AGO20

Zawartość DUŚ – co się zmieni w 2017 roku?

Od 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zawartości DUŚ – a konkretnie przedkładania wskazanym organom wyników monitoringu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz analizy porealizacyjnej. Sprawdź, jak będzie przebiegała ta procedura po zmianach.

Rola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w planowaniu inwestycji odpadowych

Podczas planowania inwestycji odpadowych (np. składowisk odpadowych, zakładów przetwarzania odpadów) inwestor musi sprawdzić, jakie jest przeznaczenie terenu, na którym chce wybudować obiekt. Może się bowiem okazać, że nie uda się zrealizować projektu. W jakich dokumentach szukać takich informacji?

Odbiór odpadów komunalnych – uprawnienia podwykonawcy

Pytanie: Pytanie: Jakie warunki musi spełnić podwykonawca firmy wyłonionej w przetargu na odbiór odpadów komunalnych? Kiedy firma „główna” może takiego podwykonawcę zatrudnić, jakie obowiązki może mu przekazać i jakie obowiązki ciążą w związku z tym na wykonawcy?

SGO04

Zbieranie i przetwarzanie odpadów – 25 pytań z praktyki

Wydawałoby się, że przepisy dotyczące gospodarki odpadowej, w tym również zbierania i przetwarzania odpadów, obowiązują już tak długo, że nie powinno być wątpliwości w ich interpretacji. Praktyka jednak pokazuje, że czasem trudno jednoznacznie wyjaśnić zasady, tym bardziej że każdy przypadek jest inny. Nie ułatwiają tego też częste modyfikacje przepisów. Dlatego zebraliśmy 25 najczęściej zadawanych pytań dotyczących zbierania i przetwarzania odpadów i wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości z tym związane.

BGO03

Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych – rola gminy w tym procesie

Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych przynosi korzyści nie tylko środowiskowe, ale również finansowe. Jednak tylko z czystego surowca można wyprodukować wartościowy kompost przy jednoczesnym zoptymalizowaniu nakładów inwestycyjnych. Jak może w tym pomóc gmina?

Jakiej deklaracji śmieciowej wymagać, jeśli właściciel nieruchomości nie wytwarza odpadów

Pytanie: Pytanie: Jak gmina powinna traktować nieruchomości, na których nikt nie zamieszkuje (nie chodzi o przedsiębiorstwa, chodzi o domy, w których np. nikt nie zamieszkuje przez dłuższy okres lub zamieszkuje bardzo sporadycznie, czyli np. tylko latem przyjeżdża na weekendy). Jaką deklarację powinni składać właściciele takich nieruchomości?

Jak sprawdzić, czy przedsiębiorcy pozbywają się odpadów legalnie

Jeżeli gmina nie podjęła uchwały o odbieraniu śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, właściciele tych nieruchomości muszą zawrzeć indywidualne umowy na odbiór odpadów, które powstają w wyniku m.in. prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób sprawdzić, czy wywiązują się z obowiązków?

AGO19

Więcej rodzajów odpadów komunalnych trzeba będzie uwzględnić przy obliczaniu poziomów recyklingu

Przy obliczaniu poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych za 2016 rok prawdopodobnie trzeba będzie uwzględnić nowe kody odpadów. Które?

Pamiętaj o zgłoszeniu instalacji przed oddaniem do użytku – unikniesz dzięki temu poważnych konsekwencji!

Przed oddaniem do użytku nowo powstałych instalacji, które mogą znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (czyli np. zakładu przetwarzania odpadów), trzeba to zgłosić do WIOŚ. Dowiedz się, co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.

Ogłoszenie o przetargu na odbiór odpadów komunalnych w świetle znowelizowanego Pzp

Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych obowiązuje już co prawda kilka miesięcy, nie każdy miał jednak możliwość wdrożyć jej nowe zapisy w praktyce. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, przygotowując przetarg na odbiór odpadów komunalnych po tych zmianach.

AGO18

Zamówienie z wolnej z ręki na odbiór odpadów – kiedy wolno je stosować?

Pytanie: Pytanie: Czy jeśli gmina rozwiąże umowę z firmą, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców nieruchomości, to czy do czasu, dopóki nie wyłoni w drodze przetargu nowego wykonawcy tych usług, może zapewnić wykonywanie tych usług w trybie zamówienia z wolnej ręki? Czy istnieją jakieś inne możliwe do zastosowania rozwiązania?

