Ilości i ceny zagospodarowania odpadów z czyszczenia
Pytanie: Jakie mogą być szacunkowe ilości odpadów z czyszczenia ulic i placów powstających z 1 m2 czyszczonej powierzchni? I jaki orientacyjnie byłby koszt odbioru i zagospodarowania 1 Mg takich odpadów?
Data przekazania odpadów a DPR
Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać?
Co zrobić z błędnie wystawioną KPOK
Pytanie: W ubiegłym roku oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) zamiast na zwykłej karcie przekazania (KPO). Były to pojemniki stalowe na odpady o kodzie 17 04 05. Jak to odkręcić?
Aktualizacja danych w BDO
Pytanie: Firma ma pozwolenie zintegrowane, w którym są określone rodzaje i ilości odpadów przewidziane do wytworzenia w ciągu roku. Pozwolenie dotyczy instalacji IPPC oraz instalacji pomocniczej oczyszczalni ścieków. Czy mogę oddać odpad o kodzie 11 01 16* (nasycone lub zużyte żywice jonowymienne), który nie jest uwzględniony w pozwoleniu?
Zmiany decyzji związanej z kompostowaniem odpadów
Pytanie: Mamy decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu organicznego środka poprawiającego właściwości gleby z kompostowania odpadów zielonych, które odbywa się w komorze, a dojrzewanie na placu technologicznym. Teraz chcemy dodatkowo kompostować odpady dwustopniowo na placu technologicznym. Czy od początku musimy uzyskiwać nową decyzję?
Wniosek aktualizacyjny do BDO
Pytanie: Czy mogę złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO z nowym wytworzonym kodem odpadu, jeśli ten odpad nie był jeszcze przekazany?
Warunki odbioru odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Gmina na swoim terenie prowadzi punkt selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Odbiór odpadów komunalnych z jej terenu realizuje firma zewnętrzna wyłoniona na podstawie przetargu. Dostarczanie odpadów wielkogabarytowych do PSZOK przez mieszkańców odbywa się we własnym zakresie, ale gmina planuje raz do roku organizować akcję odbioru tych odpadów bezpośrednio z posesji i do tego zadania chce wykorzystać gminną spółkę komunalną. Jakie warunki musi spełnić spółka, aby móc realizować to zadanie (odbiór, transport i magazynowanie odpadów na terenie PSZOK)?
Transport niewielkich ilości odpadów
Pytanie: Czy możemy przetransportować odpad o kodzie 15 02 03 w ilości 20 kg do podmiotu uprawnionego do jego odbioru? Jesteśmy jednostką budżetową miasta, wytwarzamy rodzaje i ilości odpadów takie, które zgodnie z rozporządzeniem nie wymagają od nas wpisu do BDO (to my jesteśmy wytwórcą tego odpadu powstałego z praw remontowych). W miejscu wytworzenia odpadów, zbieramy je do ilości uzasadnionych ekonomicznie i przez okres zgodny z przepisami, aby je przekazać uprawnionym podmiotom. Transport miałby się odbyć naszym środkiem transportu, prawidłowo oznakowanym, a odpad ten zabezpieczony przed możliwością jego rozsypania się. Oczywiście dla firmy zostanie wystawiona WZ w celu opisania wszystkich szczegółów dotyczących przekazywanie odpadu.
System kaucyjny – nowy akt prawny i informacje resortu
Od 31 lipca 2024 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Jakie przepisy weszły w życie?
Sprzątanie przystanków i koszy publicznych
Pytanie: Gmina zleca prywatnym przedsiębiorcom sprzątanie przystanków autobusowych zlokalizowanych na jej terenie włącznie z opróżnianiem koszy na odpady komunalne. Zleca także zagospodarowanie tych odpadów we własnym zakresie. Jakie wymogi w zakresie gospodarki odpadami ciążą na gminie a jakie na zleceniobiorcy? Kto jest wytwórcą odpadów? Jak raportować odpady?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
2024
Koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci są za wysokie
Wielu właścicieli nieruchomości wciąż skarży się na wysokie koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku realizacji tego obowiązku gmina może nałożyć karę bądź przeprowadzić przyłączenie na własną rękę, obciążając właścicieli kosztami. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę na ten problem, apelując do Ministerstwa Infrastruktury o podjęcie działań.
