Zmiana klasyfikacji odpadu – zasady

Jeżeli badania wykażą, że zawartość substancji szkodliwych w odpadach niebezpiecznych nie przekracza określonych norm, można je przekwalifikować na bezpieczne.

Uwaga na opakowania po środkach niebezpiecznych

Opakowania, w których znajdowały się substancje niebezpieczne, mogą zawierać pozostałości tych substancji, dlatego trzeba z nimi postępować tak jak z odpadami niebezpiecznymi.

Unieszkodliwienie przez składowanie tylko w ostateczności

Odpady niebezpieczne można składować tylko wtedy, gdy inne metody ich zagospodarowania są niemożliwe.

Unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych – kilka ważnych zasad

Zanim odpad zostanie poddany unieszkodliwieniu, należy sprawdzić, czy posiada którąś z właściwości wymienionych na str. 1

Transport odpadów niebezpiecznych

Do przewozu odpadów niebezpiecznych potrzebne jest zezwolenie. Za brak tego dokumentu można dostać nawet 10.000 zł kary.

Przy przewozie odpadów niebezpiecznych stosujemy przepisy umowy ADR

Jeżeli firma przewozi odpady niebezpieczne, należące do jednej z 12 klas wskazanych w umowie ADR, musi stosować przepisy tej umowy i ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Potrzebny dokument przewozowy

Podczas przewożenia odpadów kierowca musi mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli, czyli np. ITD, m.in. dokument przewozowy dotyczący tych odpadów.  

Odpady medyczne można tylko spalić

Zakaźne odpady medyczne muszą być unieszkodliwiane w procesach termicznego przekształcania, czyli spalane. Nie wolno ich unieszkodliwiać w inny sposób.

Mieszanie odpadów niebezpiecznych – wyjątki

Można mieszać odpady niebezpieczne, jeśli w wyniku tego działania nastąpi poprawa bezpieczeństwa procesów przetwarzania odpadów powstałych po zmieszaniu.