Zmiana zarządzającego składowiskiem odpadów tylko za obopólną zgodą

Istnieje możliwość zmiany zarządzającego składowiskiem odpadów. Nowy kandydat musi jednak uzyskać decyzję zezwalającą na przejęcie wszystkich praw i obowiązków oraz ustanowić zabezpieczenie roszczeń na wypadek ewentualnych szkód w środowisku.

Załadunek i transport odpadów – kilka ważnych zasad

Przed rozpoczęciem pracy kierowca musi sprawdzić stan techniczny pojazdu, udokumentować swoje obserwacje, a jeśli znajdzie jakąś usterkę – powiadomić uprawnione osoby. To tylko część wymogów, jakie trzeba spełnić w przypadku transportu odpadów.

To, jakie odpady można zbierać na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zależy od ich rodzaju

Pytanie: Pytanie: Planujemy prowadzić zbieranie odpadów na terenie, który jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym planie znajduje się informacja, że na tym terenie zakazuje się lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy zbieranie odpadów też zalicza się do przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko i czy w tej sytuacji nie będziemy mogli zbierać odpadów na tym terenie?

To już szósty projekt rozporządzenia w sprawie MBP! Niezadowolenie rośnie

Ministerstwo Środowiska przygotowało kolejny projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Zdaniem przedsiębiorców już nie ma sensu go opiniować.

Przewóz odpadów na nowych zasadach

Dnia 1 stycznia 2016 roku mają wejść w życie nowe przepisy regulujące kwestię transportu odpadów. Zakłada się m.in., że odpady niebezpieczne będzie można przewozić razem z innymi odpadami, pod warunkiem jednak, że nie będą miały ze sobą styczności.

Odwołanie od decyzji WIOŚ nie wymaga szczegółowego uzasadnienia

Decyzja o nałożeniu kary na firmę nie musi być ostateczna. Warto powalczyć i odwołać się od niej, wówczas sprawa zostanie ponownie rozpatrzona i są duże szanse, że na korzyść przedsiębiorcy.

Nie można przeprowadzić procedury utraty statusu odpadów dla wszystkich śmieci

Procedurę utraty statusu odpadów można przeprowadzić tylko dla odpadów złomu żelaza, stali i aluminium, miedzi oraz tłuczki szklanej. Aby tak się stało, muszą być jednak spełnione określone warunki.

Nawet jeden błąd może zaważyć na decyzji o przyznaniu dotacji

Warto poświęcić więcej uwagi na skompletowanie dokumentacji aplikacyjnej do konkursu dotacyjnego. Niedociągnięcia mogą bowiem wykluczyć projekt z procedury konkursowej. Jakich błędów unikać?  

Można ubiegać się o dotacje na usuwanie odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył ponad 200 mln zł na usuwanie odpadów powodujących nieodwracalne szkody w środowisku oraz zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.