Zmiana zarządzającego w trakcie procedury zamknięcia
Jeżeli przed planowanym zamknięciem składowiska lub już w trakcie trwania procedury doszło do zmiany zarządzającego, zgodę na zamknięcie lub decyzję o zamknięciu składowiska odpadów lub jego wydzielonej części można przenieść już na nową osobę.
Zamknięcie nie tylko na wniosek zarządzającego
Jeżeli składowisko nie będzie spełniać wymogów technicznych, marszałek województwa lub regionalny dyrektor ochrony środowiska mogą wydać decyzję o jego zamknięciu z urzędu.
Ustabilizowanie warstwy glebotwórczej, czyli rekultywacja biologiczna
Najważniejszym zadaniem rekultywacji biologicznej jest ustabilizowanie warstwy glebotwórczej oraz zabezpieczenie gleby przed erozją wietrzną i wodną poprzez zasadzenie odpowiedniej roślinności.
Trzy fazy eksploatacji składowiska
Zamknięcie i rekultywacja składowiska odpadów to ostatni etap jego eksploatacji. Jest to proces długi i żmudny, a za jego poprawne przeprowadzenie odpowiada zarządzający składowiskiem. Temu, jak przebrnąć przez te wszystkie procedury poświęciliśmy całe wydanie specjalne miesięcznika.
Rekultywacja składowiska jest kosztowna, ale można dostać wsparcie na ten cel
Jeżeli środki zgromadzone na funduszu rekultywacyjnym okażą się niewystarczające, można się ubiegać o wparcie na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwszy etap – przygotowanie do rekultywacji
Rekultywacja to proces złożony, który powinien być dostosowany indywidualnie do danego obiektu. Przedsięwzięcie to można podzielić na kilka etapów.
Ostatni etap to monitoring efektów eksploatacji
Oceny efektów, dokonuje się m.in. poprzez prowadzenie monitoringu składowiska w fazie poeksploatacyjnej. Obejmuje on okres 30 lat, licząc od dnia zakończenia rekultywacji.
Koszty trzeba zaplanować wcześniej
Koszty zamknięcia i rekultywacji składowiska odpadów pokrywa się ze środków zgromadzonych na funduszu rekultywacyjnym. Powinny być uwzględnione już podczas ustalania ceny za przyjęcie odpadów na składowisko.