Osiąganie poziomów recyklingu przez odbierających odpady

Pytanie: Czy jako odbierający odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych (firm), na podstawie umów z nimi, możemy być ukarani przez gminę za nieosiągnięcie poziomów recyklingu? Większość z odbieranych odpadów to odpady cmentarne, które są oddawane tylko do składowania.

Klasyfikacja odpadów budowlanych i rozbiórkowych

Pytanie: Wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych w celu wykonania obowiązku segregowania wytworzonych przez siebie odpadów zleca wykonanie tego obowiązku innemu podmiotowi. Pod jakim kodem podmiot realizujący obowiązek na zlecenie wytwórcy powinien przyjąć zmieszane odpady budowlane w celu ich segregacji na poszczególne frakcje?

Jakie kary mogą stosować gminy za palenie odpadami

Pomimo działań edukacyjnych wciąż zdarzają się przypadki, w których podmioty nielegalnie spadają odpady w piecach. Jakie środki może w takim przypadku zastosować gmina?

Ewidencja odpadów z dzikich wysypisk

Pytanie: Jak należy prowadzić w bazie danych o odpadach (BDO) ewidencję odpadów z dzikich wysypisk? Czy jako spółka komunalna w momencie przejęcia tego odpadu stajemy się jego wytwórcą i odbieramy go na podstawie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) czy karty przekazania odpadów (KPO)?

Czy gmina musi przejmować prywatne sieci wodociągowe

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę to specyficzny rodzaj działalności, polegający na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody mieszkańcom gminy. Czy gmina musi być wyłącznym właścicielem i eksploatatorem całej infrastruktury wodociągowej na swoim terenie?

Przyjmowanie materiałów ceramicznych do PSZOK

Pytanie: Czy po zmianach w 2025 roku można nadal przyjmować odpady o kodzie 17 01 07 od właścicieli nieruchomości ze zbiórek z gmin oraz Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów)? 

Przejęcie odpadu na przełomie roku

Pytanie: Towar przyjechał w 2024 roku, ale karta przekazania odpadów (KPO) została odrzucona (masa do korekty). Czy jeśli korekta została zrobiona w 2025 roku, to jako przejmujący odpad, powinniśmy zewidencjonować KPO na 2024 czy 2025 rok? 

Odpady tekstyliów – obowiązki gmin i mieszkańców

Zgodnie z przepisami dyrektywy PE i Rady (UE) nr 2008/98/WE w sprawie odpadów, zmienionej dyrektywą (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r., od 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie powinny ustanowić selektywną zbiórkę odpadów tekstylnych.

2025

Osiąganie poziomów recyklingu przez odbierających odpady

Pytanie: Czy jako odbierający odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych (firm), na podstawie umów z nimi, możemy być ukarani przez gminę za nieosiągnięcie poziomów recyklingu? Większość z odbieranych odpadów to odpady cmentarne, które są oddawane tylko do składowania.

Klasyfikacja odpadów budowlanych i rozbiórkowych

Pytanie: Wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych w celu wykonania obowiązku segregowania wytworzonych przez siebie odpadów zleca wykonanie tego obowiązku innemu podmiotowi. Pod jakim kodem podmiot realizujący obowiązek na zlecenie wytwórcy powinien przyjąć zmieszane odpady budowlane w celu ich segregacji na poszczególne frakcje?

2024

Zmiany w ustawie o odpadach, które obowiązują od 2025 roku

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (nr UC23) określone w nich modyfikacje mają wejść w życie od 2025 roku.

Zmiana przepisów dotyczących wyrobów zawierających azbest

Ustawa przedstawia głównie obowiązki podmiotów użytkujących wyroby zawierające azbest oraz wykonawców prac związanych z azbestem.

Wliczanie opon do poziomów recyklingu

Pytanie: Czy gmina w sprawozdaniu z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi lub prowadzący PSZOK w sprawozdaniu składanym gminie mogą wliczyć opony (kod odpadu 16 01 03) zbierane w PSZOK do odpadów poddanych recyklingowi i tym samym zwiększyć osiągnięty poziom recyklingu?

2023

Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk

Nielegalne składowiska to miejsca nieprzeznaczone do składowania odpadów, w których te odpady są porzucane. Powstają one najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania ich w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem.

