Nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych

1 stycznia weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od 2025 roku.

Kolejne rozmowy w sprawie ROP

Przedstawiciele branży odpadowej i samorządów przeprowadzili rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska w celu określenia ostatecznego kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).

Kiedy konieczna jest zmiana pozwolenia

Pytanie: Mamy zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w instalacji metodą mechaniczną. Czy wymiana urządzenia – wytłaczarki, która jest częścią instalacji do przetwarzania odpadów, na inne urządzenie (wytłaczarkę o większej wydajności), wymaga złożenia wniosku o zmianę decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych?

Ewidencja odpadów z pojazdów ciężarowych

Pytanie: Jak prowadzić ewidencję pojazdów ciężarowych w stacji demontażu pojazdów?

Ewidencja odpadów popowodziowych

Pytanie: Co powinniśmy zrobić z odpadami popowodziowymi, które zostały wytworzone na terenie gminy? Gmina za pomocą kart przekazania odpadów (KPO) przekazuje je do instalacji. Czy konieczna jest ewidencja odpadów w bazie danych o odpadach (BDO)?

Czy żołnierze byli narażeni na toksyczne odpady

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wyjaśnienia w sprawie udziału saperów w rozładunku i niszczeniu niebezpiecznych substancji. Mowa o przypadkach, w których żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej mieli brać udział w rozładunku i detonacji nieoznakowanych odpadów poprodukcyjnych firmy Nitro-Chem w latach 2017–2021.

Zasady uwzględniania odpadów komunalnych w sprawozdaniach

Pytanie: Czy odpady przekazane podmiotom zwolnionym z ewidencji na podstawie oświadczenia, powinny być uwzględnione w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami przez zbierającego odpady komunalne? Dodatkowo, czy w tym sprawozdaniu powinniśmy uwzględnić odpady o kodach 20 03 07 oraz 16 02 14?

Wyrok WSA – częstotliwość opróżniania osadników

Częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być określona przez radę gminy w ramach uchwały.

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Zgodnie z informacjami ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, jest niezbędny z powodu konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy pozwolą na rozwój paliw alternatywnych, takich jak biometan.

2025

Jakie kary mogą stosować gminy za palenie odpadami

Pomimo działań edukacyjnych wciąż zdarzają się przypadki, w których podmioty nielegalnie spadają odpady w piecach. Jakie środki może w takim przypadku zastosować gmina?

Ewidencja odpadów z dzikich wysypisk

Pytanie: Jak należy prowadzić w bazie danych o odpadach (BDO) ewidencję odpadów z dzikich wysypisk? Czy jako spółka komunalna w momencie przejęcia tego odpadu stajemy się jego wytwórcą i odbieramy go na podstawie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) czy karty przekazania odpadów (KPO)?

2024

Te przepisy w ochronie środowiska wchodzą w 2025 roku

Od 2025 roku nastąpiły nie tylko zmiany w ustawie o odpadach, ale także modyfikacje w dokumentowaniu gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, a także odpadami opakowaniowymi. Co konkretnie uległo modyfikacjom?

Roczna ewidencja odpadów – jak zakończyć rok w BDO

W związku z końcem roku zbliża się kolejny okres sprawozdawczy, do którego warto odpowiednio się przygotować.

Poziom ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji

W ostatnim numerze specjalnym w sposób kompleksowy scharakteryzowaliśmy wytyczne dotyczące sprawozdań komunalnych. W tym artykule znajdziesz uzupełnienie do tego numeru, czyli sposób obliczania poziomu ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji.

2023

Treść i zasady sporządzania sprawozdań o odpadach komunalnych

Pytanie: Jeżeli sporządzam sprawozdanie o odpadach komunalnych z odpadów odebranych od mieszkańców gmin, w ramach przetargu, to czy muszę wypełniać dział, w którym jest do wyliczenia poziom recyklingu? Dodatkowo czy muszę wskazać informację o osiągniętym poziomie ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania?

Sprawozdanie spółki gminnej prowadzącej PSZOK

Pytanie: Gmina zleciła prowadzenie punktu selektywnej zbiórki (PSZOK) spółce gminnej. Według umowy spółka ma przygotowywać sprawozdawczość zgodnie z art. 9na ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach (dalej: ucpg). Gmina wymaga wskazywania ostatecznego odbiorcy odpadów przekazanych z PSZOK. Spółka może wskazać firmę, która odbiera odpad (firma X), ale firma ta twierdzi, że nie ma obowiązku udzielać informacji, gdzie on dalej trafia. Czy istnieje podstawa prawna, która każe nam dostarczać wskazane informacje w sprawozdaniu rocznym, jeżeli kolejne firmy nie mają obowiązku nam udzielać takich informacji?

Specyfika ewidencji wielkogabarytowych odpadów komunalnych

Pytanie: Firma X zleciła nam odbiór odpadów wielkogabarytowych, ale nie mamy z nią podpisanej umowy na odbiór danego kodu, a dodatkowo firma nie ma nadanego numeru BDO. Odpady odebraliśmy i została wystawiona karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru. Czy postąpiliśmy poprawnie? Co należałoby zrobić, jeśli dana firma miałaby nadany numer BDO?

2022

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

2021

Wzrost kar za nieprawidłową ewidencję lub jej brak

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw z 11 sierpnia 2021 r. wprowadza wzrost kar m.in. za nieprowadzenie ewidencji, prowadzenie jej w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Co jeszcze zmienia?

