Już w 2023 roku prawdziwa rewolucja na rynku opakowań

Rynek opakowań w nowym roku zmieni się ze względu na konieczność wdrożenia trzech dużych pakietów przepisów związanych z: systemem kaucyjnym, dyrektywą plastikową (SUP − ang. Single Use Plastics) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producentów.

Jakie zmiany w przepisach o odpadach wejdą i miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Niektóre akty prawne zawierają przepisy, których wejście w życie jest opóźnione. Jakie przepisy z zakresu gospodarowania odpadami zaczną obowiązywać od 2023 roku? Które terminy zostały w ostatniej chwili zmienione? Podsumowanie znajdziesz w poniższym artykule.

Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u

Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?

Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej

Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?

Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?  

Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów

Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?

Jak rozpoznać odpady niebezpieczne

W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?

AGO 99

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

AGO 98

Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów

Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?

Jak rozpoznać odpady niebezpieczne

W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?

SGO 30

Obowiązki zakładu termicznego przetwarzania

Prowadzący spalanie odpadów muszą pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Jakich?

Katalog działań zakazanych w kontekście spalania odpadów

Poza obowiązkami i nakazami, w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.

Jakie odpady są wytwarzane w spalarni

Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?

AGO 97

Przepisy o odpadach a przepisy księgowe

Pytanie: Pytanie: Odbieramy odpady od firmy, która wystawia karty przekazania odpadów (KPO). Czy konieczne jest także wystawianie faktur za odbiór odpadów z naszej strony lub ze strony oddającego? Ponadto, jeśli na fakturze za odpady omyłkowo wpisano jednego nabywcę, a powinno być dwóch, to możliwe jest wystawienie noty korygującej?

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie zbiorowego odprowadzania ścieków

Zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W celu jej podjęcia konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W jaki sposób możesz to zrobić?

AGO 96

Wytyczne ADR dla kierowców – czy potrzebujesz wydruków, czy możesz mieć dokumenty elektroniczne

 Kierowcy transportujący towary niebezpieczne (w tym odpady) na zasadach zgodnych z ADR często mają wątpliwości, czy obowiązkowe instrukcje mogą mieć w formie elektronicznej, czy konieczny jest ich wydruk i przechowywanie w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym. Jakie inne kwestie związane z transportem odpadów niebezpiecznych i ADR powinieneś znać? 

Ustalanie opłaty za zmniejszenie retencji zadaniem gminy

Obowiązek opłaty za zmniejszenie retencji dotyczy nieruchomości, której powierzchnia przekracza 3500 m2, przy czym więcej niż 70% jej powierzchni jest wyłączone z powierzchni biologicznie czynnej na skutek wykonania robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Dodatkowo nieruchomość nie może być ujęta w funkcjonujący na danym obszarze system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Kto jest odpowiedzialny za ustalenie tej opłaty?

Praca za granicą a obowiązek opłat za odpady

 W wielu rodzinach zdarzają się sytuacje w których jedna z osób pracuje za granicą i nie zamieszkuje na stałe w domu rodzinnym. Pojawiają się wątpliwości, czy w takich sytuacjach osoby te powinny być uwzględniane w deklaracjach odpadowych. 

AGO 95

Jak opracować plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu? 

Decyzja KIO w sprawie in-house bez podwykonawców

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że warszawska spółka komunalna nie może być wykonawcą zadania odbioru odpadów zleconego przez miasto stołeczne z wolnej ręki, ponieważ w zbyt szerokim zakresie korzysta z usług podwykonawców. 

SGO 29

Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

AGO 94

W jaki sposób odwołać się od decyzji administracyjnej

W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji (GIOŚ).

Urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej – czy możesz go wykorzystać do podwyższenia terenu

Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. W ramach jakiego kodu go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?

Tych ciekawostek na temat zabezpieczenia roszczeń nie znasz

Wielu przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów musi borykać się z ustanowieniem tzw. zabezpieczenia roszczeń. W artykule poruszamy ciekawe zagadnienia dotyczące tej tematyki.

AGO 93

Dopełnienia jakich formalności wymaga charytatywna zbiórka odpadów

Pytanie: Rozważam charytatywną zbiórkę odpadów od mieszkańców na rzecz Ukrainy. Mam zezwolenia na transport i zbieranie odpadów przemysłowych. W obecnej decyzji nie uwzględniliśmy odpadów komunalnych, gdyż generalnie nie prowadzimy skupów czy podobnych zbiórek. Cały przychód chcę przeznaczyć dla potrzebujących. W grę wchodzą tylko dwa kody odpadu − czy mogę przeprowadzić taką zbiórkę i jak ewentualnie ją udokumentować, by nie obawiać się później żadnych konsekwencji?

Czy zgodna z prawem jest umowa na korzystanie z kanalizacji między dwoma prywatnymi podmiotami

Pytanie: Moje pytanie dotyczy zawierania umów na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej. Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem i dystrybucją ciepła, a także energii elektrycznej, produkuje i dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi i uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?

Uwagi zgłoszone do projektowanego systemu kaucyjnego

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy, która ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Do Ministerstwa Klimatu trafiło mnóstwo wniosków o zmiany projektowanych przepisów. Nie wszystkie są upublicznione, ale stanowisko niektórych ekspertów jest jasne.

AGO 92

W jaki sposób dokonać korekty sprawozdania o odpadach komunalnych

Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?

