Zmiana organizacji odzysku – kto powinien zmienić dane BDO

Po podpisaniu umowy z inną organizacją odzysku konieczne jest dokonanie zmian w tym zakresie w Bazie danych o odpadach (BDO). Kto powinien zaktualizować wpis w rejestrze BDO, ile ma na to czasu i co mu grozi, jeśli tego nie zrobi? O tym przeczytasz w tekście.

Problemy gmin związane z napływem ludności

Napływ ludności ukraińskiej sprawia, że w gminach wytwarzane są większe ilości odpadów komunalnych, a tym samym opłaty, które dotąd wpływały do systemu, mogą okazać się niewystarczające. Konsekwencje tej sytuacji już są obserwowane w niektórych gminach i mogą być odczuwane także w przyszłym roku.

Dopełnienia jakich formalności wymaga charytatywna zbiórka odpadów

Pytanie: Rozważam charytatywną zbiórkę odpadów od mieszkańców na rzecz Ukrainy. Mam zezwolenia na transport i zbieranie odpadów przemysłowych. W obecnej decyzji nie uwzględniliśmy odpadów komunalnych, gdyż generalnie nie prowadzimy skupów czy podobnych zbiórek. Cały przychód chcę przeznaczyć dla potrzebujących. W grę wchodzą tylko dwa kody odpadu − czy mogę przeprowadzić taką zbiórkę i jak ewentualnie ją udokumentować, by nie obawiać się później żadnych konsekwencji?

Czy zgodna z prawem jest umowa na korzystanie z kanalizacji między dwoma prywatnymi podmiotami

Pytanie: Moje pytanie dotyczy zawierania umów na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej. Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem i dystrybucją ciepła, a także energii elektrycznej, produkuje i dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi i uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?

Uwagi zgłoszone do projektowanego systemu kaucyjnego

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy, która ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Do Ministerstwa Klimatu trafiło mnóstwo wniosków o zmiany projektowanych przepisów. Nie wszystkie są upublicznione, ale stanowisko niektórych ekspertów jest jasne.

Opakowania po chemii gospodarczej – czy to odpady komunalne

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych. Czy w związku z tym opakowania po chemii gospodarczej (np. środki czystości używane do czyszczenia toalet w firmie) można zaklasyfikować jako odpady komunalne?

Zasady przekazywania odpadów przez zbierających osobom fizycznym

Pytanie: Czy przyjmując od firmy X odpady o kodach wymienionych w rozporządzeniu dotyczącym odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, możemy ten odpad nieodpłatnie przekazać rolnikowi niezobowiązanemu do prowadzenia ewidencji? Co jeśli ma on wpis do BDO i obowiązek prowadzenia ewidencji − czy takie odpady można przekazywać na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Wciąż czekasz na zezwolenie? Sprawdź, czy możesz złożyć nowy wniosek

Pytanie: Czy obecnie podmioty gospodarcze powinny składać nowe wnioski o wydanie zezwoleń na zbieranie bądź przetwarzanie odpadów, jeśli procedowane są przez organy administracji zmiany dotychczasowych zezwoleń na podstawie art. 14 ustawy o zmianie ustawy o odpadach i innych ustaw (zmieniane decyzje mają termin obowiązywania do 2023 czy 2024 roku)?

Wątpliwości i planowane zmiany w zakresie opłat za odpady

Resort środowiska ma w planach efektywniejsze wdrożenie w życie zasady „zanieczyszczający płaci”, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz obniżenia kosztów systemu. Jakie są plany zmian?