Jaką treść powinno mieć sprawozdanie z kontroli zbiorników i oczyszczalni

Pytanie: Wprowadzony został obowiązek sprawozdawczy z kontroli zbiorników szczelnych i przydomowych oczyszczalni przez gminy. Które przepisy prawne stanowią o zawartości sprawozdania przekazywanego do RZGW i WIOŚ do kwietnia 2024 roku?

Cofnięcie kary dla recyklera za opóźnienie audytu

Pytanie: Czy mogę złożyć odwołanie od decyzji WIOŚ, jeśli przekazałem 4 dni po terminie sprawozdania z audytu recyklera?

Co zrobić, gdy nie można wprowadzić KPO

Pytanie: Co zrobić, gdy odebrano odpady od firmy, która zakończyła działalność, a karty z odbioru zostały w zakładce „odrzucone". Odpady przyjęliśmy na magazyn, ale nie mamy jak wykazać tego w ewidencji.

Cementowanie jako istotny element systemu gospodarowania odpadami – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy, że wytwarzanie cementu jest bardzo energochłonne, dlatego popularne jest spalanie odpadów, których nie można poddać recyklingowi. O czym przeczytasz w drugiej części?

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

Zasady ewidencji odpadów komunalnych

Pytanie: Firma jest wpisana do rejestru działalności regulowanej i ma zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych (o kodach m.in. 20 03 01, 15 01 07 i 15 01 06), które odbiera od mieszkańców na podstawie umowy z gminą. Odbiera odpady własnymi pojazdami i przywozi do PSZOK do stacji przeładunkowej (ma na nią zezwolenie), gdzie przeładowywane są do dużych kontenerów, a następnie transportowane do regionalnej instalacji (RIPOK) prowadzonej przez zewnętrzną firmę transportową mającą stosowne zezwolenia. Jakie karty w BDO powinny być wystawione na poszczególnych etapach w BDO?

Uzgodnienia dotyczące oczyszczalni ścieków

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM.  Organy muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie, dlatego dyrektywa pojawi się oficjalnie przed czerwcem tego roku.

Raportowanie i certyfikacja związana z systemem KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy ww. surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Na czym to polega?

2024

Propozycje zmian w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trakcie konferencji prasowej dotyczącej postulowanych zmian w systemie kaucyjnym potwierdziło, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziano też zmiany. Jakie?

2023

Nowy przewóz odpadów objęty systemem SENT

Zgodnie z nowelizacją zmieniającą rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty Systemem Monitorowania Drogowego i Kolejowego Przewozu Towarów oraz Obrotu Paliwami Opałowymi, modyfikacji uległy przepisy związane z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?

Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze

Zgodnie z ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały również zmiany dotyczące gospodarowania odpadami. Jakie?

Nowe przepisy dotyczące odpadów

Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. zmiany w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.

2022

Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości

Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.

2021

Kilka wskazówek, w jaki sposób przedsiębiorstwa wod.-kan. mogą racjonalizować zużycie wody

Ograniczanie strat wody powinno stanowić jeden z najważniejszych celów przedsiębiorstw wodociągowych, gdyż pozwala ono na obniżanie kosztów i zmniejsza straty tego cennego zasobu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mogą stosować sprawdzone, standardowe metody zapobiegania marnowaniu wody, ale także w miarę możliwości finansowych wykorzystywać nowoczesne, bardzo skuteczne technologie. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz w tym artykule.

2020

Nowe możliwości na pozyskanie dofinansowania

Do końca czerwca 2022 roku istnieje możliwość składania wniosków o dofinasowanie selektywnej zbiórki odpadów i działań związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów.

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach − BDO połączone z JPK!

Pomimo sprzeciwów przedstawicieli branży ustawodawca zaplanował połączenie BDO z bazą podatkowych jednolitych plików kontrolnych (JPK). Zmiany te mają wejść w życie już od stycznia 2021 roku. Czy tak będzie rzeczywiście? Jakie konkretnie zmiany mają obowiązywać? Tego dowiesz się z artykułu.

2019

Nowe przepisy dla monitoringu miejsc magazynowania odpadów

Od 17 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755). O czym warto wiedzieć?

Nawet milion złotych kary za nieprawidłowy transport odpadów od 6 września!

Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw doprecyzowała istniejące przepisy dotyczące nielegalnego transportu odpadów oraz naliczania opłat za naruszenie przepisów w tym zakresie. Zapisy te weszły w życie 6 września 2019 r.

2018

Transport ścieków bez licencji – czy jest to legalne

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym firmy transportujące ścieki mają możliwość realizacji transportu licencjonowanego, jak również transportu w ramach przewozu na potrzeby własne. Czym się się różnią?

Sprawozdanie z tytułu uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Pytanie: Co to jest PRTR? Czy jako zbierający i odbierający odpady jesteśmy zobowiązani do składania sprawozdania w zakresie uwalniania i transferu zanieczyszczeń?

Pozwolenie dla oczyszczalni ścieków

Pytanie: Wytwarzamy w oczyszczalni ścieków ok. 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy w określonych limitach 5 tys. Mg dla uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów brana jest pod uwagę całkowita, czy sucha masa osadu?

2017

Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?

Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Chcesz poznać ich rodzaje i zgłębić tajniki procesu demontażu? Przeczytaj poniższy tekst.

Jak ustalane są opłaty za dostarczanie wody z wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji?

Korzystanie z cudzego wodociągu lub kanalizacji wiąże się z ponoszeniem opłat. Za ich ustalanie odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które raz w roku aktualizują ceny.

Jak długo trwa proces uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów?

Wniosek o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów trzeba złożyć co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem działalności, bo tyle może potrwać proces jego wydania. Czy proces ten może się przedłużyć i czy można interweniować, jeśli urząd przeciąga sprawę?