warunki klasyfikacji odpadów do jednej z tych grup?

Odpady, które ulegają transgranicznemu przemieszczaniu, mogą być zaklasyfikowane do zielonej lub bursztynowej listy odpadów. O tym, jakie są podstawy ich klasyfikacji oraz co z tego wynika, przeczytasz w poniższym artykule.