Transport osadów ściekowych – czy są odpadami

Pytanie: Czy mając wpis do BDO w dziale VII i transportując odpady o kodzie 01 04 12, możemy również transportować odpady o kodzie ex 01 04 12? Dodatkowo planujemy przywieźć z innej oczyszczalni inokulum (wsad z innej biogazowni) w celu zaszczepu naszej biogazowni. Czy jest to odpad, czy produkt?

Sprawozdawczość komunalna – rozwiej swoje wątpliwości

W tekście znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej.

Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać

Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

Ilości odpadów w zezwoleniu a technologie przetwarzania odpadów

W zezwoleniu na przetwarzanie są określone ilości odpadów poddawanych przetworzeniu. Czy chcąc zwiększyć te wartości, można wnioskować o większą ilość, niż wynika to z mocy przerobowej instalacji (np. pieca w ramach stosowania procesów R1 − wykorzystania jako paliwo lub inne źródła energii)?

Gospodarka o obiegu zamkniętym – dotacje z UE

Dofinansowanie w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski. Na jakie działania odpadowe możesz pozyskać środki?

Dokumenty przydatne w trakcie kontroli WIOŚ

Pytanie: Czekam na kontrolę WIOŚ z zakresu gospodarowania odpadami. Dostałam długą listę dokumentów do przygotowania, w tym m.in. informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO. Jak taka informacja powinna wyglądać?

Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości

Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.

AGO 99

Transport osadów ściekowych – czy są odpadami

Pytanie: Czy mając wpis do BDO w dziale VII i transportując odpady o kodzie 01 04 12, możemy również transportować odpady o kodzie ex 01 04 12? Dodatkowo planujemy przywieźć z innej oczyszczalni inokulum (wsad z innej biogazowni) w celu zaszczepu naszej biogazowni. Czy jest to odpad, czy produkt?

Sprawozdawczość komunalna – rozwiej swoje wątpliwości

W tekście znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej.

Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać

Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?

AGO 98

Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u

Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?

Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej

Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?

Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?  

SGO 30

Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach

Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.

Spalanie odpadów w liczbach

Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?

Przepisy obowiązujące w Polsce dotyczące spalania odpadów

W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje, które kreują pewne trendy i wyznaczają kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.

AGO 97

Uwaga! Kary, które grożą Ci za nieprawidłowe gospodarowanie ściekami

Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. W ich wyniku znaleziono m.in. setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie kary grożą podmiotom, które pozbywają się ścieków niezgodnie z prawem?

Transport opakowań z grupy niebezpiecznych odpadów komunalnych

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych, stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć, transportując te odpady.

Sprawdzaj masy odpadów ze swojego zezwolenia, żeby uniknąć kar

Stacja demontażu pojazdów to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. W związku z tym musi mieć stosowne zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Zdarza się, że ilość odpadów przyjętych w ciągu roku jest większa niż przewidywano i istnieje zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych ilości zawartych w pozwoleniu. Co należy wtedy zrobić?

AGO 96

Znaczenie kompostowania odpadów w polityce Zielonego Ładu

Zielony Ład jest elementem europejskiej polityki klimatycznej, której cel to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku o co najmniej 55%. Jakie znaczenie w realizacji tego celu będzie mieć kompostowanie odpadów?

Zasady przetwarzania odpadów w kruszarce mobilnej

Pytanie: Zamierzamy pozyskiwać odpady o kodzie 10 13 82 (wybrakowane wyroby). Czy po przewiezieniu ich własnym transportem do miejsca zbierania (mamy zezwolenie na zbieranie) możemy skorzystać z usługi firmy, która dysponuje mobilną kruszarką, żeby odpady poddać przetwarzaniu, a następnie przekazać je osobie fizycznej na własne potrzeby? Mobilna kruszarka przyjedzie do miejsca zbierania odpadów i wtedy odbędzie się kruszenie. Czy kruszenie odpadów od innego podmiotu wymaga pozwolenia na przetwarzanie lub decyzji ooś? Czy po skruszeniu odpadu nadal będzie to odpad o kodzie 10 13 83?

Zabezpieczenie roszczeń a zakończenie działalności odpadowej

Pytanie: Ze względu na zlikwidowanie działalności polegającej na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów dostaliśmy decyzję o wygaśnięciu zezwolenia. Minęło 30 dni od otrzymania tej decyzji, a wniosek aktualizacyjny nie został jeszcze złożony. Czy otrzymamy zwrot zabezpieczenia roszczeń − jeśli tak, to kiedy?

