Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u
Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?
Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej
Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?
Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?
Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów
Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?
Jak rozpoznać odpady niebezpieczne
W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?
Ciężka sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych
Panujące na rynku gospodarczym warunki mogą okazać się niezwykle trudne także dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co należy robić, gdy zatwierdzone taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków podczas taryfikacji otwartej w 2021 roku nie będą w stanie pokryć niezbędnych kosztów? O tym w artykule.
Zasady zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych po MBP
Pytanie: Pytanie: Wytwarzamy odpady w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania oraz jesteśmy zarządzającym składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które nie posiada statusu instalacji komunalnej. Zarówno instalacja, jak i składowisko znajdują się na tym samym terenie − odpady składowane są w miejscu ich wytworzenia. Czy spółka może składować w ten sposób te odpady?
Wpływ pandemii i wojny na branżę komunalną
Wydarzenia ostatnich lat diametralnie zmieniły sytuację w gminach, zarówno w zakresie odpadów, gospodarki wodno-ściekowej, jak i szeroko rozumianej presji na środowisko, obejmującej także zużycie zasobów. Pomimo istniejących narzędzi systemowych (np. raportowanie do BDO i innych działań organów administracji) branża nie dysponuje rzetelnymi danymi o zmianie struktury wpływu na środowisko.
Warunki utraty statusu odpadów
Pytanie: Pytanie: Zakład przetwarza odpady olejów jadalnych i tłuszczy (kody: 02 06 80, 19 08 09, 20 01 08) z zakładów gastronomicznych w procesie odzysku R9. Odpady te utracą status odpadów. Jakie warunki utraty statusu odpadów powinien określić wnioskodawca we wniosku o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów?