Zabezpiecz swoje interesy! Sprawdź, co powinna zawierać umowa z dostawcami ścieków

Dobrze skonstruowana umowa na odbiór ścieków uchroni PWiK przed niepotrzebnymi komplikacjami (np. przed stratami finansowymi, jeśli druga strona łamie zasady). Nie ma ustawowych wzorów takich umów, ale można posiłkować się wytycznymi zawartymi w przepisach. Sprawdź więc, jak poprawnie skonstruować taką umowę.  

Trzy wskazówki, dzięki którym zoptymalizujesz koszty przetwarzania odpadów

Każdy z procesów przetwarzania odpadów charakteryzuje się konkretną technologią przetwarzania, która wymaga często dużych nakładów finansowych. Jakie rozwiązania wdrożyć, by instalacja do przetwarzania odpadów nie generowała niepotrzebnych kosztów i przynosiła jak największe zyski?

Popiół ze spalarni odpadów komunalnych – odpad czy produkt uboczny?

Spalanie prowadzi się głównie z myślą o redukcji ilości odpadów oraz odzysku energii. Proces jednak nie jest doskonały, bo sam generuje odpady w postaci żużli i popiołów, a powstałe spaliny muszą zostać oczyszczone. I tu rodzi się pytanie, jak zagospodarować odpady wtórne i czy na pewno są to odpady, a nie np. produkty uboczne?

Odbiór odpadów wynajętym pojazdem – jakie dane wpisać w KPO

Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera odpady z przedsiębiorstw. Część kursów wykonujemy własnymi pojazdami, a część wynajętymi. Czy przekazujący odpad może wystawić zbiorczą kartę przekazania odpadów? Jakie dane powinny się znaleźć w KPO w takiej sytuacji (mowa tu oczywiście o tym, że część kursów w miesiącu, który obejmuje KPO, wykonujemy wynajętymi samochodami)?

Nowe zasady segregowania odpadów w 2017 r.

Obecnie w gminach selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest prowadzona z podziałem na frakcję mokrą i suchą. Zdaniem Ministerstwa Środowiska ten system nie przynosi zamierzonych efektów, bo nie da się dzięki niemu otrzymać surowca dobrej jakości. Resort chce go zmienić. Jakie zmiany zatem nas czekają w 2017 roku?

Jeśli opłata środowiskowa nie przekroczy 800 zł, nie będziesz musiał składać sprawozdania

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, u których wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska nie przekracza 800 zł za rok, będą zwolnieni nie tylko z jej uiszczania (tak jak jest obecnie), ale również z obowiązku składania sprawozdania o jej wysokości – tak wynika z projektu przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju.

Dowiedz się, czy możesz sprzeciwić się nanoszeniu poprawek w SIWZ

Pytanie: Pytanie: Zamawiający rozpoczął  procedurę przetargową na usługę odbioru i utylizacji odpadów medycznych. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia podał termin realizacji zamówienia od 1 lipca 2016 r. do 1 lipca 2017 r. W trakcie postępowania zmienił zapisy w SIWZ dotyczące terminu realizacji na: od dnia podpisania umowy do 1 lipca 2017 r. Opublikował też zmodyfikowaną treść SIWZ – tekst jednolity. Nasza firma złożyła ofertę na poprzednim formularzu (z pierwotną datą realizacji zamówienia). Zamawiający poinformował nas jednak na piśmie, że daty, które podaliśmy w ofercie, są nieprawidłowe, ponieważ SIWZ została zmieniona. Swoją pomyłkę opisał jako niepowodującą istotnych zmian w treści oferty. Czy można zmieniać SIWZ w trakcie postępowania? Czy możemy się temu sprzeciwić? 

Czy piasek z instalacji do płukania odpadów może być produktem ubocznym?

Pytanie: Mamy instalację do płukania odpadów z czyszczenia separatorów. Jednym z odpadów, które powstają w wyniku tej działalności, jest odpad 19 12 09 (wpisany w pozwoleniu zintegrowanym). Chcemy złożyć do marszałka województwa wniosek o uznanie tego odpadu za produkt uboczny (piach wykorzystywany w drogownictwie). Czy żeby pozytywnie przejść tę procedurę, taki piasek musi spełniać jakieś kryteria? Czy musimy wykonać jakieś badania tego odpadu (konkretne parametry do badania), aby wniosek nie został odrzucony?