Zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów

Pytanie: Czy zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwidują zróżnicowanie odbierania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów w podziale na gminy miejskie, wiejskie oraz części gmin miejsko-wiejskich? Czy w takim razie będzie obowiązywało zróżnicowanie tych częstotliwości bez różnicowania na gminy? Od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać ta zmiana?

Zmiany w prawie budowlanym a gospodarka wodno-ściekowa

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada m.in. przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej, a także zmiany w zakresie terminu ważności wydawanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne warunków przyłączenia do sieci. Szczegóły poniżej.

Zmiany w deklaracjach odpadowych

Pytanie: Kiedy wchodzą w życie zmiany w zakresie terminów przyjęcia deklaracji odpadowych (do 10 dnia następnego miesiąca)?

Wytyczne w zakresie przygotowania operatu przeciwpożarowego

Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady palne. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach (uo) musi on być złożony do 5 marca 2020 r. w formie załącznika.

W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych

Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?

W jakim zakresie możesz zlecać obsługę środowiskową dotyczącą odpadów

Pytanie: Zawarliśmy umowę z firmą X na obsługę środowiskową. Podmiot X prowadzi m.in. ewidencję odpadów oraz przygotowuje sprawozdania roczne. Wszystkie dokumenty, które otrzymujemy w danym miesiącu, są na bieżąco wysyłane do firmy X (nie mamy oryginałów w siedzibie; na początku miesiąca otrzymujemy elektronicznie KEO). Czy WIOŚ w trakcie kontroli może wskazać to jako nieprawidłowość? Ponadto w KEO jest informacja, kto ją sporządził, a nie ma fizycznego podpisu tej osoby. Czy istnieje wymóg prawny, który mówi, że to błąd?

Punkt skupu a ewidencja odpadów za pomocą BDO

Pytanie: Prowadzę punkt skupu i przyjmuję od osób fizycznych złom, metale i makulaturę (odpady komunalne). Czy będę musiał samodzielnie wprowadzać KPOK lub KPO za osobę fizyczną do BDO? Kto będzie wtedy przekazującym odpad, a kto transportującym, skoro klient sam go dostarczył do skupu?

Odzysk odpadów a dostosowanie do nowych wymogów

Pytanie: Dysponujemy zezwoleniem na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami musimy prowadzić monitoring miejsca magazynowania odpadów i zlecić opracowanie operatu ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co powinniśmy umieścić we wniosku o aktualizację obecnej decyzji.

Nowe przepisy dla monitoringu miejsc magazynowania odpadów

Od 17 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755). O czym warto wiedzieć?

AGO 59

Zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów

Pytanie: Czy zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwidują zróżnicowanie odbierania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów w podziale na gminy miejskie, wiejskie oraz części gmin miejsko-wiejskich? Czy w takim razie będzie obowiązywało zróżnicowanie tych częstotliwości bez różnicowania na gminy? Od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać ta zmiana?

Zmiany w prawie budowlanym a gospodarka wodno-ściekowa

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada m.in. przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej, a także zmiany w zakresie terminu ważności wydawanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne warunków przyłączenia do sieci. Szczegóły poniżej.

Zmiany w deklaracjach odpadowych

Pytanie: Kiedy wchodzą w życie zmiany w zakresie terminów przyjęcia deklaracji odpadowych (do 10 dnia następnego miesiąca)?

SGO 17

Wymagania techniczne i audyt zakładów przetwarzania zużytego sprzętu

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakłada na prowadzącego zakład przetwarzania obowiązek posiadania odpowiedniego wyposażenia. O tym, jakie wymagania techniczne musi spełniać ZSEiE, przeczytasz w poniższym artykule.

Wniosek o wydanie lub zmianę posiadanej decyzji

Wszystkie podmioty posiadające zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie, pozwolenie na wytwarzanie uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów czy posiadający pozwolenie zintegrowane, które obejmuje tego rodzaju działalność, a więc także i prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu, mają obowiązek dostosować swoje przedsiębiorstwo do aktualnych wymagań prawnych. Co muszą zrobić do 5 marca 2020 r.?

AGO 58

Złom i akumulatory – czy potrzebujesz dwóch operatów

Pytanie: Prowadzę punkt skupu złomu, metali kolorowych i akumulatorów. Czy muszę zlecić wykonanie dwóch operatów (dla złomu i akumulatorów), czy wystarczy jeden zbiorczy?

