Nowe prawo wodne – zmiana w definicji ścieków
W słowniczku znowelizowanej ustawy Prawo wodne nastąpiło uporządkowanie i doprecyzowanie wybranych pojęć, a w niektórych przypadkach zmieniono nazewnictwo w odniesieniu do poprzednio obowiązującej ustawy. Sprawdź, jak teraz wygląda definicja ścieków.
Nadzór nad szambami – czy odpowiada za to gmina?
Zgodnie z przepisami to władze samorządowe odpowiadają za czystość i porządek na terenie gminy. Jednym z ich obowiązków jest nadzór nad nieczystościami z domowej kanalizacji, zwłaszcza tymi odprowadzanymi indywidualnie przez właścicieli nieruchomości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Limity na odbiór odpadów zielonych
Pytanie: Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych. W uchwale tej ograniczyła ilość odbieranych odpadów zielonych do 2 worków miesięcznie (240 litrów). Możliwość ograniczenia ilości odpadów zielonych dają zapisy ustawy o utrzymaniu czystości, ale jednocześnie na stronie Ministerstwa Środowiska znajduje się informacja, że odpady kuchenne czy ogrodowe powinny trafić wspólnie do worka BIO (worek brązowy). Jak zatem sklasyfikować skoszoną trawę? Czy rada gminy słusznie ograniczyła odbiór tego rodzaju odpadów?
Konsultacje społeczne przy tworzeniu WPGO
Ustawa o odpadach nałożyła na samorząd wojewódzki obowiązek aktualizacji co 6 lat wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) wraz z opracowaniem planów inwestycyjnych w formie załączników. W jakim zakresie społeczeństwo może ingerować w te dokumenty?
Kiedy możesz przekazać osady ściekowe do rekultywacji składowiska odpadów
Pytanie: Zamierzam przekazać osady ściekowe (kod odpadu 19 08 05) pochodzące z komunalnej oczyszczalni ścieków do rekultywacji biologicznej składowiska odpadów. Jakie badania musimy w takim przypadku wykonać?
Jak może zachować się gmina w przypadku nielegalnego składowania odpadów budowlanych
W niektórych gminach do urzędów wpływają skargi od osób, których nieruchomości graniczą z terenami budowy. Petenci zarzucają sąsiadom długotrwałe składowanie na swoich nieruchomościach niewykorzystanych materiałów budowlanych. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji?
Sposoby recyklingu odpadów z szyb samochodowych
Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych, eksploatowanych oraz zużytych pojazdów mechanicznych. Dotyczy to również odpadów z szyb montowanych w tych pojazdach. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzić ich recykling, który może przynieść korzyści ekonomiczne.
Przetwarzanie odpadów o kodzie 20 01 08 – czy wymaga uzyskania zezwolenia
Pytanie: Planuję kompostowanie odpadów o kodzie 20 01 08, czy w związku z tym muszę uzyskać stosowne pozwolenie?