WIOŚ Ci daje szansę na naprawienie błędów? Nie zmarnuj jej!

Jeśli podczas kontroli WIOŚ stwierdzi, że naruszenia są minimalne, może tylko zalecić naprawienie błędów. Nie musi od razu karać za każde niedociągnięcie. Jeśli nie skorzystasz z tej szansy, kara jest nieunikniona. Sprawdź co Ci grozi.

Są nowe wytyczne dotyczące przywozu paliwa alternatywnego do Polski

Przywożone do Polski odpady w postaci paliwa alternatywnego (19 12 10) muszą spełniać określone wymagania. GIOŚ wydał nowe wytyczne w tej sprawie. Jeśli planujesz zakup paliwa alternatywnego za granicą, dowiedz się, jakie warunki musi ono spełnić, by można je było legalnie wwieźć na teren naszego kraju.

AGO17

Zabezpiecz swoje interesy! Sprawdź, co powinna zawierać umowa z dostawcami ścieków

Dobrze skonstruowana umowa na odbiór ścieków uchroni PWiK przed niepotrzebnymi komplikacjami (np. przed stratami finansowymi, jeśli druga strona łamie zasady). Nie ma ustawowych wzorów takich umów, ale można posiłkować się wytycznymi zawartymi w przepisach. Sprawdź więc, jak poprawnie skonstruować taką umowę.  

Trzy wskazówki, dzięki którym zoptymalizujesz koszty przetwarzania odpadów

Każdy z procesów przetwarzania odpadów charakteryzuje się konkretną technologią przetwarzania, która wymaga często dużych nakładów finansowych. Jakie rozwiązania wdrożyć, by instalacja do przetwarzania odpadów nie generowała niepotrzebnych kosztów i przynosiła jak największe zyski?

Popiół ze spalarni odpadów komunalnych – odpad czy produkt uboczny?

Spalanie prowadzi się głównie z myślą o redukcji ilości odpadów oraz odzysku energii. Proces jednak nie jest doskonały, bo sam generuje odpady w postaci żużli i popiołów, a powstałe spaliny muszą zostać oczyszczone. I tu rodzi się pytanie, jak zagospodarować odpady wtórne i czy na pewno są to odpady, a nie np. produkty uboczne?

BGO02

Partnerstwo publiczno-prywatne szansą na realizację drogich inwestycji odpadowych

Projekty związane z gospodarką odpadami są często drogie w realizacji, na co sektor publiczny nie zawsze może sobie pozwolić. Ale przy połączeniu sił samorządów z firmami prywatnymi szanse na sfinansowanie inwestycji ze środków unijnych są większe.

Kto składa korektę deklaracji w przypadku śmierci mieszkańca

Każda zmiana danych, która mogłaby wpłynąć na ustalenie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. gdy ktoś się wyprowadzi z lokalu), musi być zgłoszona w gminie (składa się wtedy korektę złożonej wcześniej deklaracji). Co jednak zrobić, jeśli lokator zmarł? Kto wtedy składa korektę deklaracji?

AGO16

Zmiana zezwolenia na przetwarzanie odpadów – czy wtedy też trzeba przejść kontrolę?

Od 1 stycznia 2016 r. każdy, kto ubiega się o zezwolenie na przetwarzanie odpadów, musi przejść pozytywnie kontrolę WIOŚ. Co jednak czeka przedsiębiorcę, jeśli chce tylko zmienić zezwolenie, które uzyskał w poprzednich latach? Czy u niego też pojawią się inspektorzy z WIOŚ?

Zbieranie i demontaż zużytych pojazdów w tym samym miejscu – czy to możliwe?

Pytanie: Pytanie: Czy jeden przedsiębiorca może jednocześnie prowadzić punkt zbierania zużytych pojazdów oraz stację demontażu? Jeśli tak, to jakie uprawnienia są mu potrzebne?

Kto odpowie za pomyłkę przy ładowaniu odpadów – nadawca czy firma, która je przewozi?