Zużyte świetlówki a wysokość VAT

Pytanie: Firma zbierająca i przetwarzająca odpady przekazuje innemu podmiotowi do utylizacji świetlówki jako odpady o kodach 16 02 13* i 20 01 21*. Jakim podatkiem powinny zostać objęte te usługi? Czy możliwe jest zastosowanie odwrotnego obciążenia, czy konieczne jest uwzględnienie VAT w wysokości 8%?

Zasady transportu odpadów stanowiących towary niebezpieczne

W przypadku gdy odpady niebezpieczne spełniają kryteria klasyfikacyjne dla materiałów niebezpiecznych, są traktowane jak towary niebezpieczne. W takim przypadku podlegają ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych (dalej: uptn). Jakich wymagań należy przestrzegać w czasie transportu?

AGO 57

Wprowadzanie na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Pytanie: Produkujemy urządzenia elektroniczne (małe sterowniki). Mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku, która wcześniej przekazywała dane do GIOŚ. Jak obecnie powinien odbywać się obieg informacji o wprowadzanym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EiE)?

Wagi i gęstości surowców wtórnych

Szacunkową gęstość poszczególnych rodzajów odpadów znaleźć można w literaturze (np. tablicach fizycznych). W jaki sposób określać gęstość przy wyliczaniu największej masy odpadów?

W jaki sposób wyliczyć ilość odprowadzanych ścieków

Pozwolenie wodnoprawne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymagane jest m.in. na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych. Jak określić ilość takich ścieków?

AGO 56

Zarządzanie składowiskiem odpadów – nowe i stare obowiązki

W związku z nasileniem się w ostaniem czasie pożarów składowisk odpadów na zarządzających tymi składowiskami zostało nałożonych sporo nowych obowiązków. Jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Wymagania formalne wobec sortowni odpadów

Zakres dokumentów wymaganych w przypadku działalności polegającej na sortowaniu odpadów jest zależny od jej skali. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Treść operatu a treść wniosku o wydanie zezwolenia

Pytanie: Czy dane (rodzaje i masy odpadów) zawarte w operacie ppoż. muszą być takie same jak we wniosku? Co jeśli w operacie jest dany kod odpadu, a we wniosku nie, a ilości odpadów magazynowanych w ciągu roku są inne? 

SGO 16

30 nowych rozwiązań w prowadzeniu gospodarki odpadami w gminach

W dniu 13 czerwca 2019 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Czego dotyczą zmiany? Czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami? Jakie odpady będzie odbierał PSZOK? Skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w najnowszym numerze specjalnym „Gospodarowania odpadami”!

AGO 55

Zmiany na rynku tworzyw sztucznych, które wprowadzi dyrektywa UE

Już za dwa lata zaczną obowiązywać wymogi unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Co wprowadzi dyrektywa? O tym w artykule.

Zasady transportu odpadów własnych

Pytanie: Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?

Zasady monitoringu miejsc magazynowania

Zgodnie z treścią art. 25 ust. 6a ustawy o odpadach (dalej: uo) posiadacz odpadów posiadający zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia zintegrowane uwzględniające przetwarzanie odpadów, jest obowiązany do prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów. Na jakich zasadach? O tym w artykule.

AGO 54

Wpływ zmian w mpzp na zezwolenia odpadowe

Pytanie: Posiadamy decyzję starosty na przetwarzanie odpadów ważną do 2024 roku. Podczas jej wydawania starosta zwrócił się do burmistrza z prośbą o ocenę zgodności zamierzonej działalności z prawem miejscowym oraz o wyrażenie opinii w zakresie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś). Burmistrz poinformował, że nieruchomość, na której prowadzone jest przetwarzanie (proces R-5), nie została objęta mpzp, a uzyskanie duś nie jest wymagane. W międzyczasie gmina uchwaliła mpzp, który nie uwzględnił istniejącej działalności. Właściciel zwrócił się do gminy o zmianę mpzp, a rada gminy pozytywnie odniosła się do tego wniosku. Jeśli uchwalenie zmian w mpzp nie nastąpi do 5 września, to czy będziemy mogli przetwarzać odpady? Złożymy wniosek o kontynuację pozwolenia, ale bez obowiązującego zapisu o warunkach zabudowy i mpzp.

