Zasady transportu odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Zasady transportu odpadów do Niemiec
Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów?
Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?
Wytyczne dotyczące oznaczenia miejsca magazynowania odpadów olejów
Pytanie: Jak powinno być przygotowane i oznakowane miejsce magazynowania odpadów o kodzie 13 02 08* przy maksymalnej chwilowej ilości odpadów 2 beczek, czyli ok. 0,4 Mg (i wytwarzaniu do 5 Mg odpadów w skali roku)? Jakie wymagania powinny być spełnione w takim przypadku (mamy już wannę wychwytową na przepracowany olej)? Jesteśmy też na etapie uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów i przed kontrolą komendanta straży pożarnej.
Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych
Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?
Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022
Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?
Masa odpadów w kontekście zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy największa masa odpadów, z której liczy się zabezpieczenie roszczeń, może być wyższa od masy określonej w operacie przeciwpożarowym? Z wymiarów miejsc magazynowania odpadów (boksu) wynika, że można magazynować 57 Mg odpadów w określonej strefie o danej gęstości. Natomiast w operacie wpisano, że maksymalnie można magazynować 50 Mg.
Koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci są za wysokie
Wielu właścicieli nieruchomości wciąż skarży się na wysokie koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku realizacji tego obowiązku gmina może nałożyć karę bądź przeprowadzić przyłączenie na własną rękę, obciążając właścicieli kosztami. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę na ten problem, apelując do Ministerstwa Infrastruktury o podjęcie działań.
2024
Zasady transportu odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Zasady transportu odpadów do Niemiec
Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów?
Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?
2023
Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk
Nielegalne składowiska to miejsca nieprzeznaczone do składowania odpadów, w których te odpady są porzucane. Powstają one najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania ich w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem.
Zagospodarowanie odpadów po uprzątnięciu dzikiego wysypiska
Pytanie: Czy podmiot sprzątający teren po pożarze dzikiego wysypiska odpadów należący do gminy (także odbierający, transportujący i zagospodarowujący odpady) może przyjąć odpady powstałe w wyniku świadczenia tej usługi pod kodem 16 81 02, jako odpady powstające w wyniku świadczenia usługi? Jeśli nie, w jaki inny sposób rozwiązać to w ewidencji odpadów?
Wszystkie niezbędne dokumenty przy przemieszczaniu odpadów
Pytanie: Jak dokładnie wygląda procedura informowania z użyciem dokumentu określonego w załączniku VII do rozporządzenia 1013/2006 (import złomu z Ukrainy do Polski oraz na Słowację i do Niemiec)? W BDO spółka jest wpisana jako sprzedawca odpadów – nie wchodzi w ich fizyczne posiadanie. Importowany złom trafia bezpośrednio do odbiorcy mającego wymagane zezwolenia (Ukraina – Słowacja, Ukraina – Niemcy). Co z zezwoleniem na przemieszczanie odpadów?
2022
Transport osadów ściekowych – czy są odpadami
Pytanie: Czy mając wpis do BDO w dziale VII i transportując odpady o kodzie 01 04 12, możemy również transportować odpady o kodzie ex 01 04 12? Dodatkowo planujemy przywieźć z innej oczyszczalni inokulum (wsad z innej biogazowni) w celu zaszczepu naszej biogazowni. Czy jest to odpad, czy produkt?
Sprawozdawczość komunalna – rozwiej swoje wątpliwości
W tekście znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej.
Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać
Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?
2021
Zasady międzynarodowego przemieszczania odpadów
Transgraniczne przemieszczanie odpadów wiąże się z dopełnieniem przez wszystkie podmioty wielu formalności, jeśli tylko chcą one uniknąć ewentualnej odpowiedzialności karnej, jaka grozi za transport odpadów bez stosownych kwitów.
2020
Zmiany w zakresie przyłączy do sieci
Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W jakim zakresie?
Zasady magazynowania odpadów komunalnych
Pytanie: Czy odpady segregowane odbierane od mieszkańców mogą być magazynowane, czy powinny być transportowane od razu do instalacji? Czy np. zużyty sprzęt elektroniczny (ZSEE) może odebrać inna firma, z którą gmina nie ma podpisanej umowy na odbiór odpadów?
Uwaga, mandaty za brak złożonej deklaracji!
Dnia 4 września 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Od teraz strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny za brak złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
2019
Zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów
Pytanie: Czy zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwidują zróżnicowanie odbierania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów w podziale na gminy miejskie, wiejskie oraz części gmin miejsko-wiejskich? Czy w takim razie będzie obowiązywało zróżnicowanie tych częstotliwości bez różnicowania na gminy? Od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać ta zmiana?
Zmiany w prawie budowlanym a gospodarka wodno-ściekowa
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada m.in. przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej, a także zmiany w zakresie terminu ważności wydawanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne warunków przyłączenia do sieci. Szczegóły poniżej.
Zmiany w deklaracjach odpadowych
Pytanie: Kiedy wchodzą w życie zmiany w zakresie terminów przyjęcia deklaracji odpadowych (do 10 dnia następnego miesiąca)?
2018
Wyzwania stawiane przez UE
Komisja Europejska opublikowała 24 września br. przegląd stosowania zasad dotyczących odpadów UE w całej Europie, przedstawiając wyzwania na przyszłość. Pomimo stałego postępu w państwach członkowskich i ogólnie dobrych wyników na poziomie UE istnieją poważne problemy, które należy szybko rozwiązać, aby Europa mogła czerpać korzyści środowiskowe i gospodarcze z gospodarki o obiegu zamkniętym.
Stan współczesnej gospodarki odpadami
500 mln mieszkańców UE co roku wytwarza około 0,5 Mg odpadów, a łącznie w UE wytwarzane jest do 3 mld Mg odpadów. Mają one ogromny wpływ na środowisko, powodując zanieczyszczenia i emisje gazów cieplarnianych, a także znaczące straty materiałów. Jak wygląda współczesny system gospodarowania odpadami?
2017
Zasady zaopatrywania ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków
Działalność polegającą na zaopatrywaniu ludności w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków może prowadzić tylko przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne oraz gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie może to być natomiast osoba fizyczna. Poniżej szczegóły.