Zmiana kodu odpadu tylko w wyjątkowych sytuacjach

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy punkt zbierania odpadów – głównie złomu, metali kolorowych, papieru i tworzyw sztucznych. Firma, która odbiera odpady  z punktu klasyfikuje je pod innym kodem, niż my przyjmujemy. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można zmienić kod odpadu? Jeżeli tak, to w jaki sposób ją przeprowadzić, aby była zgodna z prawem i żebyśmy nie mieli problemów w razie kontroli wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska?

Zabezpieczenie na wypadek szkód w środowisku – które daje najlepszą ochronę

Zarządzający składowiskiem odpadów musi ustanowić zabezpieczenie roszczeń na wypadek szkód, które może wywołać prowadzenie składowiska. Takie zabezpieczenie może mieć formę depozytu, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo polisy.

Wytwórcą odpadów z czyszczenia kanalizacji jest firma czyszcząca

Pytanie: Pytanie: Kto jest posiadaczem odpadu (szlamu), który powstaje podczas opróżniania szamb i czyszczenia przez naszą firmę systemu kanalizacyjnego na terenie przedsiębiorstw? Kto powinien prowadzić ewidencję takich odpadów?

Tych błędów lepiej unikać ubiegając się o DUŚ

Przy ubieganiu się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach bardzo ważna jest precyzja. Nieprawidłowe przygotowanie dokumentacji może bowiem znacznie opóźnić cały proces. Jakich błędów unikać?

Praca przy odpadach – jak zadbać o bezpieczeństwo

Praca w branży odpadowej nie należy do bezpiecznych. Bezpośredni kontakt z odpadami niesie za sobą m.in. ryzyko zakażenia, tym bardziej, że niektóre odpady mają właściwości niebezpieczne. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pracowników?

Nie wzrosną stawki opłat za korzystanie ze środowiska

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Wiadomo już, że stawki nie będą wyższe, zwiększy się natomiast lista odpadów, za składowanie których trzeba będzie wnieść taką opłatę.

Nawet 10.000 zł kary grozi za odbieranie odpadów bez wpisu do rejestru

Żeby prowadzić działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przedsiębiorcy muszą uzyskać wpis do rejestru. Jak to zrobić?

Można ogłosić osobny przetarg na odbiór i osobny na zagospodarowanie odpadów

Pytanie: Planujemy ogłosić dwa przetargi nieograniczone: jeden na odbiór śmieci, a drugi na ich zagospodarowanie. Nie chcemy robić jednego przetargu, ponieważ wtedy ofertę składa tylko jedna firma i dyktuje stawki, a dzięki temu, że rozbijemy go na dwa, będą w nim mogły wystartować również firmy transportowe. Zależy nam na tym, żeby obie oferty łącznie były jak najtańsze – czyli koszt za przyjęcie śmieci i koszt za zbiórkę i transport odpadów z naszej gminy do wybranej sortowni. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Można odmówić przyjęcia mandatu od straży miejskiej

Straż miejska ma prawo nałożyć mandat za złamanie przepisów odpadowych, ale przedsiębiorca nie musi go przyjmować.