Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń
Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.
Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach
Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.
Spalanie odpadów w liczbach
Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?
Przepisy obowiązujące w Polsce dotyczące spalania odpadów
W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje, które kreują pewne trendy i wyznaczają kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.
Obowiązki zakładu termicznego przetwarzania
Prowadzący spalanie odpadów muszą pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Jakich?
Katalog działań zakazanych w kontekście spalania odpadów
Poza obowiązkami i nakazami, w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.
Jakie odpady są wytwarzane w spalarni
Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?
Jakie frakcje odpadów mogą trafiać do spalarni
Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł.
Gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście procesów termicznego przekształcania odpadów
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nierozerwalnie związana ze spalaniem odpadów. Dlaczego tak jest?
Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów
Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AGO 99
Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości
Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.
AGO 98
Warunki utraty statusu odpadów
Pytanie: Pytanie: Zakład przetwarza odpady olejów jadalnych i tłuszczy (kody: 02 06 80, 19 08 09, 20 01 08) z zakładów gastronomicznych w procesie odzysku R9. Odpady te utracą status odpadów. Jakie warunki utraty statusu odpadów powinien określić wnioskodawca we wniosku o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów?
Segregowanie odpadów a kwestie formalne
Pytanie: Pytanie: Mamy zgodę na zbieranie odpadów, bo przygotowując kupowane zbiorniki i zderzaki do zbelowania, odrzucamy metalowe elementy. Co powinniśmy zrobić z tymi odpadami? Według WIOŚ powinniśmy mieć zgodę na przetwarzanie odpadów, ale złom jest odrzucany podczas segregacji. Podobnie jest w przypadku folii, w której czasem znajduje się karton. Przyjmuję ją pod kodem 15 01 02, a po przesegregowaniu okazuje się, że jest to makulatura o kodzie 15 01 01. Co w takim razie powinnam zrobić z odpadem, który powstał podczas segregacji?
Rozporządzenie dotyczące obliczania poziomu składowania odpadów
Nowe przepisy wprowadzają wzór obliczania poziomu składowania odpadów w celu ujednolicenia sposobu obliczania tego poziomu przez gminy. Co się zmieni od 1 stycznia 2023 r.?
SGO 30
Poznaj zalety, które niesie za sobą pozyskiwanie energii odpadów
Pomimo pewnych kontrowersji związanych ze spalaniem odpadów, ten sposób ich utylizacji niesie za sobą wiele zalet i stanowi ważny punkt transformacji energetycznej Polski. Dlaczego ma takie znaczenie?
Polityka energetyczna Polski a spalanie odpadów
Kwestie termicznego przekształcania odpadów są uwzględnione w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku. Jakie aspekty porusza ten dokument?
AGO 97
Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling
Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?
Przewozisz odpady przez teren Holandii? Musisz zarejestrować się w nowym systemie
Pytanie: Pytanie: Jestem przewoźnikiem wykonującym przewozy odpadów na terenie Holandii (także tranzytem). Podobno ostatnio zmieniły się przepisy w tym zakresie obowiązujące na terenie tego kraju – czy to prawda?
Polskie ciepłownictwo a możliwości, jakie dają odpady
Kończą się prace nad „Strategią dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”, której celem jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji postanowień dokumentów krajowych – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030. W związku z niezwykle trudnym okresem grzewczym kwestie energetyki są teraz szczególnie istotne, także w kontekście gospodarki odpadowej.
AGO 96
Jak przygotować idealny przetarg na odbiór odpadów komunalnych
Przygotowując przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości należy wziąć pod uwagę kwestie dotyczące przede wszystkim sposobu świadczenia usług przez wykonawcę.
Audyt przetwarzającego odpady – na jakie kwestie zwrócić uwagę
Obowiązek przeprowadzenia audytów zewnętrznych w obszarze gospodarki odpadami wynika z ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: uop) i ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: uzseie).
AGO 95
O czym musisz pamiętać, magazynując odpady budowlane
Pytanie: Jakie odpady można przechowywać na gołej ziemi, bez utwardzonego podłoża? Czy w przypadku odpadów budowlanych (ziemia, gruz itp.) konieczne jest utwardzone podłoże? Co z drenażem wodnym − jest niezbędny czy wystarczy zadaszenie nad odpadami?
JSSO a obowiązki przedsiębiorców
Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy przedsiębiorców również.
SGO 29
Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
AGO 94
Odbieranie odpadów ze statków – nowe zasady
Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.
Karty charakterystyki dla składowanych odpadów
Pytanie: Czy podstawową kartę charakterystyki sporządza się na każdy transport odpadu kierowanego na składowisko? Jeżeli firma transportująca odbiera odpad komunalny z terenu danej gminy − czy na każde przyjęcie w takim przypadku trzeba wystawić karty?
AGO 93
Wątpliwości i planowane zmiany w zakresie opłat za odpady
Resort środowiska ma w planach efektywniejsze wdrożenie w życie zasady „zanieczyszczający płaci”, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz obniżenia kosztów systemu. Jakie są plany zmian?
