Zbieranie i odbieranie odpadów − jaka jest różnica

  Mimo że pojęcia „zbieranie” i „odbieranie” na pierwszy rzut oka brzmią identycznie, różnice pomiędzy nimi są ogromne. Ich rozróżnienie ma decydujące znaczenie chociażby przy wyborze urzędu, do którego trzeba zgłosić się o nadanie odpowiednich uprawnień. Warto poznać różnice, by nie wpaść w pułapkę..

Poziom recyklingu opakowań materiałowych – liczyć czy nie

Pytanie: Pytanie: Czy przy obliczaniu poziomu recyklingu i przygotowaniu do ponownego użycia odpadów komunalnych można uwzględnić także odpady opakowaniowe wielomateriałowe?

Kontrola w oczyszczalni ścieków – na co się przygotować

Z reguły WIOŚ informuje administratorów oczyszczalni ścieków o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Może się jednak zdarzyć, że inspektorzy pojawią się bez zapowiedzi. Warto się przygotować na taką ewentualność i wiedzieć, jakie obszary będą kontrolowane.

Jak udokumentować przyjęcie zużytych puszek od osób fizycznych

Prowadzący punkt skupu złomu może przyjąć puszki po napojach od osób niebędących przedsiębiorcami bez KPO. Nie oznacza to jednak, że taki obrót odpadami może być przeprowadzony bez żadnego udokumentowania.

Jak obliczyć odległość bazy magazynowo-transportowej od granicy gminy

Pytanie: Pytanie: Jak należy obliczyć 60-kilometrową odległość usytuowania bazy magazynowo-transportowej od granic gminy? Czy będzie to droga, którą pojazd musi przejechać, czy raczej odległość w linii prostej od granicy gminy? Niestety w rozporządzeniu sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie ma takiej informacji.

Cztery błędy, które opóźnią uzyskanie decyzji odpadowych

Źle przygotowany wniosek o wydanie decyzji dotyczących gospodarki odpadowej wydłuży czas oczekiwania na nie. Zezwolenia wydane na podstawie błędnych danych we wniosku mogą też przysporzyć kłopotów w przyszłości. Podpowiemy więc czego unikać, by do tego nie doszło.

Zmiana właściciela firmy w trakcie kwartału − kto musi złożyć sprawozdanie z odbioru ścieków

Firmy, które trudnią się odbiorem i transportem nieczystości ciekłych na terenie gminy, muszą składać kwartalne sprawozdania z tej działalności. Co jednak zrobić, jeśli w trakcie kwartału firma została sprzedana? Jak wtedy rozliczyć się urzędem?

Odbiór ścieków musi być potwierdzany regularnie

Stacja zlewna musi potwierdzić przyjęcie ścieków za każdym razem. Nawet jeśli ścieki są dowożone regularnie, nie można wystawić zbiorczego potwierdzenia np. za cały miesiąc.