Zamówienie z wolnej z ręki na odbiór odpadów – kiedy wolno je stosować?

Pytanie: Pytanie: Czy jeśli gmina rozwiąże umowę z firmą, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców nieruchomości, to czy do czasu, dopóki nie wyłoni w drodze przetargu nowego wykonawcy tych usług, może zapewnić wykonywanie tych usług w trybie zamówienia z wolnej ręki? Czy istnieją jakieś inne możliwe do zastosowania rozwiązania?

WIOŚ Ci daje szansę na naprawienie błędów? Nie zmarnuj jej!

Jeśli podczas kontroli WIOŚ stwierdzi, że naruszenia są minimalne, może tylko zalecić naprawienie błędów. Nie musi od razu karać za każde niedociągnięcie. Jeśli nie skorzystasz z tej szansy, kara jest nieunikniona. Sprawdź co Ci grozi.

Są nowe wytyczne dotyczące przywozu paliwa alternatywnego do Polski

Przywożone do Polski odpady w postaci paliwa alternatywnego (19 12 10) muszą spełniać określone wymagania. GIOŚ wydał nowe wytyczne w tej sprawie. Jeśli planujesz zakup paliwa alternatywnego za granicą, dowiedz się, jakie warunki musi ono spełnić, by można je było legalnie wwieźć na teren naszego kraju.

Przewozisz odpady po UE? Sprawdź jakie warunki musisz spełnić

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób powinno być oznaczone auto do przewozu na trasie Polska – Niemcy – Austria – Włochy odpadów o kodach: 02 01 06 odchody zwierzęce, 03 01 05 trociny, płyta wiórowa, 07 02 13 odpady tworzyw sztucznych, 10 01 01 żużle i popioły, 17 04 01 miedź brąz mosiądz? Jakie dokumenty powinny znajdować się w samochodzie, którym są przewożone takie odpady (chodzi o ładunek netto powyżej 20 ton przewożony luzem wywrotką)?

Plusy i minusy przejęcia pozwolenia wodno-prawnego

Nie zawsze trzeba występować o wydanie nowego pozwolenia wodno-prawnego. Istnieje możliwość przeniesienia go na inne podmioty. Przepisy w tej kwestii są dość zawiłe. Podpowiadamy więc jak to zrobić oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Odpady z gospodarstw rolnych – kto może je odbierać

Firma, która odbiera odpady w ramach gminnego systemu, może odbierać z gospodarstw rolnych tylko odpady komunalne (te, które powstają w wyniku normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego, np. resztki żywności). Kto i na jakiej podstawie może zabrać pozostałe odpady od rolników?

Kiedy PSZOK odmówi przyjęcia odpadów komunalnych

Rada gminy może ograniczyć ilość odpadów, które może przyjąć PSZOK w ramach pobieranej od mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami. W jaki sposób PSZOK powinien ustalić, że limit ten został przekroczony – na podstawie ilości kontenerów, a może powinien odpady zważyć?

Dowiedz się, co sprawdzi audytor podczas audytu w branży ZSEE

Do 30 kwietnia 2017 r. prowadzący zakład przetwarzania oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego będą musieli przeprowadzić roczny audyt zewnętrzny swojej działalności. Minister środowiska przygotował już zarys sposobu i zakresu przeprowadzania takiego audytu. Sprawdź, co Cię czeka.

Czy zakład przetwarzania może sprzedawać używane komputery?

W zakładzie przetwarzania można pozbyć się starego lub zepsutego sprzętu komputerowego.   Jednak czy każdy sprzęt, który trafia do zakładu przetwarzania, jest odpadem? Dowiedz się, czy możesz legalnie sprzedać takie produkty i czy musisz dołączyć jakąś informację, że są sprawne i nie są odpadami.