Jak postępować z odpadami popowodziowymi
Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.
2023
Nowy przewóz odpadów objęty systemem SENT
Zgodnie z nowelizacją zmieniającą rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty Systemem Monitorowania Drogowego i Kolejowego Przewozu Towarów oraz Obrotu Paliwami Opałowymi, modyfikacji uległy przepisy związane z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?
Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze
Zgodnie z ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały również zmiany dotyczące gospodarowania odpadami. Jakie?
Nowe przepisy dotyczące odpadów
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. zmiany w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
2022
Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości
Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.
2021
Kilka wskazówek, w jaki sposób przedsiębiorstwa wod.-kan. mogą racjonalizować zużycie wody
Ograniczanie strat wody powinno stanowić jeden z najważniejszych celów przedsiębiorstw wodociągowych, gdyż pozwala ono na obniżanie kosztów i zmniejsza straty tego cennego zasobu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mogą stosować sprawdzone, standardowe metody zapobiegania marnowaniu wody, ale także w miarę możliwości finansowych wykorzystywać nowoczesne, bardzo skuteczne technologie. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat.
Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”
Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz w tym artykule.
2020
Nowe możliwości na pozyskanie dofinansowania
Do końca czerwca 2022 roku istnieje możliwość składania wniosków o dofinasowanie selektywnej zbiórki odpadów i działań związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów.
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach − BDO połączone z JPK!
Pomimo sprzeciwów przedstawicieli branży ustawodawca zaplanował połączenie BDO z bazą podatkowych jednolitych plików kontrolnych (JPK). Zmiany te mają wejść w życie już od stycznia 2021 roku. Czy tak będzie rzeczywiście? Jakie konkretnie zmiany mają obowiązywać? Tego dowiesz się z artykułu.
2019
Nowe przepisy dla monitoringu miejsc magazynowania odpadów
Od 17 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755). O czym warto wiedzieć?
Nawet milion złotych kary za nieprawidłowy transport odpadów od 6 września!
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw doprecyzowała istniejące przepisy dotyczące nielegalnego transportu odpadów oraz naliczania opłat za naruszenie przepisów w tym zakresie. Zapisy te weszły w życie 6 września 2019 r.
2018
Transport ścieków bez licencji – czy jest to legalne
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym firmy transportujące ścieki mają możliwość realizacji transportu licencjonowanego, jak również transportu w ramach przewozu na potrzeby własne. Czym się się różnią?
Sprawozdanie z tytułu uwalniania i transferu zanieczyszczeń
Pytanie: Co to jest PRTR? Czy jako zbierający i odbierający odpady jesteśmy zobowiązani do składania sprawozdania w zakresie uwalniania i transferu zanieczyszczeń?
Pozwolenie dla oczyszczalni ścieków
Pytanie: Wytwarzamy w oczyszczalni ścieków ok. 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy w określonych limitach 5 tys. Mg dla uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów brana jest pod uwagę całkowita, czy sucha masa osadu?
2017
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Chcesz poznać ich rodzaje i zgłębić tajniki procesu demontażu? Przeczytaj poniższy tekst.
Jak ustalane są opłaty za dostarczanie wody z wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji?
Korzystanie z cudzego wodociągu lub kanalizacji wiąże się z ponoszeniem opłat. Za ich ustalanie odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które raz w roku aktualizują ceny.
Jak długo trwa proces uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów?
Wniosek o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów trzeba złożyć co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem działalności, bo tyle może potrwać proces jego wydania. Czy proces ten może się przedłużyć i czy można interweniować, jeśli urząd przeciąga sprawę?