Zawartość DUŚ – co się zmieni w 2017 roku?

Od 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zawartości DUŚ – a konkretnie przedkładania wskazanym organom wyników monitoringu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz analizy porealizacyjnej. Sprawdź, jak będzie przebiegała ta procedura po zmianach.

Rola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w planowaniu inwestycji odpadowych

Podczas planowania inwestycji odpadowych (np. składowisk odpadowych, zakładów przetwarzania odpadów) inwestor musi sprawdzić, jakie jest przeznaczenie terenu, na którym chce wybudować obiekt. Może się bowiem okazać, że nie uda się zrealizować projektu. W jakich dokumentach szukać takich informacji?

Odbiór odpadów komunalnych – uprawnienia podwykonawcy

Pytanie: Pytanie: Jakie warunki musi spełnić podwykonawca firmy wyłonionej w przetargu na odbiór odpadów komunalnych? Kiedy firma „główna” może takiego podwykonawcę zatrudnić, jakie obowiązki może mu przekazać i jakie obowiązki ciążą w związku z tym na wykonawcy?

Nowe przepisy dotyczące przewozu odpadów – już wiadomo od kiedy!

Od 24 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Sprawdź już teraz, do jakich zmian musisz się przygotować.

Mobilne urządzenia do odzysku odpadów – wymagania formalne

Na rynku można coraz częściej spotkać mobilne urządzenia do przetwarzania odpadów. Są wygodne i dają duże możliwości. Czy takie urządzenia trzeba zaklasyfikować jako instalacje i dlaczego akurat ta kwestia jest taka ważna?  

Jak poprawnie przygotować operat wodnoprawny

Żeby uzyskać pozwolenie wodnoprawne, trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego organu. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. operat wodnoprawny. Dowiedz się, co powinien zawierać taki dokument i jak go przygotować.

Jak długo można przechowywać odebrane odpady biodegradowalne

Mieszkańcy gmin mogą oddawać wyselekcjonowane odpady biodegradowalne do PSZOK lub bezpośrednio firmie, która odbiera odpady na terenie gminy. Jak długo (i w jaki sposób) mogą być tam przechowywane, zanim trafią do RIPOK-ów lub zakładów przetwarzania?

Jak będzie przebiegała kontrola WIOŚ w 2017 roku?

Od nowego roku mają się zmienić przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli – w tym również kontroli WIOŚ – w siedzibie przedsiębiorcy. Pojawiła się m.in. propozycja, by prowadzić kontrole na podstawie identyfikacji prawdopodobieństwa naruszenia prawa („analizy ryzyka”).Co jeszcze się zmieni?

Czy osady ściekowe można zakwalifikować do odpadów?

Pytanie: Pytanie: Czy osady ściekowe wydobywane ze zbiornika sedymentacyjnego można zakwalifikować już do odpadów? Jeśli tak, to kto będzie figurował jako wytwórca takiego odpadu?