Tachograf przy przewozie odpadów – używać czy nie
Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się odbiorem odpadów z gospodarstw domowych oraz odbiorem odpadów przemysłowych. We flocie mamy śmieciarki, hakowce oraz samochody dostawcze (którymi przewozimy odpady). Czy kierowcy tych pojazdów muszą jeździć z włączonym tachografem? Chcielibyśmy też wiedzieć, czy czasu pracy muszą przestrzegać kierowcy: • hakowców, którymi odbierane są odpady przemysłowe, oraz• którzy wyjeżdżają w trasę i wiozą raz odpady komunalne, a raz przemysłowe? Czy wtedy muszą rejestrować pełny czas pracy zgodnie z art. 5–9, stosując również pełną dokumentację 28 dni do tyłu?
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów czeka na podpis
Długo wyczekiwane rozporządzenie regulujące kwestię transportu odpadów wreszcie zyskało ostateczny kształt i czeka już tylko na podpis ministra środowiska. Jakich zmian mogą spodziewać się przedsiębiorcy zajmujący się transportem odpadów?
Nie pomyl przygotowania odpadów do ponownego użycia z sortowaniem
Często sortowanie odpadów bywa mylone z przygotowaniem ich do ponownego użycia. To z kolei może narazić firmę na niepotrzebne komplikacje (chociażby dlatego, że dla obu procesów potrzebne są inne zezwolenia). Dowiedz się, na czym polega różnica, i sprawdź, czy dobrze klasyfikujesz procesy gospodarowania odpadami w swojej firmie.
Kiedy i do kogo złożyć sprawozdanie o ZSEE
Zbierający ZSEE zakłady przetwarzania i przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie recyklingu oraz innych niż recykling procesów odzysku muszą składać cykliczne sprawozdania dotyczące tego sprzętu. Zawiłe przepisy mogą wprowadzać w błąd, jeśli chodzi o termin i miejsce raportowania. Rozwiejemy więc te wątpliwości.
Jak i gdzie można wykorzystać osady z uzdatniania wody
Pytanie: Pytanie: Zgodnie z ustawą o odpadach zakazane jest stosowanie komunalnych osadów ściekowych poza województwem, w którym zostały wytworzone, czy taka sama zasada dotyczy osadów z uzdatniania wody? Komu można przekazać takie osady i na jakich warunkach?
Handel ZSEE w zakładzie przetwarzania – sprawdź, czy to legalne
Jeżeli do zakładu przetwarzania trafią urządzenia elektryczne lub elektroniczne, które nadają się jeszcze do użytku (nawet po drobnych naprawach), prowadzący ten zakład może je sprzedać innym użytkownikom. Kto decyduje o tym, czy sprzęt może być ponownie użyty oraz jakie warunki formalne muszą być spełnione, by wszystko odbyło się legalnie?
Dowiedz się, co Ci grozi, jeśli nie zaszczepisz pracowników oczyszczalni ścieków
Pracownicy oczyszczalni ścieków są narażeni na niebezpieczeństwo zakażenia groźnymi chorobami, dlatego pracodawca powinien zagwarantować im szczepienia ochronne. Podpowiadamy jakie szczepienia i jak często trzeba przeprowadzać oraz kto powinien pokryć takie koszty.
Czy można przetwarzać kable ze zużytych pojazdów w ramach procesu R4
Pytanie: Pytanie: Chcemy uruchomić instalację do przetwarzania odpadów w postaci kabli pochodzących przede wszystkim ze stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przetwarzanie odpadów będzie polegało na ich separacji, w wyniku której będą powstawały następujące frakcje: metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne. Czy na podstawie tak prowadzonego procesu możemy ubiegać się o zezwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R4 – recykling lub odzysk metali i związków metali? Pytamy o ten konkretny proces, ponieważ możliwość potwierdzenia przetworzenia odpadów w procesie R4 jest warunkiem współpracy z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu pojazdów oraz zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.