AGO 95

Systemy oczyszczania ścieków pod większą kontrolą

Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.

Podstawowe obowiązki stacji demontażu pojazdów

Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?

Kilka deklaracji odpadowych dla jednej nieruchomości

Pytanie: Czy na daną nieruchomość jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Mam na myśli sytuację, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i każdy chce płacić za siebie. 

SGO 29

Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

AGO 94

Zasady magazynowania odpadów przez PSZOK

Pytanie: Firma, która prowadzi nam BDO, nie złożyła wniosku o aktualizację decyzji na zbieranie. Prowadzimy PSZOK (zbieramy odpady i prowadzimy ewidencję w BDO) − czy grożą nam konsekwencje? Jakie zasady magazynowania odpadów nas obowiązują?

Zasady ewidencji przetwarzanych odpadów w BDO

Pytanie: Przyjmujemy odpady do przetwarzania. Zakład, który nam je dostarcza, nie ma wagi, więc karta przekazania (KPO) jest wystawiana na ich umowną ilość. Po zważeniu u nas odrzucamy KPO, a dostarczający wystawia korektę, często dopiero kolejnego dnia. Jak zewidencjonować taki odpad? Jest przyjęty na podstawie KPO (gdzie datę przyjęcia stanowi data korekty), będzie przetworzony tego samego dnia, którego został przywieziony.

W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów

Pytanie: Jak prowadzić ewidencję odpadów w PSZOK obsługiwanym przez gminę? Co się stanie, jeśli masy odpadów odebranych i przekazanych nie będą się zgadzać?

AGO 93

Zmiana organizacji odzysku – kto powinien zmienić dane BDO

Po podpisaniu umowy z inną organizacją odzysku konieczne jest dokonanie zmian w tym zakresie w Bazie danych o odpadach (BDO). Kto powinien zaktualizować wpis w rejestrze BDO, ile ma na to czasu i co mu grozi, jeśli tego nie zrobi? O tym przeczytasz w tekście.

Problemy gmin związane z napływem ludności

Napływ ludności ukraińskiej sprawia, że w gminach wytwarzane są większe ilości odpadów komunalnych, a tym samym opłaty, które dotąd wpływały do systemu, mogą okazać się niewystarczające. Konsekwencje tej sytuacji już są obserwowane w niektórych gminach i mogą być odczuwane także w przyszłym roku.

AGO 92

Zezwolenie na zbieranie odpadów – jak obliczyć ilość magazynowanych odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. W jaki sposób ją obliczyć?

Zbieranie i odbieranie elektroodpadów – czym się różnią

Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tym samym, co jego odbieranie. Każda z tych czynności wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.

Zasady naliczania przez gminy kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu

Pytanie: Jak policzyć wartości wskazywane w decyzji za nieuzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu? Za ile lat wstecz można naliczyć taką karę? Firmy mają dwa lata na złożenie sprawozdania zerowego − czy odczekać zatem dwa lata?

SGO 28

Katalog kar w gospodarce odpadami

Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.

AGO 91

Zmiany dotyczące uznawania przetwarzanych odpadów za produkty uboczne

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmienione przepisy art. 14 ustawy o odpadach, w którym zostały określone warunki utraty statusu odpadów. Na czym polegają te zmiany?

Warunki uznania odpadu za produkt uboczny

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?

AGO 90

Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.

Zasady ewidencjonowania odpadów opakowaniowych, które utraciły swój status

Pytanie: W jaki sposób firma, która jest recyklerem i wystawia dokumenty potwierdzające recykling (dalej: DPR), powinna prowadzić ewidencję w BDO - jak potwierdzać masę odpadów tworzyw sztucznych podanych recyklingowi w procesie R3? Dotychczas masa przetworzonego odpadu i poddana recyklingowi wykazana w DPR były równe masie, którą wskazywano w karcie przekazania odpadów (dalej: KPO). Obecnie do recyklingu ma się zaliczać masa odpadów poddanych bezpośrednio granulowaniu - ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Wiemy, ile powstaje przemiału, więc znamy punkt obliczeniowy, ale co z pozostałą częścią odpadów?

