Więcej rodzajów odpadów komunalnych trzeba będzie uwzględnić przy obliczaniu poziomów recyklingu
Przy obliczaniu poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych za 2016 rok prawdopodobnie trzeba będzie uwzględnić nowe kody odpadów. Które?
Pamiętaj o zgłoszeniu instalacji przed oddaniem do użytku – unikniesz dzięki temu poważnych konsekwencji!
Przed oddaniem do użytku nowo powstałych instalacji, które mogą znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (czyli np. zakładu przetwarzania odpadów), trzeba to zgłosić do WIOŚ. Dowiedz się, co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.
Ogłoszenie o przetargu na odbiór odpadów komunalnych w świetle znowelizowanego Pzp
Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych obowiązuje już co prawda kilka miesięcy, nie każdy miał jednak możliwość wdrożyć jej nowe zapisy w praktyce. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, przygotowując przetarg na odbiór odpadów komunalnych po tych zmianach.
Nowe wytyczne dla instalacji do przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów
Od nowego roku mają się zmienić przepisy dotyczące przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów kwasowo-ołowiowych (samochodowych i przemysłowych) oraz recyklingu ołowiu i jego związków, a także recyklingu tworzyw sztucznych. Co Cię czeka?
Muszą być spełnione cztery warunki, by złom przestał być odpadem
Dla odpadów w postaci złomu można przeprowadzić procedurę utraty statusu odpadów (wtedy nie będą już podlegały wymaganiom przepisów o gospodarowaniu odpadami). Żeby to było możliwe, muszą być spełnione łącznie cztery warunki. Jakie? I jak przeprowadzić tę procedurę?
Jakie dane w KPO musi wpisać firma, która zbiera odpady
Teoretycznie firma, która zbiera odpady, musi na KPO złożyć tylko podpis. W praktyce bywa różnie – często to odbiorca odpadów wypełnia KPO w imieniu przekazującego. Sprawdź, czy to legalne.
Jaki proces odzysku podać w KPO, jeśli przekazujesz odpady przez pośrednika?
Pytanie: Pytanie: Jaki proces odzysku powinien wpisać w karcie przekazania odpadu prowadzący stację demontażu, jeśli przekazuje odpady do odzysku przez pośrednika, a nie bezpośrednio do firmy, która je przetwarza?
Idealny PSZOK – czyli jakie wymagania formalne i techniczne musi spełnić
Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych najczęściej tworzy gmina lub jej jednostka organizacyjna (lub podmiot zewnętrzny wyłoniony w ramach przetargu). W polskim prawie ma definicji wzorcowego PSZOK-u, ale jest wiele wytycznych, które pomogą w dążeniu do ideału. NA które należy zwrócić szczególną uwagę?