Zmiany dotyczące uznawania przetwarzanych odpadów za produkty uboczne

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmienione przepisy art. 14 ustawy o odpadach, w którym zostały określone warunki utraty statusu odpadów. Na czym polegają te zmiany?

Warunki uznania odpadu za produkt uboczny

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?

Tylko do końca czerwca gminy mają czas na wymianę pojemników!

Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.

Stacja demontażu pojazdów a zasady magazynowania odpadów

Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.

Na kogo zostanie nałożona kara za błędy w ewidencji

Pytanie: Na kogo − w przypadku braku ewidencji odpadów  − będzie nałożona kara: na podmiot, członka zarządu czy osobę, która nie dopilnowała ewidencji? Karty przekazania odpadów były wystawiane, ale brakuje ich ewidencji.

Jak wygląda egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami

Jeżeli czeka Cię egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami, w tym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat.

Formalności związane z transportem odpadów z Ukrainy

Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?

Czy taryfa wodnościekowa może zastąpić umowę z wytwórcą ścieków

Pytanie: Jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uchwaliliśmy nową taryfę wodnościekową i w związku z tym mam pytanie. Czy ta taryfa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy nami (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Taryfa stanowi, zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.