Wniosek o wydanie zezwolenia wstępnego

Każdy rodzaj międzynarodowego przemieszczania odpadów wymaga przeprowadzenia procedury uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody. Organem właściwym do przeprowadzenia tej procedury na terenie Polski jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ). Dotyczy to wszystkich odpadów, które mają zostać poddane unieszkodliwianiu, oraz wielu kategorii odpadów, które mają zostać poddane procesom odzysku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Uzyskiwać wpis czy nie?

Pytanie: Zajmujemy się zbieraniem surowców wtórnych (głównie o kodach 150101 i 150102). Nasi dostawcy to małe sklepiki spożywcze i meblowe, które przy rozpakowywaniu swojego towaru generują odpady (folie i kartony). Czy takie firmy (nie producenci) też powinny mieć wpis do BDO?

AGO 53

Zezwolenia z zakresu gospodarowania odpadami a przepisy RODO

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) administrator danych osobowych musi być w stanie wykazać przestrzeganie zasad przetwarzania tych danych. Jaki ma to wpływ na zezwolenia związane z gospodarką odpadami?

Zasady odprowadzania wód odciekowych ze składowiska odpadów

Pytanie: Planujemy budowę kwatery składowiska i odprowadzanie wód odciekowych ze składowiska do zbiornika retencyjnego przez system drenaży na dnie i skarpach składowiska. Zbiornik będzie szczelny, nic więc nie będzie dostawało się do ziemi, a ścieki będą wywożone, w momencie gdy przekroczony zostanie pewien poziom w zbiorniku do oczyszczalni ścieków.W związku z planowaną inwestycją mamy następujące pytania:− Czy traktować taki zbiornik jak urządzenie wodne? Czy na jego budowę potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? − Czy późniejszy wywóz odcieków do oczyszczalni ścieków wymaga posiadania pozwolenia wodnoprawnego i czy taki odciek można wykorzystać do zraszania składowiska, aby zapobiec pyleniu?

Wylicz bezbłędnie zabezpieczenie finansowe

Podmioty wprowadzające sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i niekorzystające z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. W jaki sposób określić wysokość takiego zabezpieczenia?

SGO 15

Uzyskaj zezwolenie krok po kroku. Jak wygląda wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. W ust. 2 art. 42 ustawy o odpadach przedstawiono informacje, które taki wniosek powinien zawierać.

Tytuł numeru: Przygotuj bezbłędnie wniosek o zezwolenie na przetwarzanie odpadów

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania odpowiedniej decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do decyzji tych zaliczamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

AGO 52

Zbiorcze KPO − kiedy zostaną zlikwidowane

Pytanie: Podobno zbiorcza karta przekazania odpadu ma zostać zlikwidowana. Czy to prawda, a jeżeli tak, to kiedy to się stanie? Dla naszej firmy będzie się to bowiem wiązać z ogromnymi utrudnieniami w prowadzeniu ewidencji odpadowej.

Zasady uzupełniania sprawozdań o odebranych odpadach

 Pytanie: Firma odbierająca odpady wykazała w sprawozdaniu za II półrocze w części IIIa − 10 Mg odpadów o kodzie 15 01 07, sposób zagospodarowania − proces R12, a jako nazwę instalacji – linię sortowniczą. Ponadto w części VIa i IV, dotyczącej magazynowania, tę samą ilość tego odpadu. W informacji opisowej podano, że odpad ten magazynowano w 100%. Czy opis w sprawozdaniu dotyczący ww. odpadu jest prawidłowy?

W jaki sposób punkt skupu złomu powinien prowadzić ewidencję

Masę stali zebranej w danym miesiącu trzeba zsumować czy wpisać każdą wartość osobno? Czy dla miedzi, mosiądzu i brązu prowadzi się jedną KEO?

AGO 50

Zasady przyjmowania odpadów kuchennych o kodzie 20 01 08

Pytanie: Czy do obowiązków RIPOK należy przyjęcie odpadów kuchennych o kodzie 20 01 08? Czy istnieją sytuacje, w których regionalna instalacja może odmówić przyjęcia tych odpadów?

Wniosek o wpis do BDO po terminie. Uzasadniać czy też nie?

Zajmujemy się zbieraniem odpadów i mamy wpis do BDO. Okazało się jednak, że niektórzy z naszych klientów nie złożyli wniosków o wpis do rejestru (małe firmy, które poza odpadami komunalnymi przekazują nam odpady o kodzie 150101 czy 150102). Czy jeśli pomożemy im złożyć wnioski teraz, kara za opóźnienie będzie naliczona, czy jednak jest szansa, że urząd będzie wyrozumiały? Czy w związku z tym faktem trzeba dołączyć oświadczenie do wniosku?

