Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych – rola gminy w tym procesie

Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych przynosi korzyści nie tylko środowiskowe, ale również finansowe. Jednak tylko z czystego surowca można wyprodukować wartościowy kompost przy jednoczesnym zoptymalizowaniu nakładów inwestycyjnych. Jak może w tym pomóc gmina?

Jakiej deklaracji śmieciowej wymagać, jeśli właściciel nieruchomości nie wytwarza odpadów

Pytanie: Pytanie: Jak gmina powinna traktować nieruchomości, na których nikt nie zamieszkuje (nie chodzi o przedsiębiorstwa, chodzi o domy, w których np. nikt nie zamieszkuje przez dłuższy okres lub zamieszkuje bardzo sporadycznie, czyli np. tylko latem przyjeżdża na weekendy). Jaką deklarację powinni składać właściciele takich nieruchomości?

Jak sprawdzić, czy przedsiębiorcy pozbywają się odpadów legalnie

Jeżeli gmina nie podjęła uchwały o odbieraniu śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, właściciele tych nieruchomości muszą zawrzeć indywidualne umowy na odbiór odpadów, które powstają w wyniku m.in. prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób sprawdzić, czy wywiązują się z obowiązków?

Czy przetarg na odbiór odpadów komunalnych jest podstawą określenia wysokości opłaty śmieciowej?

Pytanie: Pytanie: Czy gmina musi najpierw ogłosić przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wyłonić firmę w przetargu i dopiero potem, po ustaleniu, jakie opłaty będzie pobierała firma, ustalić stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańców (czyli jak już będzie wiedziała, ile ją system utrzymania czystości będzie kosztował, dopiero oceni, czy dać wyższą, czy niższą stawkę)?

Czy gmina może ukarać mieszkańców za niesegregowanie odpadów?

Na str. 1 piszemy o tym, że selektywne zbieranie odpadów ma duże znaczenie ekologiczne i ekonomiczne i to gmina musi zapewnić odpowiednie warunki do zbierania w ten sposób odpadów. Czy może więc też ukarać mieszkańców za ignorowanie tego obowiązku?