AGO08

Zbiorcza KPO dla odpadów niebezpiecznych nie zawsze wygodna

Można wystawiać zbiorczą kartę przekazania odpadów niebezpiecznych. Wymaga to jednak podania więcej szczegółów niż w przypadku innych odpadów, co może być już kłopotliwie przy dużej ilości dostaw. 

Za brak sprawozdania odpadowego grzywna zamiast kary administracyjnej

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady karania za brak albo nieterminowe złożenie sprawozdań odpadowych. Zmieni się charakter kar i w porównaniu z obecnymi będą nieco niższe.

Wykonawca może zaskarżyć wyniki przetargu

Jeżeli oferta wykonawcy złożona w przetargu na odbiór odpadów komunalnych została odrzucona, i uzna on że zostały naruszone przepisy prawa zamówień publicznych, może złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

AGO07

Zmiany w naliczaniu kar za brak sprawozdań o odpadach komunalnych

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady obliczania kar za nieterminowo złożone lub nierzetelnie przygotowane sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych. Wysokość kar pozostanie nadal ta sama, ale nie będzie ich można naliczać w nieskończoność.

Za uszkodzony pojemnik na śmieci może zapłacić odbiorca odpadów

Pytanie: Pytanie: Na jednym z osiedli na terenie gminy firma, która odbiera odpady komunalne, uszkodziła kontener na odpady. Do kogo zgłosić taką szkodę – do gminy, skoro to gmina wyłoniła tę firmę w przetargu? I kto powinien zgłosić uszkodzenie pojemnika?

Warto podjąć negocjacje warunków finansowania inwestycji w gospodarce odpadowej

Przedsiębiorca, który ubiega się o wsparcie finansowe na realizację inwestycji przed podpisaniem umowy, jest zapraszany na negocjacje warunków finansowania. Jeśli nie stawi się na umówione w tej sprawie spotkanie, może stracić szansę na dotację.

AGO06

Wzór zaświadczenia o zebranych bateriach i akumulatorach jest już dostępny

Dnia 23 września 2015 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór zaświadczenia o zebranych zużytych bateriach przenośnych i akumulatorach przenośnych oraz wzór ewidencji tych zaświadczeń.

Ścieki przemysłowe - obowiązki administratora miejskiej sieci kanalizacyjnej

Niezależnie od tego, czy administrator miejskiej sieci kanalizacyjnej jest jednocześnie administratorem miejskiej oczyszczalni ścieków, jego najważniejszym obowiązkiem jest kontrolowanie czy do oczyszczalni trafiają ścieki w ilości i o parametrach dostosowanych do jej  technologicznych możliwości oczyszczania.  

PSZOK nie może ustalać regulaminu odbioru odpadów komunalnych

Zasady odbioru odpadów komunalnych może ustalić tylko gmina. Nie wolno takich uprawnień przekazywać  innym podmiotom – np. punktom selektywnej zbiórki odpadów.

AGO05

Zmiana zarządzającego składowiskiem odpadów tylko za obopólną zgodą

Istnieje możliwość zmiany zarządzającego składowiskiem odpadów. Nowy kandydat musi jednak uzyskać decyzję zezwalającą na przejęcie wszystkich praw i obowiązków oraz ustanowić zabezpieczenie roszczeń na wypadek ewentualnych szkód w środowisku.

Załadunek i transport odpadów – kilka ważnych zasad

Przed rozpoczęciem pracy kierowca musi sprawdzić stan techniczny pojazdu, udokumentować swoje obserwacje, a jeśli znajdzie jakąś usterkę – powiadomić uprawnione osoby. To tylko część wymogów, jakie trzeba spełnić w przypadku transportu odpadów.

To, jakie odpady można zbierać na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zależy od ich rodzaju

Pytanie: Pytanie: Planujemy prowadzić zbieranie odpadów na terenie, który jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym planie znajduje się informacja, że na tym terenie zakazuje się lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy zbieranie odpadów też zalicza się do przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko i czy w tej sytuacji nie będziemy mogli zbierać odpadów na tym terenie?

