Zostało już niewiele czasu na aktualizację WPGO

Do 30 czerwca 2016 r. urzędy marszałkowskie wszystkich województw muszą zaktualizować plany gospodarki odpadami oraz opracować plany inwestycyjne. Plany przygotowywane są na poziomie krajowym i wojewódzkim.

Zezwolenie na zbieranie odpadów a ręczna segregacja

Jeżeli PSZOK posiada zezwolenie na zbieranie odpadów i chce uruchomić stanowisko do ręcznego sortowania odpadów na różne ich rodzaje, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Wystarczy, że rozszerzy zakres już posiadanego zezwolenia.

Wody opadowe ze złomowiska to ścieki przemysłowe

Wody odpadowe i roztopowe pochodzące z miejsc magazynowania odpadów złomu są traktowane jako ścieki przemysłowe. Żeby się ich pozbyć, trzeba mieć stosowne pozwolenie.

Przedsiębiorca ma siedem dni na złożenie uwag do protokołu kontroli

Po każdej kontroli WIOŚ sporządza protokół, na którym obydwie strony muszą złożyć podpis. Przedsiębiorca nie musi jednak podpisywać go od razu, jeśli nie zgadza się z jego treścią.

Nie można unieważnić kontroli nawet wtedy, gdy przebiegała niezgodnie z przepisami

Jeżeli przedsiębiorca uzna, że kontrola WIOŚ w jego firmie została przeprowadzona w sposób niezgodny z przepisami, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za poniesione w wyniku tego szkody, a także wnieść sprzeciw wobec czynności kontrolnych.

Najważniejsze zapisy umowy zawieranej z wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny

Pytanie: Pytanie: Do zakładu zajmującego się przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgłosił się klient – wprowadzający sprzęt – który chce zawrzeć umowę za odbiór zsse. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, podpisując taką umowę, jakie są jej najważniejsze zapisy?

Lepiej sprawdzić, jakie odpady przyjmujemy, przed podpisaniem KPO

Pytanie: Pytanie: Jeżeli firma przyjmuje opakowania wielomateriałowe, ale po sortowaniu okaże się, że wiele z nich to opakowania z papieru i tektury, to jak ten fakt przyjąć w ewidencji? W trakcie kontroli może się przecież okazać, że przyjęliśmy inne odpady i np. przekazaliśmy do kolejnego odbiorcy inne, skoro będą inne kody. Czy będzie tu miał miejsce jakiś proces odzysku lub przetwarzania? I kto poniesie konsekwencje takiego zamieszania – pierwotny przekazujący odpad, dlatego że to on błędnie przyjął, że przekazuje same odpady wielomateriałowe?

Jakie inwestycje z zakresu odpadów wymagają decyzji środowiskowych

Do prowadzenia obiektów służących do gospodarowania odpadami oraz do eksploatowania instalacji do przetwarzania odpadów (odzysku lub unieszkodliwiania) bardzo często potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

Co powinien wiedzieć przedsiębiorca przed złożeniem wniosku o dotację

Trwa nabór wniosków o dotacje na projekty z zakresu gospodarki odpadowej. Przed wyborem konkretnego funduszu warto się upewnić, który z nich pozwoli na optymalną realizację planowanego przedsięwzięcia.