Zasady klasyfikacji odpadów przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Pytanie: Prowadzimy działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz kompleksowej dostawie ciepła. Podczas wymiany wodomierzy i ciepłomierzy wytwarzamy odpady − w ramach jakiego kodu je klasyfikować? Czy możemy rozebrać wodomierz na frakcje (tj. korpus z mosiądzu oraz elementy z tworzyw sztucznych) i w taki sposób przekazać je do utylizacji? Czy potrzebujemy wtedy zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Zasady ewidencji odpadów prowadzonej przez składowisko

Pytanie: Czy trzeba wystawiać karty przekazania odpadu (KPO) transportowanego do unieszkodliwienia na własne składowisko, mające ten sam adres co miejsce prowadzenia działalności (siedziba firmy), ale oddalone od siedziby 4 km. Składowisko jest częścią instalacji, w której powstaje odpad, gdyż jest z nią powiązane technologicznie m.in. rurociągami (zostało to opisane w pozwoleniu zintegrowanym). A czy konieczne jest wystawianie (KPO) w przypadku przesyłu mieszanki popiołowo-żużlowej metodą hydrotransportu (rurociągami) na to składowisko?

Z czego wynikają problemy z recyklingiem bioodpadów w Polsce

Recykling to pożądany sposób zagospodarowania odpadów, jeśli nie uda się zapobiec ich powstawaniu lub przygotować ich do ponownego użycia. Jest to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Dlaczego recykling bioodpadów powoduje jednak problemy?

Wątpliwości dotyczące gospodarowania odpadami budowlanymi

Pytanie: Czy od 2023 roku nie będzie możliwości przyjmowania odpadów budowlanych (np. 17 09 04) do procesu D5 jako odpadów nieselektywnie zbieranych? Jeżeli zakład ma możliwość przyjęcia odpadu 17 01 01 i przekazania go od razu do procesu R5 (budowa dróg czy skarp), to czy wprowadzenie rozdziału 6a ustawy o odpadach (uo) taką możliwość wyklucza i pozostaje tylko proces R12? Ponadto czy od tego roku odpady budowlane od osób fizycznych nie są odpadami komunalnymi, tylko odpadami od osób zwolnionych z ewidencji? Wprowadzenie obowiązku osiągnięcia poziomów składowania przez odbierających odpady komunalne oznacza, że np. wytwarzany stabilizat będzie wliczał się do tych poziomów? Z odpadów 20 03 01 często wytwarzane są odpady budowlane − w związku z tym one również będą uwzględniane w tych poziomach, nawet jeśli przekazywane są do procesów odzysku (R5)? 

Utrata statusu odpadu przez przetworzoną makulaturę

Pytanie: Jesteśmy recyklerem i mamy pozwolenie zintegrowane − w tym na przetwarzanie makulatury metodą R3, która potem jest wykorzystywana przez nas do produkcji papieru. Czy to utrata statusu odpadu? Nigdy się o to nie ubiegaliśmy i nie mamy takich zapisów w pozwoleniu, ale pytanie nasunęło się w związku z nowym wzorem karty ewidencji, w którym jest mowa o utracie statusu odpadu.

System kaucyjny w Polsce w projekcie nowej ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Głównym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków w BDO – co robić

Firmy składające wnioski aktualizacyjne w BDO spotykają się z sytuacjami długiego oczekiwania na uwzględnienie w systemie wnioskowanych w nich informacji. Jeżeli w firmie nastąpiły już kolejne zmiany wymagające aktualizacji, to pojawia się problem, ponieważ nie da się usunąć nierozpatrzonego wniosku w celu jego edycji i ponownego złożenia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Które kwestie mogą być kontrolowane przez WIOŚ w gminach

Kontrola WIOŚ może dotyczyć wykonywania zadań własnych przez gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) w zakresie postępowania z odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska (art. 2 ust. 1a ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska − uioś).

Gospodarowanie tworzywami sztucznymi a system SENT

Pytanie: Mamy wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jako producent innych niż niebezpieczne tworzyw sztucznych, proszków PCW i wyrobów gotowych, współpracując z zagranicznymi firmami, musimy rejestrować się w SENT?