WYDANIE ONLINE

Wyzwania, przed którymi stoją firmy w 2025 roku, obejmują różne rodzaje odpadów. Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają gospodarujących odpadami w najbliższym czasie?

czytaj więcej »

Zgodnie z informacjami ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, jest niezbędny z powodu konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy pozwolą na rozwój paliw alternatywnych, takich jak biometan.

czytaj więcej »

Aktualnie w Polsce dokonuje się istotna zmiana w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło, że system kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie od początku 2025 roku, a jego start został przesunięty na październik 2025 roku. 

czytaj więcej »

Baterie napędzają transformację energetyczną, a ich recykling jest kluczowy dla ochrony środowiska. Nowe badania Joint Research Centre (JRC) Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę harmonizacji zasad zbiórki, klasyfikacji i recyklingu, by zoptymalizować odzysk surowców i wesprzeć zrównoważony rozwój w UE.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy firmę zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych (mamy swoje samochody do odbioru odpadów, a także samochody ciężarowe). Dodatkowo w bazie magazynowej są prasokontenery, kompaktory do styropianu oraz belownice. Dysponujemy także halą, w której zbieramy odpady przed ich dalszym transportem do posiadaczy odpadów (także odpady inne niż komunalne). Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić i jak wyliczać opłatę środowiskową w naszym przypadku?

czytaj więcej »

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów.

czytaj więcej »

Pytanie: Oddelegowujemy recykling odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury organizacji odzysku opakowań. Prowadzimy natomiast przetwarzanie innych odpadów i mamy odpowiednią infrastrukturę, w związku z czym chcemy również sami prowadzić recykling wytwarzanych odpadów opakowaniowych. Z jakimi dodatkowymi obowiązkami będzie się to wiązało? Czy będziemy musieli składać dodatkowe sprawozdanie w BDO i uiszczać opłatę opakowaniową? 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jako odbierający odpady komunalne z terenów niezamieszkałych, od właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami, możemy tymczasowo magazynować odpady wielkogabarytowe (20 03 07), również na przełomie roku? Czy przekazanie później tych odpadów wymaga wystawienia KPO, czy KPOK?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. Jak wyliczyć taką opłatę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy odpady przekazane podmiotom zwolnionym z ewidencji na podstawie oświadczenia, powinny być uwzględnione w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami przez zbierającego odpady komunalne? Dodatkowo, czy w tym sprawozdaniu powinniśmy uwzględnić odpady o kodach 20 03 07 oraz 16 02 14?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dom pomocy społecznej prowadzony przez gminę, który oferuje posiłki w jednorazowych opakowaniach z tworzywa sztucznego, podlega dyrektywie Single use plastics (SUP)? Czy powinien składać sprawozdania dotyczące opakowań albo uiszczać jakieś opłaty?

czytaj więcej »

Częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być określona przez radę gminy w ramach uchwały.

czytaj więcej »