Wzór zaświadczenia o zebranych bateriach i akumulatorach jest już dostępny

Dnia 23 września 2015 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór zaświadczenia o zebranych zużytych bateriach przenośnych i akumulatorach przenośnych oraz wzór ewidencji tych zaświadczeń.

Ścieki przemysłowe - obowiązki administratora miejskiej sieci kanalizacyjnej

Niezależnie od tego, czy administrator miejskiej sieci kanalizacyjnej jest jednocześnie administratorem miejskiej oczyszczalni ścieków, jego najważniejszym obowiązkiem jest kontrolowanie czy do oczyszczalni trafiają ścieki w ilości i o parametrach dostosowanych do jej  technologicznych możliwości oczyszczania.  

PSZOK nie może ustalać regulaminu odbioru odpadów komunalnych

Zasady odbioru odpadów komunalnych może ustalić tylko gmina. Nie wolno takich uprawnień przekazywać  innym podmiotom – np. punktom selektywnej zbiórki odpadów.

Przypominamy o obowiązku składania sprawozdań o odbiorze nieczystości ciekłych

Dnia 31 października 2015 r. upływa termin składania sprawozdań za III kwartał 2015 r. dotyczących ilości i rodzaju nieczystości ciekłych odebranych z obszaru danej gminy oraz sposobu zagospodarowania tych nieczystości.

Przyjmujący i transportujący odpady w jednej osobie – kto powinien wystawić KPO

Pytanie: Pytanie: Nasza firma świadczy usługi w zakresie transportu odpadów medycznych. Jednocześnie jesteśmy przyjmującym odpady. Kto w takiej sytuacji powinien potwierdzić przyjęcie odpadu w KPO? Proszę również o podpowiedź, kto powinien potwierdzić wykonanie transportu oraz przyjęcie odpadu i wystąpić o dokument potwierdzenia unieszkodliwienia odpadów medycznych, jeżeli zarówno zbierający, jak i wytwórca tych odpadów mają umowę ze spalarnią?

Nie trzeba mieć licencji transportowej, żeby przewozić ścieki

Ścieki można przewozić bez licencji transportowej i bez zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Wystarczy mieć zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne oraz zezwolenie na odbiór nieczystości ciekłych.

Nie można ogłosić przetargu bez podania szacunkowej wartości zamówienia

Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy ogłosić przetarg na wywóz odpadów od mieszkańców nieruchomości w naszej gminie. Nie jesteśmy jednak w stanie jednoznacznie oszacować wielkości zamówienia. Czy w takiej sytuacji można w SIWZ umieścić taki zapis: „Wywóz z pojemników  i unieszkodliwienie odpadów stałych, według częstotliwości ustalonej  w załączniku 1 do SIWZ oraz w ilości szacunkowej nieprzekraczającej 9000 m³. Wskazana powyżej ilość szacunkowa odpadów jest prognozowaną wartością zamawiającego w okresie realizacji umowy, tj. 12 miesięcy. Wywóz odpadów będzie realizowany sukcesywnie, w miarę pojawiających się potrzeb zamawiającego. Ostateczna ilość wywożonych nieczystości wynikać będzie z rzeczywistych potrzeb zamawiającego. Niezrealizowanie zamówienia w całości nie może być podstawą do roszczeń finansowych wykonawcy"?

Kto powinien odbierać odpady z działalności gospodarczej prowadzonej w budynku wielorodzinnym

Gmina może podjąć decyzję o tym, że nie będzie odbierać odpadów komunalnych z działalności gospodarczej prowadzonej w jednym z lokali budynku mieszkalnego.

Kosztów pożyczki i podatku VAT nie można zaliczyć do wydatków kwalifikowalnych

Wydatki kwalifikowalne to koszty przeznaczone na realizację projektów związanych np. z gospodarką odpadową, które mogą być zrefundowane. Do tego typu wydatków nie można jednak zaliczyć wszystkich operacji pieniężnych.