Wprowadzanie na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Pytanie: Produkujemy urządzenia elektroniczne (małe sterowniki). Mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku, która wcześniej przekazywała dane do GIOŚ. Jak obecnie powinien odbywać się obieg informacji o wprowadzanym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EiE)?

Wagi i gęstości surowców wtórnych

Szacunkową gęstość poszczególnych rodzajów odpadów znaleźć można w literaturze (np. tablicach fizycznych). W jaki sposób określać gęstość przy wyliczaniu największej masy odpadów?

W jaki sposób wyliczyć ilość odprowadzanych ścieków

Pozwolenie wodnoprawne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymagane jest m.in. na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych. Jak określić ilość takich ścieków?

Rozliczenie podatku VAT w ramach odwrotnego obciążenia

Polski przedsiębiorca prowadzący punkt skupu surowców metali, szkła, papieru i tektury, tworzyw sztucznych czy też surowców wtórnych z gumy ma możliwość skorzystania z rozliczenia podatku VAT w ramach odwrotnego obciążenia. Na czym to polega?

Regeneracja felg aluminiowych w kontekście przepisów o odpadach

Pytanie: Planuję prowadzić regenerację felg aluminiowych. Czy ich regeneracja na rzecz osób prywatnych wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością muszę wystąpić do starosty o stosowną decyzję?

Masy odpadów przy obliczaniu wysokości zabezpieczenia roszczeń

W hali w 8 kontenerach o pojemności 4 m3 będzie magazynowane żelazo. Natomiast w hali magazynowej na placu o wymiarach 10 × 6 m na połowie będzie papier, a na drugiej tworzywa sztuczne. Jak dla podanego przykładu wyliczyć wysokość zabezpieczenia roszczeń?

Kolejne nowości w przepisach o odpadach – co się zmieniło tym razem

Od 13 sierpnia obowiązuje ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Jakie zmiany wprowadziła?

Kiedy Twoja działalność może zostać wstrzymana – katalog przypadków

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.