Zasady przetwarzania odpadów opakowaniowych
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w której są podane konkretne kody odpadów (m.in. kod 15 01 02). Chcemy współpracować z firmą posiadającą ten odpad, ale organizacja odzysku, z którą ona współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co w takim razie musimy zrobić, żeby móc te odpady przetwarzać?
Wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej od osób prywatnych
Pytanie: Mamy podpisaną z gminą umowę na odbiór odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Mieszkaniec zwrócił się z prośbą o podstawienie kontenera KP7 na odpady budowlane (remont budynku), za co sam zapłacił. Odebrane odpady budowalne są odpadami komunalnymi, ale nie wchodzą w zakres przetargu, gdyż za ich odbiór nie płaciła gmina. Czy w sprawozdaniu z odbioru odpadów komunalnych powinienem dodać te odpady, czy ująć tylko te, za które została obciążona gmina?
Ustawodawca nie zwalnia tempa – kolejne modyfikacje ustawy o odpadach
Największe wyzwanie w najbliższym czasie w Polsce to dalszy rozwój systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który zapewni pozyskanie odpadów nadających się do recyklingu, oraz rozwój instalacji do przetwarzania bioodpadów. Jakie zmiany prawne zaplanowano, by to ułatwić?
Problemy dotyczące różnych mas odpadów w prowadzonej ewidencji
Pytanie: Jako stacja magazynowo-przeładunkowa zbieramy odpady z gminy i przekazujemy do instalacji komunalnej. W ciągu roku pojawiły się różnice w wagach dla każdej frakcji odpadów sięgające do kilkuset kilogramów (dla odpadów biodegradowalnych nawet kilka Mg). Mamy przez to rozbieżności w ewidencji odpadów – co powinniśmy z tym zrobić?
Na jakich zasadach PSZOK może odpłatnie przyjmować odpady
Pytanie: Spółka miejska prowadzi PSZOK i przyjmuje odpady zgodnie z zezwoleniem na zbieranie odpadów. Czy w ramach tylko tej decyzji PSZOK może prowadzić działalność zarobkową przez przyjmowanie odpadów odpłatnie od mieszkańców gminy nieuprawnionych do pozostawienia ich bezpłatnie lub osób z innej gminy? Otrzymałam informację, że w takim przypadku powinniśmy mieć decyzję środowiskową. Czy to prawda?
Czy walka z szarą strefą w gospodarce odpadami rozpocznie się od 2022 roku
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach z września 2020 r., który miał wejść w życie najpierw 1 stycznia 2021 r., a potem 2022 roku, jest zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań unijnych. Ponadto ma on za zadanie usprawnienie kontroli oraz zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przez wyeliminowanie szarej strefy w gospodarce odpadami dzięki integracji danych z systemu gospodarowania odpadami z tymi ewidencjonowanymi w systemie fiskalnym.
Co warto wiedzieć o sprawozdaniu o odpadach komunalnych za rok 2021
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne, na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów, jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Temu obowiązkowi nie podlegają podmioty przyjmujące odpady komunalne od innego zbierającego takie odpady.