AGO 89

Zasady klasyfikacji odpadów przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Pytanie: Prowadzimy działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz kompleksowej dostawie ciepła. Podczas wymiany wodomierzy i ciepłomierzy wytwarzamy odpady − w ramach jakiego kodu je klasyfikować? Czy możemy rozebrać wodomierz na frakcje (tj. korpus z mosiądzu oraz elementy z tworzyw sztucznych) i w taki sposób przekazać je do utylizacji? Czy potrzebujemy wtedy zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Zasady ewidencji odpadów prowadzonej przez składowisko

Pytanie: Czy trzeba wystawiać karty przekazania odpadu (KPO) transportowanego do unieszkodliwienia na własne składowisko, mające ten sam adres co miejsce prowadzenia działalności (siedziba firmy), ale oddalone od siedziby 4 km. Składowisko jest częścią instalacji, w której powstaje odpad, gdyż jest z nią powiązane technologicznie m.in. rurociągami (zostało to opisane w pozwoleniu zintegrowanym). A czy konieczne jest wystawianie (KPO) w przypadku przesyłu mieszanki popiołowo-żużlowej metodą hydrotransportu (rurociągami) na to składowisko?

Z czego wynikają problemy z recyklingiem bioodpadów w Polsce

Recykling to pożądany sposób zagospodarowania odpadów, jeśli nie uda się zapobiec ich powstawaniu lub przygotować ich do ponownego użycia. Jest to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Dlaczego recykling bioodpadów powoduje jednak problemy?

AGO 88

Zasady transportu zbieranych odpadów pomiędzy różnymi podmiotami

Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów (firma X). Odbieramy odpady złomu od firmy Y w Polsce. Następnie auto jedzie jeszcze za granicę do firmy Z zdać materiał i wraca do firmy X, gdzie przyjmujemy złom od firmy Y. Jakie dokumenty powinny być sporządzane pomiędzy firmą X a Y? Tylko karty przekazania odpadów (KPO) czy jeszcze załącznik VII?

W jaki sposób PSZOK powinien klasyfikować odpady medyczne

Pytanie: W ramach jakiego kodu PSZOK powinien przyjmować od mieszkańców „odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”? Wcześniej nie przyjmowaliśmy takich odpadów, teraz obowiązek ten jest w ustawie. Jak znaleźć odbiorcę takich odpadów?

AGO 87

Znaczenie kart charakterystyki w klasyfikacji odpadów

Odpady klasyfikuje się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów. W sprawach spornych lub w razie wątpliwości pomocne w przypisaniu kodu do konkretnego odpadu są karty charakterystyki. Czy zawsze kod odpadu musi być zgodny z kartą?

Zasady ustalania stawek opłat przez gminy

Pytanie: Gmina nie objęła systemem gospodarowania odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Czy uchwała dotycząca opłat ponoszonych przez właścicieli tych nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz gminy, może zawierać górną stawkę za 1 m3 odpadów (zbieranych selektywnie i zmieszanych)? Czy raczej należy ustalić górne stawki za jednorazowe opróżnienie pojemnika o określonej pojemności? Czy art. 6k ust. 2a pkt 5 ustawy ma zastosowanie, gdy gmina objęła nieruchomości niezamieszkałe systemem i gdy ich nie objęła? 

W jaki sposób klasyfikować odpady z demontażu pojazdów i ZSEiE

Pytanie: Od niedawna prowadzimy demontaż pojazdów ciężarowych. W jaki sposób klasyfikować odpady powstające w wyniku demontażu pojazdów? Dodatkowo pod jakim kodem klasyfikować kondensatory i rezystory w sprzęcie eklektycznym (np. komputerach, sprzęcie RTV, AGD)? 

AGO 86

Zasady przetwarzania odpadów opakowaniowych

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w której są podane konkretne kody odpadów (m.in. kod 15 01 02). Chcemy współpracować z firmą posiadającą ten odpad, ale organizacja odzysku, z którą ona współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co w takim razie musimy zrobić, żeby móc te odpady przetwarzać?

Wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej od osób prywatnych

Pytanie: Mamy podpisaną z gminą umowę na odbiór odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Mieszkaniec zwrócił się z prośbą o podstawienie kontenera KP7 na odpady budowlane (remont budynku), za co sam zapłacił. Odebrane odpady budowalne są odpadami komunalnymi, ale nie wchodzą w zakres przetargu, gdyż za ich odbiór nie płaciła gmina. Czy w sprawozdaniu z odbioru odpadów komunalnych powinienem dodać te odpady, czy ująć tylko te, za które została obciążona gmina?

Ustawodawca nie zwalnia tempa – kolejne modyfikacje ustawy o odpadach

Największe wyzwanie w najbliższym czasie w Polsce to dalszy rozwój systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który zapewni pozyskanie odpadów nadających się do recyklingu, oraz rozwój instalacji do przetwarzania bioodpadów. Jakie zmiany prawne zaplanowano, by to ułatwić?