Zagospodarowanie odpadów po uprzątnięciu dzikiego wysypiska

Pytanie: Czy podmiot sprzątający teren po pożarze dzikiego wysypiska odpadów należący do gminy (także odbierający, transportujący i zagospodarowujący odpady) może przyjąć odpady powstałe w wyniku świadczenia tej usługi pod kodem 16 81 02, jako odpady powstające w wyniku świadczenia usługi? Jeśli nie, w jaki inny sposób rozwiązać to w ewidencji odpadów?

Wszystkie niezbędne dokumenty przy przemieszczaniu odpadów

Pytanie: Jak dokładnie wygląda procedura informowania z użyciem dokumentu określonego w załączniku VII do rozporządzenia 1013/2006 (import złomu z Ukrainy do Polski oraz na Słowację i do Niemiec)? W BDO spółka jest wpisana jako sprzedawca odpadów – nie wchodzi w ich fizyczne posiadanie. Importowany złom trafia bezpośrednio do odbiorcy mającego wymagane zezwolenia (Ukraina – Słowacja, Ukraina – Niemcy). Co z zezwoleniem na przemieszczanie odpadów?

2022

Transport osadów ściekowych – czy są odpadami

Pytanie: Czy mając wpis do BDO w dziale VII i transportując odpady o kodzie 01 04 12, możemy również transportować odpady o kodzie ex 01 04 12? Dodatkowo planujemy przywieźć z innej oczyszczalni inokulum (wsad z innej biogazowni) w celu zaszczepu naszej biogazowni. Czy jest to odpad, czy produkt?

Sprawozdawczość komunalna – rozwiej swoje wątpliwości

W tekście znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej.

Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać

Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?

2021

Zasady międzynarodowego przemieszczania odpadów

Transgraniczne przemieszczanie odpadów wiąże się z dopełnieniem przez wszystkie podmioty wielu formalności, jeśli tylko chcą one uniknąć ewentualnej odpowiedzialności karnej, jaka grozi za transport odpadów bez stosownych kwitów.

2020

Zmiany w zakresie przyłączy do sieci

Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W jakim zakresie?

Zasady magazynowania odpadów komunalnych

Pytanie: Czy odpady segregowane odbierane od mieszkańców mogą być magazynowane, czy powinny być transportowane od razu do instalacji? Czy np. zużyty sprzęt elektroniczny (ZSEE) może odebrać inna firma, z którą gmina nie ma podpisanej umowy na odbiór odpadów?

Uwaga, mandaty za brak złożonej deklaracji!

Dnia 4 września 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Od teraz strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny za brak złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

2019

Zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów

Pytanie: Czy zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwidują zróżnicowanie odbierania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów w podziale na gminy miejskie, wiejskie oraz części gmin miejsko-wiejskich? Czy w takim razie będzie obowiązywało zróżnicowanie tych częstotliwości bez różnicowania na gminy? Od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać ta zmiana?

Zmiany w prawie budowlanym a gospodarka wodno-ściekowa

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada m.in. przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej, a także zmiany w zakresie terminu ważności wydawanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne warunków przyłączenia do sieci. Szczegóły poniżej.

Zmiany w deklaracjach odpadowych

Pytanie: Kiedy wchodzą w życie zmiany w zakresie terminów przyjęcia deklaracji odpadowych (do 10 dnia następnego miesiąca)?

2018

Wyzwania stawiane przez UE

Komisja Europejska opublikowała 24 września br. przegląd stosowania zasad dotyczących odpadów UE w całej Europie, przedstawiając wyzwania na przyszłość. Pomimo stałego postępu w państwach członkowskich i ogólnie dobrych wyników na poziomie UE istnieją poważne problemy, które należy szybko rozwiązać, aby Europa mogła czerpać korzyści środowiskowe i gospodarcze z gospodarki o obiegu zamkniętym.

Stan współczesnej gospodarki odpadami

500 mln mieszkańców UE co roku wytwarza około 0,5 Mg odpadów, a łącznie w UE wytwarzane jest do 3 mld Mg odpadów. Mają one ogromny wpływ na środowisko, powodując zanieczyszczenia i emisje gazów cieplarnianych, a także znaczące straty materiałów. Jak wygląda współczesny system gospodarowania odpadami?

2017

Zasady zaopatrywania ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków

Działalność polegającą na zaopatrywaniu ludności w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków może prowadzić tylko przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne oraz gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie może to być natomiast osoba fizyczna. Poniżej szczegóły.