AGO04

Zmiana kodu odpadu tylko w wyjątkowych sytuacjach

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy punkt zbierania odpadów – głównie złomu, metali kolorowych, papieru i tworzyw sztucznych. Firma, która odbiera odpady  z punktu klasyfikuje je pod innym kodem, niż my przyjmujemy. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można zmienić kod odpadu? Jeżeli tak, to w jaki sposób ją przeprowadzić, aby była zgodna z prawem i żebyśmy nie mieli problemów w razie kontroli wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska?

Zabezpieczenie na wypadek szkód w środowisku – które daje najlepszą ochronę

Zarządzający składowiskiem odpadów musi ustanowić zabezpieczenie roszczeń na wypadek szkód, które może wywołać prowadzenie składowiska. Takie zabezpieczenie może mieć formę depozytu, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo polisy.

Wytwórcą odpadów z czyszczenia kanalizacji jest firma czyszcząca

Pytanie: Pytanie: Kto jest posiadaczem odpadu (szlamu), który powstaje podczas opróżniania szamb i czyszczenia przez naszą firmę systemu kanalizacyjnego na terenie przedsiębiorstw? Kto powinien prowadzić ewidencję takich odpadów?

AGO03

Za nieprawidłowy przewóz odpadów niebezpiecznych odpowiada właściciel firmy

Jeżeli kierowca złamał przepisy dotyczące przewozu odpadów niebezpiecznych, konsekwencje i tak poniesie właściciel firmy. Grozi mu nawet 10.000 zł kary.

Wyposażenie bazy magazynowo-transportowej

Baza magazynowo-transportowa może znajdować się maksymalnie 60 km od granicy gminy, trzeba ją zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych i wybudować punkt do konserwacji pojazdów. To tylko część wymogów. O co jeszcze musi zadbać właściciel takiej bazy?

Trzeba mieć zezwolenie na gospodarowanie odpadami z sortowania

Pytanie: Pod jakim kodem zaklasyfikować odpady powstałe podczas sortowania zmieszanych odpadów komunalnych? Czy przedsiębiorca może prowadzić sortowanie odpadów, podczas którego powstaną nowe rodzaje odpadów, bez dodatkowych zezwoleń i uprawnień?

AGO02

Zbliżają się terminy wystawiania zaświadczeń o ZSEE

Jeżeli prowadzący zakład przetwarzania zawarł umowę z wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny na przetwarzanie tego sprzętu, musi wydać zaświadczenie potwierdzające, jaką jego ilość przyjął i przetworzył. Dokument ten wystawia się za okres od 1 stycznia do 30 czerwca.

Zbieranie i magazynowanie odpadów – jak je rozróżnić

Zbieranie odpadów jest często utożsamiane z magazynowaniem. To błąd, który może dużo kosztować. Rozróżnienie tych procesów jest bardzo ważne z powodów formalnych, ponieważ na zbieranie odpadów potrzebne jest zezwolenie, a na magazynowanie już nie.

Zakłady mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów będą musiały sporo zainwestować

Trzeba będzie wybudować nowe obiekty, które zapewnią bezpieczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych. To jedno z założeń projektu rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

AGO01

Zostanie wprowadzony wzór zaświadczenia o zebranych bateriach i akumulatorach

Firmy, które zajmują się zbieraniem i przetwarzaniem zużytych baterii i akumulatorów muszą wydać wprowadzającemu ten sprzęt zaświadczenie o zebranych bateriach i akumulatorach. Obecnie trwają prace nad ustaleniem jednolitego wzoru tego zaświadczenia.

Zakazane lokalizacje dla składowisk odpadów

Składowisko odpadów nie może stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska, dlatego powinno być zlokalizowane w odpowiedniej odległości od terenów zamieszkałych. Musi też spełniać wymogi zapobiegające zanieczyszczeniu wody, gleby i powietrza.

Wymogi dotyczące zbierania i przetwarzania ZSEE będą zaostrzone

Trwają prace nad projektem nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zmiany uderzą m.in. w podmioty zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem elektrośmieci. Przedsiębiorcy będą poddani bardziej restrykcyjnym wymogom oraz regularnie kontrolowani. Nowe przepisy zaczną obowiązywać prawdopodobnie już od 1 czerwca.