Firma transportowa musi wiedzieć, jakie odpady przewozi. Jeśli nadawca załadował zły towar, to i tak konsekwencje poniesie ten, kto je przewozi (zwłaszcza jeśli nie ma zezwolenia na przewóz określonego kodu odpadu). Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

AGO15

Tachograf przy przewozie odpadów – używać czy nie

Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się odbiorem odpadów z gospodarstw domowych oraz odbiorem odpadów przemysłowych. We flocie mamy śmieciarki, hakowce oraz samochody dostawcze (którymi przewozimy odpady). Czy kierowcy tych pojazdów muszą jeździć z włączonym tachografem? Chcielibyśmy też wiedzieć, czy czasu pracy muszą przestrzegać kierowcy: • hakowców, którymi odbierane są odpady przemysłowe, oraz• którzy wyjeżdżają w trasę i wiozą raz odpady komunalne, a raz przemysłowe? Czy wtedy muszą rejestrować pełny czas pracy zgodnie z art. 5–9, stosując również pełną dokumentację 28 dni do tyłu? 

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów czeka na podpis

Długo wyczekiwane rozporządzenie regulujące kwestię transportu odpadów wreszcie zyskało ostateczny kształt i czeka już tylko na podpis ministra środowiska. Jakich zmian mogą spodziewać się przedsiębiorcy zajmujący się transportem odpadów?

AGO14

Zbieranie i odbieranie odpadów − jaka jest różnica

  Mimo że pojęcia „zbieranie” i „odbieranie” na pierwszy rzut oka brzmią identycznie, różnice pomiędzy nimi są ogromne. Ich rozróżnienie ma decydujące znaczenie chociażby przy wyborze urzędu, do którego trzeba zgłosić się o nadanie odpowiednich uprawnień. Warto poznać różnice, by nie wpaść w pułapkę..

Poziom recyklingu opakowań materiałowych – liczyć czy nie

Pytanie: Pytanie: Czy przy obliczaniu poziomu recyklingu i przygotowaniu do ponownego użycia odpadów komunalnych można uwzględnić także odpady opakowaniowe wielomateriałowe?

SGO02

Zmiana zarządzającego w trakcie procedury zamknięcia

Jeżeli przed planowanym zamknięciem składowiska lub już w trakcie trwania procedury doszło do zmiany zarządzającego, zgodę na zamknięcie lub decyzję o zamknięciu składowiska odpadów lub jego wydzielonej części można przenieść już na nową osobę.

Zamknięcie nie tylko na wniosek zarządzającego

Jeżeli składowisko nie będzie spełniać wymogów technicznych, marszałek województwa lub regionalny dyrektor ochrony środowiska mogą wydać decyzję o jego zamknięciu z urzędu.

BGO01

Wciąż nie wiadomo, jak zakończy się spór wokół zamówień „in-house”

Pytanie: Pytanie: W maju tego roku musimy przeprowadzić procedurę wyłonienia wykonawcy w zakresie odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych. Powołaliśmy w tym celu spółkę kapitałową, która jest w 100% własnością miasta. Jak wygląda obecnie sytuacja prawna zamówień typu „in-house”, czy można już zlecać wywóz odpadów własnym spółkom bez ogłaszania przetargu? Teoretycznie po 18 kwietnia powinno być to możliwe, ale spotkaliśmy się z różnymi opiniami i brakiem spójności pomiędzy dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE, a jej implementacją do prawa polskiego. Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź.

Opłaty za gospodarowanie odpadami są zwolnione z VAT

Ustawa o utrzymaniu czystości o porządku w gminach nie precyzuje czy opłata śmieciowa pobierana przez gminy jest opodatkowana. Pobór tych opłat odbywa się jednak w ramach czynności publicznoprawnych, a takie czynności są zwolnione z VAT.

Kosztowne konsekwencje zaniedbań ze strony gminy

Nawet 50.000 zł kary może dostać gmina za złamanie przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku na jej terenie. To duże obciążenie dla budżetu, więc lepiej dmuchać na zimne.

AGO13

Wywóz odpadów za granicę – formalności krok po kroku

Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy skupować odpady w Polsce i wywozić (sprzedawać) je za granicę. Jakie warunki w tej sytuacji musi spełnić firma i jak wygląda procedura wywozu odpadów za granicę?

Składowanie osadów z klarowania wody to ostateczność

Osady z klarowania wody powinny być najpierw przetworzone w drodze odzysku, a w ostateczności, jeśli nie ma takiej możliwości - unieszkodliwione. Wytwórca odpadów jako ostateczność powinien traktować przekazanie odpadów do składowania na składowisku odpadów.

Skan KPO może uratować przed karą

Utrata dokumentów ewidencyjnych w trakcie pożaru, kradzieży czy zalania lub innych zdarzeń losowych to poważny problem. Inspektorzy nawet w takich sytuacjach nie zawsze będą pobłażliwi i mogą ukarać firmę. Takim sytuacjom można jednak zaradzić.

