Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach
Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.
Spalanie odpadów w liczbach
Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?
Przepisy obowiązujące w Polsce dotyczące spalania odpadów
W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje, które kreują pewne trendy i wyznaczają kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.
Obowiązki zakładu termicznego przetwarzania
Prowadzący spalanie odpadów muszą pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Jakich?
Katalog działań zakazanych w kontekście spalania odpadów
Poza obowiązkami i nakazami, w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.
Jakie odpady są wytwarzane w spalarni
Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?
Jakie frakcje odpadów mogą trafiać do spalarni
Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł.
Gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście procesów termicznego przekształcania odpadów
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nierozerwalnie związana ze spalaniem odpadów. Dlaczego tak jest?
Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów
Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.