Osady z kanalizacji – jak z nimi postępować
Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Biorąc pod uwagę skład i konsystencję, do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenia zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.
Odpady budowlane a komunalne – zasady gospodarowania
Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?
Krajowy Rejestr Zanieczyszczeń a MBP odpadów
Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR) mam pytanie odnośnie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?
Do końca czerwca są ważne uchwały o opłatach za odpady
Dnia 30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.
Co należy uwzględnić w sprawozdaniu do GUS
Pytanie: W załączniku do sprawozdania SG-01 – „Statystyka gminy: gospodarka mieszkaniowa i komunalna” mam problem z działem 2 – „Koszty systemu gospodarki odpadami − w tym odbierania/zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych”. Jakie koszty powinnam uwzględnić w tym punkcie? Czy bierzemy pod uwagę masy z punktów skupu?
Baza BDO – wątpliwości i problemy gospodarujących odpadami
Baza danych o odpadach (BDO) pomimo długiego stażu funkcjonowania wciąż zyskuje nowe funkcjonalności, a tym samym wśród użytkowników pojawiają się wątpliwości dotyczące jej użytkowania.