System kaucyjny – sprawozdawczość w BDO

Jednym z założeń systemu kaucyjnego jest zapewnienie przejrzystości przepływu materiału opakowaniowego. Uczestnicy systemu będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji (na różnym poziomie szczegółowości) oraz do składania sprawozdań w BDO. W trakcie webinarium zostaną przedstawione zasady sprawozdawczości w BDO, ze wskazaniem terminów oraz w podziale na obowiązki dla wprowadzającego i operatora. Zostanie również zwrócona uwaga na brak obowiązku sprawozdawczego w odniesieniu do sklepów, ale przy zachowaniu obowiązku prowadzenia ewidencji.  

Nakaz wstrzymania działalności w przypadku zagrożeń środowiskowych

Każda ustawa regulująca kwestie związane z ochroną środowiska zawiera katalog kar przewidzianych w przypadku uchybienia realizacji obowiązków. W większości są to kary pieniężne, ale możliwe są również kary pozbawienia wolności. Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej karze, która w największym stopniu przekłada się na działania biznesowe. Ta kara to nakaz wstrzymania działalności w przypadku wystąpienia zagrożeń środowiskowych. 

Transport odpadów - wymagania środowiskowe i dokumentacja w BDO

Aby potwierdzić zakończenie transportu odpadów użytkownik podmiotu transportującego powinien w zakładce „Zrealizowane przejęcie” wybrać odpowiednią kartę przekazania odpadów, a następnie z listy rozwijanej „Opcje” wybrać „Edycja/Zmiana statusu”. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej dokumentacji?

ETS, czyli system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych

ETS, czyli system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, to najważniejszych mechanizm w Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. Przedsiębiorcy nim objęci muszą kupować drogie uprawnienia do emisji. W trakcie szkolenia zostaną omówione najważniejsze kwestie związane z ETS.

Pozwolenia zintegrowane

Największe instalacje, np. fabryki czy elektrownie, muszą uzyskać pozwolenie zintegrowane. Pozwolenie zintegrowane to najtrudniejsza decyzja w polskim systemie ochrony środowiska. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska wstrzyma, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji eksploatowanej bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Powyższej decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

Systemy raportowania środowiskowego (BDO, CRO, BDS, KOBiZE)

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Przepisy środowiskowe są rozproszone w wielu aktach prawnych, co pociąga za sobą konieczność raportowania danych do różnych organów administracji. Rozwój narzędzi informatycznych przyczynił się do przejścia administracji na elektroniczne systemy raportowania. W trakcie webinarium zostaną przedstawione wybrane systemy, tj. BDO, CRO, BDS, KOBiZE. Każdy system zostanie omówiony według schematu: dla kogo?, co raportujemy?, jakie są kary?, dzięki czemu uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę „w pigułce” i będą mogli zidentyfikować swoje obowiązki w zakresie raportowania środowiskowego.

Dyrektywa SUP (Single Use Plastics)

Dyrektywa SUP zakłada, że od 2021 roku w państwach członkowskich muszą być prowadzone działania, które będą miały na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Inna powszechna nazwa dyrektywy to „dyrektywa plastikowa”. Pomimo, że dyrektywa nie została wdrożona do prawa polskiego, część wymagań weszła w życie na mocy rozporządzenia unijnego. W trakcie webinarium zostaną przedstawione informacje na temat już obowiązujących wymagań oraz planowanych obowiązków zawartych w projekcie polskiej ustawy wdrażającej dyrektywę.