Systemy oczyszczania ścieków pod większą kontrolą

Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.

Podstawowe obowiązki stacji demontażu pojazdów

Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?

Kilka deklaracji odpadowych dla jednej nieruchomości

Pytanie: Czy na daną nieruchomość jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Mam na myśli sytuację, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i każdy chce płacić za siebie. 

Jak opracować plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu? 

Decyzja KIO w sprawie in-house bez podwykonawców

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że warszawska spółka komunalna nie może być wykonawcą zadania odbioru odpadów zleconego przez miasto stołeczne z wolnej ręki, ponieważ w zbyt szerokim zakresie korzysta z usług podwykonawców. 

Zakres dostępu do BDO przez jednostki publiczne

Pytanie: Czy jako urząd mamy możliwość wglądu do kart przekazania odpadów (KPO) innych firm? Jeśli tak, to z jakiej strony skorzystać: jap-bdo.mos.gov.pl czy bdo.mos.gov.pl, i gdzie ich szukać?

Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Sprawcy tego rodzaju przestępstw będą musieli zapłacić od 10 tys. zł do 10 mln zł.

W jaki sposób gospodarować odpadami tekstyliów

Pytanie: Firma opróżniająca pojemniki na odzież rozdziela ubrania na nadające się do ponownego użycia i na odpady. Odpady klasyfikowane są pod kodem 20 01 10/20 01 11 – czy to prawidłowo? Czy powinna mieć decyzję na przetwarzanie odpadów? Czy przekazujący odpady powinni wystawiać KPO?

O czym musisz pamiętać, magazynując odpady budowlane

Pytanie: Jakie odpady można przechowywać na gołej ziemi, bez utwardzonego podłoża? Czy w przypadku odpadów budowlanych (ziemia, gruz itp.) konieczne jest utwardzone podłoże? Co z drenażem wodnym − jest niezbędny czy wystarczy zadaszenie nad odpadami?