Wyjaśniamy nieścisłości dotyczące magazynowania odpadów

Pytanie: Czy to prawda, że w związku ze zmianami w ustawie o odpadach od 22 września punkty zbierania i przetwarzania odpadów budowlanych, jeśli nie zbierają i przetwarzają odpadów niebezpiecznych i palnych, nie muszą mieć systemu monitoringu? Czy przepisy o magazynowaniu odpadów ulegających biodegradacji − zgodnie z § 12 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów − dotyczą również magazynowania komunalnych osadów ściekowych? Dodatkowo, co oznacza „magazynowanie nie dłużej niż przez 1 rok”? Jeśli przyjmę odpad do magazynu 31 grudnia, to kiedy mija ten rok − 30 grudnia następnego roku?

Obliczanie poziomu recyklingu odpadów komunalnych

Pytanie: Do marca 2020 roku gmina obejmowała odbiorem odpadów wszystkie nieruchomości niezamieszkałe. Od kwietnia firmy wpisane do rejestru działalności regulowanej (RDR) mogły zacząć odbierać te odpady (gmina przestała na mocy uchwały to robić). Czy firmy wpisane do RDR, które odbierały odpady komunalne, powinny również osiągnąć wymagane poziomy odzysku i recyklingu za rok 2020? Czy do obliczania kary bierze się ilość odebranych odpadów łącznie z budowlanymi, czy się je odlicza?

2020

Transport odpadów komunalnych a prowadzona ewidencja

Pytanie: Jakim dokumentem powinien posługiwać się wytwórca odpadów komunalnych transportujący wytworzone przez siebie odpady do punktu zbierania? Czy odbierający ma prawo zażądać wystawienia KPOK? Co w praktyce staje się warunkiem przyjęcia odpadu?

Recykling butelek PET a wymagane pozwolenia

Pytanie: Kupiliśmy młynek i bezpośrednio w hali produkcyjnej mielimy butelki PET na odpad, a następnie przekazujemy go firmie posiadającej zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie tych odpadów (zmielony płatek PET o kodzie 15 01 02). Czy powinniśmy mieć zezwolenie na przetwarzanie ww. odpadu?

Przetwarzanie odpadów poza instalacją a przepisy przeciwpożarowe

Pytanie: Czy musimy opracować operat przeciwpożarowy (ppoż.) w związku z przetwarzaniem odpadów (papier i tektura) poza instalacją? Po ich dostarczeniu do hali odpady będą od razu przetwarzane, w wyniku czego powstaną małe ilości odpadów niewymagających pozwolenia na wytwarzanie. Ponadto jeżeli przyjmiemy odpad o kodzie 20 03 07, to czy możemy przekazać go potem w kodzie ex 20 03 07?

2019

Wytyczne w zakresie przygotowania operatu przeciwpożarowego

Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady palne. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach (uo) musi on być złożony do 5 marca 2020 r. w formie załącznika.

W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych

Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?

W jakim zakresie możesz zlecać obsługę środowiskową dotyczącą odpadów

Pytanie: Zawarliśmy umowę z firmą X na obsługę środowiskową. Podmiot X prowadzi m.in. ewidencję odpadów oraz przygotowuje sprawozdania roczne. Wszystkie dokumenty, które otrzymujemy w danym miesiącu, są na bieżąco wysyłane do firmy X (nie mamy oryginałów w siedzibie; na początku miesiąca otrzymujemy elektronicznie KEO). Czy WIOŚ w trakcie kontroli może wskazać to jako nieprawidłowość? Ponadto w KEO jest informacja, kto ją sporządził, a nie ma fizycznego podpisu tej osoby. Czy istnieje wymóg prawny, który mówi, że to błąd?

2018

Składowanie odpadów komunalnych – jak go ograniczyć?

W 2012 roku 77 mln Mg odpadów komunalnych trafiło na składowiska w całej UE, co stanowi 32% wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Z artykułu dowiesz się, dlaczego składowanie tych odpadów szkodzi środowisku.

Problematyczne odpady komunalne

Najnowsze dane Eurostatu (za 2011 rok) pokazują, że łączna wysokość recyklingu i kompostowania wyniosła w Polsce 28%, co stanowi dużo niższy wynik niż średnia UE wynosząca 40% (25% recykling i 15% kompostowanie). Czy w związku z tym ​​Polska osiągnie postawiony przez UE cel 50% do 2020 roku?

Polskie problemy na tle innych krajów europejskich

Kraje UE osiągnęły znaczny postęp w zmniejszaniu wpływu odpadów na środowisko i zdrowie ludzkie. Wyzwaniem jest kontynuowanie tego postępu, szczególnie w odniesieniu do stosunkowo dużych ilości nieprzetworzonych odpadów, które nadal są składowane w wielu państwach członkowskich. W którą stronę powinniśmy zmierzać?

2017

Za co będzie odpowiadać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie? Przeczytaj w artykule!

Nowo przyjęta ustawa Prawo wodne wprowadza prawdziwą rewolucję w obszarze administracyjnym. Powstanie zupełnie nowy podmiot − Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie(PGWWP), który będzie podstawowym organem zarządzającym gospodarowaniem wodą w Polsce.

Przegląd ekologiczny w oczyszczalni ścieków? Zobacz, w jakich przypadkach!

Właściwy organ ochrony środowiska może zobowiązać prowadzącego oczyszczalnię ścieków do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Kiedy może to zrobić?

Nie każdy może odbierać odpady komunalne! Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić

Na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości musisz posiadać stosowne pozwolenie oraz wpis do rejestru działalności regulowanej. Gdzie i do kogo się zgłosić oraz jak tego dokonać? O tym poniżej.