Osady z kanalizacji – jak z nimi postępować
Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Biorąc pod uwagę skład i konsystencję, do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenia zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.
AGO 92
Masz czas na dostosowanie do regulacji BAT dla spalarni odpadów do grudnia 2023 roku
Wymagania wskazane w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2019/2010 z 12 listopada 2019 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w odniesieniu do spalania odpadów dotyczą, m.in., unieszkodliwiania lub odzysku odpadów w spalarniach odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę oraz odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Masy transportowanych odpadów w SENT, CMR i BDO
Pytanie: Czy tworząc zgłoszenie w SENT, wpisujemy wagę towaru brutto? Zrobiłam zgłoszenie na 10 Mg odpadów, tyle samo zapisano w międzynarodowym liście przewozowym CMR, a faktura obejmuje 9 Mg. Czy w SENT, na CMR oraz w BDO powinna widnieć taka sama masa odpadów, jeśli tak − brutto czy netto? W BDO muszę zapewne przyjąć faktyczną ilość odpadów, czyli netto?
SGO 28
Katalog kar w gospodarce odpadami
Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.
AGO 91
Czy taryfa wodnościekowa może zastąpić umowę z wytwórcą ścieków
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uchwaliliśmy nową taryfę wodnościekową i w związku z tym mam pytanie. Czy ta taryfa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy nami (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Taryfa stanowi, zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.
Zasady gospodarowania odpadami opakowaniowymi
Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów (m.in. o kodzie 15 01 02). Firmy, które przekazują nam odpad, wnioskują o wystawianie dokumentów potwierdzających recykling (DPR/EDPR). W tamtym roku wystawialiśmy EDPR, ponieważ eksportowaliśmy odpady za granicę. W tym roku przekazujemy odpady do firm w Polsce, które mają pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Jeśli dostaniemy wniosek o wystawienie dokumentów potwierdzających recykling (nie mamy pozwolenia na przetwarzanie, więc przekazujemy odpad dalej), to czy nasza firma powinna stworzyć taki wniosek o wystawienie DPR i wysłać do odbierającego, aby wystawił ten dokument dla firmy przekazującej nam odpad?
Sprawdzanie decyzji w systemie BDO
Pytanie: Czy można przyjąć odpad o kodzie 191204 od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji? Jak sprawdzić, czy podmiot ma wydaną decyzję na zbieranie danego kodu odpadów? Tym firmom, które nie złożyły wniosku o dostosowanie decyzji, wygasły one 5 marca 2020 r., ale czy jest to do sprawdzenia w ramach BDO?
AGO 90
Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminy od 2022 roku
W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Pierwsza z nich to ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, a druga to ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?
Czeka Cię kontrola WIOŚ? Te informacje Ci pomogą
Kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech (art. 225 § 1 Kodeksu karnego). W artykule znajdziesz więcej istotnych informacji, które powinieneś poznać przed zbliżającą się kontrolą Twojej działalności.
AGO 89
Gospodarowanie tworzywami sztucznymi a system SENT
Pytanie: Mamy wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jako producent innych niż niebezpieczne tworzyw sztucznych, proszków PCW i wyrobów gotowych, współpracując z zagranicznymi firmami, musimy rejestrować się w SENT?
Ewidencja odpadów wyłączonych z frakcji komunalnej
Pytanie: W związku z tym, że od 1 stycznia 2022 r. doprecyzowano, że odpady komunalne nie obejmują odpadów ze zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, to oznacza to, że ścieki ze zbiorników bezodpływowych należy ewidencjonować w BDO (kody 20 03 04 − szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości i 20 03 06 − odpady ze studzienek kanalizacyjnych)?
Czym jest system KZR INiG i kogo dotyczy
Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną i wytwarzamy paliwo alternatywne z balastu pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. Dostaliśmy informację, że od 2022 roku, chcąc przekazać paliwo alternatywne, powinniśmy widnieć w systemie KZR INiG. Czy to prawda i co to za system?
AGO 88
Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin
Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.
Czy obowiązuje Cię opłata produktowa
Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?
Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię na temat regulaminu dostarczania wody
Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?
AGO 87
Obowiązki gminy w zakresie odbioru odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Czy gmina ma obowiązek odbierania odpadów wielkogabarytowych z posesji mieszkańców w określonym w harmonogramie terminie, czy wystarczy, że można je przywozić do PSZOK? Jaki dokument musi wystawić podmiot prowadzący odbiór odpadów, PSZOK i instalację komunalną na podstawie umowy z gminą, zbierając odpady o kodzie 200307 i przywożąc je do PSZOK?
AGO 86
Co warto wiedzieć o sprawozdaniu o odpadach komunalnych za rok 2021
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne, na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów, jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Temu obowiązkowi nie podlegają podmioty przyjmujące odpady komunalne od innego zbierającego takie odpady.
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.