Zmiany w naliczaniu kar za brak sprawozdań o odpadach komunalnych

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady obliczania kar za nieterminowo złożone lub nierzetelnie przygotowane sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych. Wysokość kar pozostanie nadal ta sama, ale nie będzie ich można naliczać w nieskończoność.

Za uszkodzony pojemnik na śmieci może zapłacić odbiorca odpadów

Pytanie: Pytanie: Na jednym z osiedli na terenie gminy firma, która odbiera odpady komunalne, uszkodziła kontener na odpady. Do kogo zgłosić taką szkodę – do gminy, skoro to gmina wyłoniła tę firmę w przetargu? I kto powinien zgłosić uszkodzenie pojemnika?

Warto podjąć negocjacje warunków finansowania inwestycji w gospodarce odpadowej

Przedsiębiorca, który ubiega się o wsparcie finansowe na realizację inwestycji przed podpisaniem umowy, jest zapraszany na negocjacje warunków finansowania. Jeśli nie stawi się na umówione w tej sprawie spotkanie, może stracić szansę na dotację.

Startując w przetargu, nie można powoływać się na uprawnienia podwykonawcy

Nie ma przeszkód, aby część zadań w zakresie zagospodarowania odpadów wypełniał podwykonawca firmy wyłonionej w przetargu. Jednak aby móc wystartować w przetargu, trzeba mieć własne dokumenty potwierdzające uprawnienia, nie można powoływać się na uprawnienia tych podwykonawców.

Siedziba i działalność firmy w dwóch różnych miejscach − co wpisać w KPO

Jeżeli przedsiębiorca zarejestrował firmę pod innym adresem, ale działalność prowadzi w innym miejscu – np. rozbiórkę odpadów na placu poza siedzibą firmy – to w KPO polu, gdzie trzeba podać adres posiadacza odpadów, powinien wpisać adres z KRS. Natomiast w polu „Miejsce prowadzenia działalności” − adres placu, na którym jest prowadzona rozbiórka odpadów.

Ręczne segregowanie odpadów to nie instalacja

Pytanie: Pytanie: Czy ręczne segregowanie odpadów na placu kwalifikuje się jako eksploatacja instalacji? Czy do prowadzenia tej działalności wystarczy zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Niezapowiedziane kontrole i więcej kar administracyjnych – to założenia nowej ustawy o ZSEE

Dnia 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Od tej pory zasady dotyczące gospodarowania elektroodpadami będą zaostrzone.

Nie wolno przyjmować odpadów bez karty charakterystyki

Na składowisko odpadów można przyjąć tylko odpady z dołączoną kartą charakterystyki odpadów. Zignorowanie tego obowiązku może się skończyć karą grzywny, lub nawet aresztu, dla zarządcy tego składowiska.

Nie wolno pobierać opłat za wystawienie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych

Przedsiębiorstwo, które zajmuje się utylizacją odpadów medycznych i weterynaryjnych, ma obowiązek wystawić dokument potwierdzający unieszkodliwienie tych odpadów na wniosek ich wytwórcy.