Uwaga! Kary, które grożą Ci za nieprawidłowe gospodarowanie ściekami

Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. W ich wyniku znaleziono m.in. setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie kary grożą podmiotom, które pozbywają się ścieków niezgodnie z prawem?

Transport opakowań z grupy niebezpiecznych odpadów komunalnych

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych, stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć, transportując te odpady.

Sprawdzaj masy odpadów ze swojego zezwolenia, żeby uniknąć kar

Stacja demontażu pojazdów to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. W związku z tym musi mieć stosowne zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Zdarza się, że ilość odpadów przyjętych w ciągu roku jest większa niż przewidywano i istnieje zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych ilości zawartych w pozwoleniu. Co należy wtedy zrobić?

Przepisy o odpadach a przepisy księgowe

Pytanie: Pytanie: Odbieramy odpady od firmy, która wystawia karty przekazania odpadów (KPO). Czy konieczne jest także wystawianie faktur za odbiór odpadów z naszej strony lub ze strony oddającego? Ponadto, jeśli na fakturze za odpady omyłkowo wpisano jednego nabywcę, a powinno być dwóch, to możliwe jest wystawienie noty korygującej?

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie zbiorowego odprowadzania ścieków

Zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W celu jej podjęcia konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W jaki sposób możesz to zrobić?

Zbliża się koniec roku - sprawdź korelacje ewidencji odpadów z ich sprawozdawczością

Pytanie: Pytanie: Czy na podstawie kart ewidencji odpadów (KEO) można sprawdzić prawidłowość danych, które są składane w rocznym sprawozdaniu podmiotu zbierającego odpady komunalne? 

Z czego wynikają awarie systemu BDO i jak sobie z nimi radzić

Pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO) podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. Zdarza się, że działanie systemu zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by w razie kontroli nie narazić się na kary? O tym w artykule.

W jaki sposób gmina powinna ewidencjonować odpady

Pytanie: Pytanie: Czy jako gmina powinniśmy korzystać podczas tworzenia kart ewidencji odpadów (KEO) z zakładki "odpady komunalne"? Ponadto, jeśli mam w bazie danych o odpadach (BDO) kartę ewidencji dla kodu 19 12 04, a przyjechał do nas ładunek o kodzie 19 12 04 ex - tworzywa sztuczne, to muszę założyć kolejną kartę ewidencji? 

Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling

Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?