Partnerstwo publiczno-prywatne szansą na realizację drogich inwestycji odpadowych

Projekty związane z gospodarką odpadami są często drogie w realizacji, na co sektor publiczny nie zawsze może sobie pozwolić. Ale przy połączeniu sił samorządów z firmami prywatnymi szanse na sfinansowanie inwestycji ze środków unijnych są większe.

Kto składa korektę deklaracji w przypadku śmierci mieszkańca

Każda zmiana danych, która mogłaby wpłynąć na ustalenie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. gdy ktoś się wyprowadzi z lokalu), musi być zgłoszona w gminie (składa się wtedy korektę złożonej wcześniej deklaracji). Co jednak zrobić, jeśli lokator zmarł? Kto wtedy składa korektę deklaracji?

Czy obowiązek uiszczenia zaległej opłaty za gospodarowanie odpadami może się przedawnić

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat próbujemy bezskutecznie wyegzekwować zaległą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od jednego z mieszkańców naszej gminy. Czy takich roszczeń można dochodzić bezterminowo? Czy takie zobowiązania się przedawniają?

Czy gmina sama sobie musi złożyć deklarację o wysokości opłaty śmieciowej?

Właściciel nieruchomości musi przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak to rozwiązać, jeśli właścicielem nieruchomości jest gmina?

Selektywna zbiórka odpadów na terenie gminy – przymus czy dobra wola

Selektywne zbieranie odpadów ma m.in. umożliwić osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. A zatem jeśli gmina osiągnie wystarczający poziom recyklingu, to czy może zrezygnować z selektywnej zbiorki odpadów? Czy w ogóle selektywna zbiórka odpadów jest przymusowa?