Segregowanie odpadów a kwestie formalne
Pytanie: Pytanie: Mamy zgodę na zbieranie odpadów, bo przygotowując kupowane zbiorniki i zderzaki do zbelowania, odrzucamy metalowe elementy. Co powinniśmy zrobić z tymi odpadami? Według WIOŚ powinniśmy mieć zgodę na przetwarzanie odpadów, ale złom jest odrzucany podczas segregacji. Podobnie jest w przypadku folii, w której czasem znajduje się karton. Przyjmuję ją pod kodem 15 01 02, a po przesegregowaniu okazuje się, że jest to makulatura o kodzie 15 01 01. Co w takim razie powinnam zrobić z odpadem, który powstał podczas segregacji?
Rozporządzenie dotyczące obliczania poziomu składowania odpadów
Nowe przepisy wprowadzają wzór obliczania poziomu składowania odpadów w celu ujednolicenia sposobu obliczania tego poziomu przez gminy. Co się zmieni od 1 stycznia 2023 r.?
Gospodarowanie odpadami budowlanymi od 2023 roku – kolejne wątpliwości
Pytanie: Czy od 1 stycznia 2023 r. nie będziemy mogli zbierać zmieszanych odpadów budowlanych jako prowadzący działalność wyłącznie w zakresie zbierania odpadów? Nie mamy decyzji na przetwarzanie.
Uwaga, nowe zasady wydawania zezwoleń odpadowych!
Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadza zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Jakie przepisy zmodyfikowano?
Nielegalne spalanie odpadów – czy problem się nasili
Aktualna sytuacja geopolityczna powoduje, że rynek energii w Polsce ulega szybkim przemianom. Do 26 października obowiązywało rozporządzenie, które zezwalało na odstąpienie na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jakie są dalsze plany rządu i jak to wpłynie na branżę odpadową?
Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń
Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.