Ulga za kompostowanie także dla budynków wielorodzinnych?

Pytanie: Słyszałam o pomyśle wprowadzenia przepisów, które pozwolą także mieszkańcom budynków wielorodzinnych uzyskiwać ulgi związane z kompostowaniem odpadów. Czy to prawda? A jeśli tak, to od kiedy ma obowiązywać ten przepis i na jakich zasadach?

Przekazywanie osobom fizycznym kontenerów przez gminę

Pytanie: Gmina ma stare kontenery nie nadające się do naprawy i chce je przekazać osobie fizycznej. Czy można to zrobić pod kodem 17 04 05 na podstawie rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne?

SGO 28

Katalog kar w gospodarce odpadami

Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.

AGO 91

Tylko do końca czerwca gminy mają czas na wymianę pojemników!

Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.

Stacja demontażu pojazdów a zasady magazynowania odpadów

Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.

AGO 90

Zasady ewidencji odpadów przez stację demontażu

Pytanie: Stacja demontażu i skup złomu przyjmują złom od osób fizycznych o kodzie 160117, puszki o kodzie 150104 czy też inny złom z remontów (np. słupki, grzejniki, siatki z ogrodzenia). Składamy sprawozdanie do marszałka, a czy dla odpadów zbieranych w danej gminie mamy składać odrębne sprawozdanie do gminy? Jeżeli tak, to, czy wtedy w sprawozdaniu do marszałka już nie ujmuje się tych kodów? 

Przepisy dotyczące audytu w zakresie ZSEiE

Audyt zewnętrzny muszą przeprowadzać organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) oraz zakłady go przetwarzające. Co warto o nim wiedzieć?

Pamiętaj – do końca kwietnia musisz złożyć analizę stanu gospodarki odpadami!

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek sporządzenia corocznej analizy stanu gospodarki odpadami.

AGO 89

Wątpliwości dotyczące gospodarowania odpadami budowlanymi

Pytanie: Czy od 2023 roku nie będzie możliwości przyjmowania odpadów budowlanych (np. 17 09 04) do procesu D5 jako odpadów nieselektywnie zbieranych? Jeżeli zakład ma możliwość przyjęcia odpadu 17 01 01 i przekazania go od razu do procesu R5 (budowa dróg czy skarp), to czy wprowadzenie rozdziału 6a ustawy o odpadach (uo) taką możliwość wyklucza i pozostaje tylko proces R12? Ponadto czy od tego roku odpady budowlane od osób fizycznych nie są odpadami komunalnymi, tylko odpadami od osób zwolnionych z ewidencji? Wprowadzenie obowiązku osiągnięcia poziomów składowania przez odbierających odpady komunalne oznacza, że np. wytwarzany stabilizat będzie wliczał się do tych poziomów? Z odpadów 20 03 01 często wytwarzane są odpady budowlane − w związku z tym one również będą uwzględniane w tych poziomach, nawet jeśli przekazywane są do procesów odzysku (R5)? 

Utrata statusu odpadu przez przetworzoną makulaturę

Pytanie: Jesteśmy recyklerem i mamy pozwolenie zintegrowane − w tym na przetwarzanie makulatury metodą R3, która potem jest wykorzystywana przez nas do produkcji papieru. Czy to utrata statusu odpadu? Nigdy się o to nie ubiegaliśmy i nie mamy takich zapisów w pozwoleniu, ale pytanie nasunęło się w związku z nowym wzorem karty ewidencji, w którym jest mowa o utracie statusu odpadu.

System kaucyjny w Polsce w projekcie nowej ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Głównym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.

AGO 88

Tajniki sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązane do składania sprawozdań w zakresie prowadzonej działalności. Jakie wskazówki będą przydatne w trakcie opracowywania tych dokumentów?

Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok − pytania i odpowiedzi

W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

Opłata środowiskowa – kwestie dotyczące gospodarujących odpadami

Opłata za korzystanie ze środowiska obejmuje wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji oraz składowanie odpadów.

AGO 87

Uwaga - zmiany dotyczące przewozu odpadów i systemu SENT!

Projektowane zmiany rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wynikają z potrzeby objęcia systemem monitorowania towarów z pozycji CN 3814 zawierających co najmniej 70% masy olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Dodatkowo ustawodawca obejmie systemem SENT przewoź odpadów do kraju oraz przewóz przez terytorium kraju.

Te zmiany dotyczące odpadów obowiązują od nowego roku

W ubiegłym roku zostało wprowadzonych wiele zmian przepisów, a część z nich miała odroczony termin obowiązywania na 1 stycznia 2022 r. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie, dzięki któremu nie zapomnisz o żadnych nowych obowiązkach.

Sprawozdanie za 2021 rok dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych

Prowadzący działalność w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych w całym poprzednim roku lub jego części mają obowiązek złożyć sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, zgodnie z art. 16 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

AGO 86

Problemy dotyczące różnych mas odpadów w prowadzonej ewidencji

Pytanie: Jako stacja magazynowo-przeładunkowa zbieramy odpady z gminy i przekazujemy do instalacji komunalnej. W ciągu roku pojawiły się różnice w wagach dla każdej frakcji odpadów sięgające do kilkuset kilogramów (dla odpadów biodegradowalnych nawet kilka Mg). Mamy przez to rozbieżności w ewidencji odpadów – co powinniśmy z tym zrobić?