Znaczenie kart charakterystyki w klasyfikacji odpadów

Odpady klasyfikuje się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów. W sprawach spornych lub w razie wątpliwości pomocne w przypisaniu kodu do konkretnego odpadu są karty charakterystyki. Czy zawsze kod odpadu musi być zgodny z kartą?

Zasady ustalania stawek opłat przez gminy

Pytanie: Gmina nie objęła systemem gospodarowania odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Czy uchwała dotycząca opłat ponoszonych przez właścicieli tych nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz gminy, może zawierać górną stawkę za 1 m3 odpadów (zbieranych selektywnie i zmieszanych)? Czy raczej należy ustalić górne stawki za jednorazowe opróżnienie pojemnika o określonej pojemności? Czy art. 6k ust. 2a pkt 5 ustawy ma zastosowanie, gdy gmina objęła nieruchomości niezamieszkałe systemem i gdy ich nie objęła? 

W jaki sposób klasyfikować odpady z demontażu pojazdów i ZSEiE

Pytanie: Od niedawna prowadzimy demontaż pojazdów ciężarowych. W jaki sposób klasyfikować odpady powstające w wyniku demontażu pojazdów? Dodatkowo pod jakim kodem klasyfikować kondensatory i rezystory w sprzęcie eklektycznym (np. komputerach, sprzęcie RTV, AGD)? 

Uwaga - zmiany dotyczące przewozu odpadów i systemu SENT!

Projektowane zmiany rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wynikają z potrzeby objęcia systemem monitorowania towarów z pozycji CN 3814 zawierających co najmniej 70% masy olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Dodatkowo ustawodawca obejmie systemem SENT przewoź odpadów do kraju oraz przewóz przez terytorium kraju.

Te zmiany dotyczące odpadów obowiązują od nowego roku

W ubiegłym roku zostało wprowadzonych wiele zmian przepisów, a część z nich miała odroczony termin obowiązywania na 1 stycznia 2022 r. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie, dzięki któremu nie zapomnisz o żadnych nowych obowiązkach.

Sprawozdanie za 2021 rok dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych

Prowadzący działalność w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych w całym poprzednim roku lub jego części mają obowiązek złożyć sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, zgodnie z art. 16 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

Przepisy dotyczące magazynowania przetwarzanych odpadów

Pytanie: Czy w związku z kończeniem działalności należy się zwrócić do urzędu o zwrot kwoty wpłaconej w formie depozytu tytułem zabezpieczenia roszczeń dla przetwarzającego odpady? Jest jakiś wzór pisma w tej sprawie? Dodatkowo, jeśli nowa firma planuje w jednym miejscu wytwarzać odpady z instalacji oraz przetwarzać odpady – czy operat ppoż. powinien obejmować odpady z całego zakładu, czy tylko te przetwarzane?

Proces biosuszenia w energetycznym wykorzystywaniu osadów ściekowych

Osady ściekowe stanowią odnawialne źródło energii oraz są bezcennym źródłem biogenów. Podstawą procesu jest stabilizacja osadu, czyli pozbawienie go zdolności do zagniwania i eliminacja zagrożenia dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi.

Obowiązki gminy w zakresie odbioru odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Czy gmina ma obowiązek odbierania odpadów wielkogabarytowych z posesji mieszkańców w określonym w harmonogramie terminie, czy wystarczy, że można je przywozić do PSZOK? Jaki dokument musi wystawić podmiot prowadzący odbiór odpadów, PSZOK i instalację komunalną na podstawie umowy z gminą, zbierając odpady o kodzie 200307 i przywożąc je do PSZOK?