Znaczenie kompostowania odpadów w polityce Zielonego Ładu

Zielony Ład jest elementem europejskiej polityki klimatycznej, której cel to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku o co najmniej 55%. Jakie znaczenie w realizacji tego celu będzie mieć kompostowanie odpadów?

Zasady przetwarzania odpadów w kruszarce mobilnej

Pytanie: Zamierzamy pozyskiwać odpady o kodzie 10 13 82 (wybrakowane wyroby). Czy po przewiezieniu ich własnym transportem do miejsca zbierania (mamy zezwolenie na zbieranie) możemy skorzystać z usługi firmy, która dysponuje mobilną kruszarką, żeby odpady poddać przetwarzaniu, a następnie przekazać je osobie fizycznej na własne potrzeby? Mobilna kruszarka przyjedzie do miejsca zbierania odpadów i wtedy odbędzie się kruszenie. Czy kruszenie odpadów od innego podmiotu wymaga pozwolenia na przetwarzanie lub decyzji ooś? Czy po skruszeniu odpadu nadal będzie to odpad o kodzie 10 13 83?

Zabezpieczenie roszczeń a zakończenie działalności odpadowej

Pytanie: Ze względu na zlikwidowanie działalności polegającej na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów dostaliśmy decyzję o wygaśnięciu zezwolenia. Minęło 30 dni od otrzymania tej decyzji, a wniosek aktualizacyjny nie został jeszcze złożony. Czy otrzymamy zwrot zabezpieczenia roszczeń − jeśli tak, to kiedy?

Wytyczne ADR dla kierowców – czy potrzebujesz wydruków, czy możesz mieć dokumenty elektroniczne

 Kierowcy transportujący towary niebezpieczne (w tym odpady) na zasadach zgodnych z ADR często mają wątpliwości, czy obowiązkowe instrukcje mogą mieć w formie elektronicznej, czy konieczny jest ich wydruk i przechowywanie w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym. Jakie inne kwestie związane z transportem odpadów niebezpiecznych i ADR powinieneś znać? 

Ustalanie opłaty za zmniejszenie retencji zadaniem gminy

Obowiązek opłaty za zmniejszenie retencji dotyczy nieruchomości, której powierzchnia przekracza 3500 m2, przy czym więcej niż 70% jej powierzchni jest wyłączone z powierzchni biologicznie czynnej na skutek wykonania robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Dodatkowo nieruchomość nie może być ujęta w funkcjonujący na danym obszarze system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Kto jest odpowiedzialny za ustalenie tej opłaty?

Praca za granicą a obowiązek opłat za odpady

 W wielu rodzinach zdarzają się sytuacje w których jedna z osób pracuje za granicą i nie zamieszkuje na stałe w domu rodzinnym. Pojawiają się wątpliwości, czy w takich sytuacjach osoby te powinny być uwzględniane w deklaracjach odpadowych. 

Odór ze ścieków przemysłowych a rola gminy

Pytanie:  Gmina otrzymała zgłoszenia od mieszkańców w sprawie podmiotu zajmującego się produkcją warzyw, który odprowadza ścieki przemysłowe do rowu ziemnego. Podmiot ten posiada pozwolenie wodnoprawne, ale ma też obowiązek podczyszczania odprowadzanych ścieków w osadniku. Tymczasem z obserwacji mieszkańców wynika, że firma nie wywiązuje się z tego obowiązku i odprowadza kolorowe, mętne ścieki, które zawierają nawet fragmenty warzyw. Czy gmina ma obowiązek zajęcia się tym problemem po otrzymaniu skarg? 

Magazynowanie przetwarzanych odpadów palet drewnianych

Pytanie: Prowadzę skup palet drewnianych. Chcę uzyskać pozwolenie na przetwarzanie odpadów, które będzie polegać na naprawie palet poza instalacjami, a potem palety trafią do sprzedaży. Jak podejść do zagadnienia magazynowania?