Zmiana zezwolenia na przetwarzanie odpadów – czy wtedy też trzeba przejść kontrolę?
Od 1 stycznia 2016 r. każdy, kto ubiega się o zezwolenie na przetwarzanie odpadów, musi przejść pozytywnie kontrolę WIOŚ. Co jednak czeka przedsiębiorcę, jeśli chce tylko zmienić zezwolenie, które uzyskał w poprzednich latach? Czy u niego też pojawią się inspektorzy z WIOŚ?
Zbieranie i demontaż zużytych pojazdów w tym samym miejscu – czy to możliwe?
Pytanie: Pytanie: Czy jeden przedsiębiorca może jednocześnie prowadzić punkt zbierania zużytych pojazdów oraz stację demontażu? Jeśli tak, to jakie uprawnienia są mu potrzebne?
Kto odpowie za pomyłkę przy ładowaniu odpadów – nadawca czy firma, która je przewozi?
Firma transportowa musi wiedzieć, jakie odpady przewozi. Jeśli nadawca załadował zły towar, to i tak konsekwencje poniesie ten, kto je przewozi (zwłaszcza jeśli nie ma zezwolenia na przewóz określonego kodu odpadu). Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników spalarni odpadów
Praktycznie w każdym miejscu zatrudnienia pracownik może się potknąć, upaść lub skaleczyć. W spalarni jednak jest kilka specyficznych zagrożeń, które ciężko spotkać w innych branżach (lub prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest małe). O czym mowa i jak zadbać o bezpieczeństwo ludzi w takim miejscu?
Demontaż transformatorów – jak to zrobić i legalnie, i bezpiecznie
Podczas demontażu transformatorów powstają różne odpady, również niebezpieczne. Firma, która je przetwarza, musi mieć nie tylko stosowne zezwolenia, ale też umieć właściwie z nimi postępować. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić swojego zdrowia, środowiska naturalnego i… kieszeni.
Czy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów może zmienić tylko ten organ, który je wydał?
Jeżeli przedsiębiorca chce zmienić zakres swojej działalności, np. zbierać więcej odpadów albo przetwarzać więcej lub inne rodzaje odpadów, musi złożyć wniosek o zmianę posiadanych decyzji w tym zakresie. Czy zawsze trzeba się udać do organu, który je wydał?
Czy przedsiębiorstwo wodociągowe może ustalać dodatkowe opłaty za przekroczone stężenie zanieczyszczeń w ściekach
Pytanie: Pytanie: Zakład wodociągów i kanalizacji chce przygotować wniosek taryfowy dla dostawców ścieków do zatwierdzenia przez radę Gminy. Oczyszczalnia na odpływie posiada niższe parametry niż określone w pozwoleniu wodnoprawnym, którym dysponuje. Czy ustalając nową taryfę dla dostawców ścieków przemysłowych, można obniżyć dopuszczalne stężenia ładunków w porównaniu do poprzednio obowiązujących i określić dodatkowo opłaty za przekroczenie parametrów na dopływie tych ścieków do kanalizacji? Czy jako uzasadnienie podniesienia tych kosztów można podać między innymi wzrost kosztów oczyszczalni?
Czy i kiedy gmina może pobrać opłatę za wydanie SIWZ
Pytanie: Czy gmina musi opublikować na swojej stronie internetowej specyfikację istotnych warunków zamówienia dotyczącą przetargu na odbiór odpadów komunalnych, czy raczej powinna udostępnić ją firmie, która startuje w przetargu (i czy może pobrać za to opłatę)? Artykuł 37 ust. 2 ustawy Pzp mówi o tym, że zamawiający może udostępnić SIWZ na stronie WWW, z kolei art. 42 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, iż siwz udostępnia się na stronie WWW, a na wniosek wykonawcy przekazuje wykonawcom.
Jaki kod nadać opakowaniom po środkach niebezpiecznych, które trafiają do PSZOK
Pytanie: Pytanie: Pod jakim kodem PSZOK powinien zaklasyfikować zebrane od mieszkańców odpady w postaci opakowań po środkach niebezpiecznych (farbach, rozpuszczalnikach, klejach itp.), jeżeli zawierają one resztki tych produktów? Czy będą się wtedy zaliczały do odpadów niebezpiecznych?