Uwaga! Sześć nowości w rejestrze BDO

Następna zmiana ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 992, 1000, 1479, 1544, 1564 i 1592) wynika m.in. z konieczności doprecyzowania przepisów o Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

AGO 51

Zasady odbioru odpadów komunalnych z cmentarza

Pytanie: Zarząd cmentarza składa deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi − płaci zależnie od liczby pracowników i miejsc grzebalnych, co daje 2 pojemniki KP7. Jednak nasza firma odbiera tych pojemników aż 9. Co zrobić, by bezpośrednio pobierać opłatę za faktyczną ilość odebranych odpadów? 

Wylicz bezbłędnie zabezpieczenie roszczeń dla pozwolenia zintegrowanego!

Pytanie: Nasza firma ma pozwolenie zintegrowane zawierające zezwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. Odpady wytwarzane (np. oleje przepracowane, drewno, tworzywa sztuczne, odpady o kodach 101010, 100102) i przyjmowane do przetworzenia są magazynowane w wyznaczonych dla nich miejscach. Czy zabezpieczenie roszczeń wyliczyć tylko dla miejsc magazynowania odpadów przetwarzanych, czy także wytwarzanych? Jak to zrobić?

Sprawozdania z zakresu odpadów komunalnych

Zmiany w ustawie z o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 i 1629) wprowadzone projektem ustawy z 2 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw dotyczą m.in. sprawozdań o odpadach komunalnych.

SGO 14

30 faktów i mitów na temat ostatnich zmian w przepisach o odpadach

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach i ustawie Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym odpadów budzą wiele kontrowersji i wątpliwości wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W najnowszym numerze specjalnym postaramy się przedstawić fakty wynikające z tych przepisów i oddzielić je od błędnych interpretacji aktów prawnych.

AGO 49

Zmiany w gospodarowaniu odpadami w 2019 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) w 2019 roku miała zostać wprowadzona obowiązkowa selektywna zbiórka odpadów od właścicieli nieruchomości oraz obowiązkowy podział odpadów na pięć frakcji. Czy zmiany weszły zgodnie z planem?

Zbieranie olejów samochodowych – klasyfikacja

Pytanie: W oparciu o posiadaną decyzję zbieramy oleje samochodowe zarówno od osób prywatnych (kod 20 01 26*), jak i od przedsiębiorców (kod 13 02 08*). Firma przyjmująca oleje stwierdziła, że nie odbierze odpadów o kodzie 20 01 26*, ponieważ rafinerie nie chcą takich odpadów. Ponadto otrzymaliśmy informację, że więcej niż 500 l oleju wymaga zgłoszenia do systemu SENT. Czy my jako zbierający jesteśmy zobowiązani do takiego wpisu?

AGO 48

Wymagania dotyczące zbierania zużytych baterii i akumulatorów

Pytanie: Jesteśmy firmą zbierającą zużyte baterie i akumulatory - posiadamy stosowne zezwolenie, a działalność prowadzimy na wynajętym placu. W jakim stopniu wynajmujący powierzchnię jest odpowiedzialny za to, jak przestrzegamy wydanej decyzji?

Wylicz poprawnie opłatę za korzystanie ze środowiska!

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa wzory wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Jakie informacje powinni złożyć marszałkowi zarządzający składowiskiem odpadów?

Utylizacja padłej zwierzyny – wymagania wobec instalacji

W pierwszej fazie projektowania instalacji do utylizacji padłej zwierzyny trudno jest zaplanować szczegóły procesu i określić jednoznacznie potrzebną moc instalacji. Istnieje jednak zestaw uniwersalnych wymogów, które taka instalacja powinna spełniać.  

AGO 47

Znowelizowane kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami

Administracyjna kara pieniężna za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynosić od 10 tys. do 1 mln zł. Za co jeszcze możesz zostać ukarany?

Zaświadczenie o niekaralności dla spółek

Pytanie:Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów należy dołączać nowe dokumenty, w tym m.in. zaświadczenie o niekaralności. Kto powinien złożyć takie zaświadczenie w przypadku spółki akcyjnej? Czy gmina, jako posiadacz odpadów, też musi je składać?

VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT budowanej przez gminę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wniesienia tej sieci aportem do spółki. Uznał, że aport jest czynnością cywilnoprawną, a na gruncie ustawy o VAT wpisuje się w definicję dostawy towarów, a zatem podlega opodatkowaniu.