AGO12

Zostało już niewiele czasu na aktualizację WPGO

Do 30 czerwca 2016 r. urzędy marszałkowskie wszystkich województw muszą zaktualizować plany gospodarki odpadami oraz opracować plany inwestycyjne. Plany przygotowywane są na poziomie krajowym i wojewódzkim.

Zezwolenie na zbieranie odpadów a ręczna segregacja

Jeżeli PSZOK posiada zezwolenie na zbieranie odpadów i chce uruchomić stanowisko do ręcznego sortowania odpadów na różne ich rodzaje, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Wystarczy, że rozszerzy zakres już posiadanego zezwolenia.

Wody opadowe ze złomowiska to ścieki przemysłowe

Wody odpadowe i roztopowe pochodzące z miejsc magazynowania odpadów złomu są traktowane jako ścieki przemysłowe. Żeby się ich pozbyć, trzeba mieć stosowne pozwolenie.

AGO11

Wysortowany ze strumienia odpadów komunalnych gruz można przetwarzać

Pytanie: Pytanie: Pod jakim kodem zakwalifikować odpady w postaci gruzu powstałego z sortowania odpadów pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych? Czy taki wysortowany gruz z linii sortowniczej można poddać odzyskowi? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

WIOŚ nie może rozpocząć kontroli po 30 dniach od doręczenia zawiadomienia

Inspektorzy WIOŚ muszą poinformować przedsiębiorcę o planowanej kontroli. Jeśli nie pojawią się w ciągu 30 dni od doręczenia takiej informacji, będą musieli wysłać nowe zawiadomienie.

Sprawozdania z wydajności recyklingu zużytych baterii i akumulatorów już blisko

Do 30 kwietnia 2016 r. prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów muszą złożyć sprawozdanie dotyczące wydajności recyklingu dla tych produktów.

SGO01

Zmiana klasyfikacji odpadu – zasady

Jeżeli badania wykażą, że zawartość substancji szkodliwych w odpadach niebezpiecznych nie przekracza określonych norm, można je przekwalifikować na bezpieczne.

Uwaga na opakowania po środkach niebezpiecznych

Opakowania, w których znajdowały się substancje niebezpieczne, mogą zawierać pozostałości tych substancji, dlatego trzeba z nimi postępować tak jak z odpadami niebezpiecznymi.

AGO10

Zezwolenie na zbieranie zsse nie zamyka drogi do rozszerzania działalności

Pytanie: Pytanie: Czy firma zajmująca się zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może poszerzyć działalność o zbieranie innego rodzaju odpadów? Czy musi potem spełniać jakieś szczególne warunki (np. osobno magazynować, transportować czy przetwarzać odpady)?

Wystarczy zignorować jedno ostrzeżenie, by stracić zezwolenie odpadowe

Jeżeli przedsiębiorca złamie warunki określone w zezwoleniu na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, lub działa niezgodnie z prawem, może je stracić na dwa lata.

Trzeba pilnować limitów przetwarzanych odpadów

Nawet milion złotych kary grozi za przetworzenie odpadów w ilości większej niż ta wskazana w zezwoleniu. Inspektorzy nie zawsze będą pobłażliwi, nawet jeśli przedsiębiorca złamał prawo nieświadomie.

AGO09

Wpis do działalności regulowanej jednego z członków konsorcjum wystarczy, by wziąć udział w przetargu

Pytanie: Pytanie: Nasze konsorcjum chce wystartować w przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wpis do działalności regulowanej, który jest jednym z warunków uczestniczenia w postepowaniu, posiada tylko jeden z wykonawców. Czy można uznać, że skoro tylko jeden z konsorcjantów spełnia wymagania postawione w ofercie to oznacza, że całe konsorcjum także?

Tylko dwa lata, by sprostać niektórym wymogom rozporządzenia w sprawie MBP

Nowe rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wprowadzi m.in. nowe wytyczne dotyczące miejsc rozładunku takich odpadów. Instalacje, które nie spełniają obecnie tych wymagań, będą miały czas do 2018 roku, by to nadgonić.

Sprawozdania OS-3 i OS-5 składane na życzenie GUS

Do końca stycznia 2016 roku podmioty, które pobierają wody powierzchniowe i podziemne, a także odprowadzają ścieki oraz podmioty eksploatujące oczyszczalnie ścieków muszą złożyć sprawozdanie z tej działalności do Głównego Urzędu Statystycznego.