Wpływ zmian w mpzp na zezwolenia odpadowe
Pytanie: Posiadamy decyzję starosty na przetwarzanie odpadów ważną do 2024 roku. Podczas jej wydawania starosta zwrócił się do burmistrza z prośbą o ocenę zgodności zamierzonej działalności z prawem miejscowym oraz o wyrażenie opinii w zakresie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś). Burmistrz poinformował, że nieruchomość, na której prowadzone jest przetwarzanie (proces R-5), nie została objęta mpzp, a uzyskanie duś nie jest wymagane. W międzyczasie gmina uchwaliła mpzp, który nie uwzględnił istniejącej działalności. Właściciel zwrócił się do gminy o zmianę mpzp, a rada gminy pozytywnie odniosła się do tego wniosku. Jeśli uchwalenie zmian w mpzp nie nastąpi do 5 września, to czy będziemy mogli przetwarzać odpady? Złożymy wniosek o kontynuację pozwolenia, ale bez obowiązującego zapisu o warunkach zabudowy i mpzp.
Wniosek o wydanie zezwolenia wstępnego
Każdy rodzaj międzynarodowego przemieszczania odpadów wymaga przeprowadzenia procedury uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody. Organem właściwym do przeprowadzenia tej procedury na terenie Polski jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ). Dotyczy to wszystkich odpadów, które mają zostać poddane unieszkodliwianiu, oraz wielu kategorii odpadów, które mają zostać poddane procesom odzysku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Uzyskiwać wpis czy nie?
Pytanie: Zajmujemy się zbieraniem surowców wtórnych (głównie o kodach 150101 i 150102). Nasi dostawcy to małe sklepiki spożywcze i meblowe, które przy rozpakowywaniu swojego towaru generują odpady (folie i kartony). Czy takie firmy (nie producenci) też powinny mieć wpis do BDO?
Przygotowań do uruchomienia BDO ciąg dalszy
Procedowanie projektu ustawy o odpadach (uo) w zakresie zmian w BDO toczy się od sierpnia 2018 roku i wynika z konieczności doprecyzowania przepisów. Nad rozbudową BDO w zakresie utworzenia modułu ewidencyjnego i sprawozdawczego toczą się obecnie intensywne prace.
Poznaj procedurę kontroli przez PGWWP
Wody Polskie jako organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną uprawnione są do kontrolowania działalności związanej z gospodarowaniem wodami w bardzo szerokim zakresie. Z artykułu dowiesz się, jakie masz prawa i obowiązki związane z prowadzoną kontrolą.
Perspektywa rozwoju wytwarzania energii elektrycznej z biogazu na składowiskach odpadów
W biogazowniach na składowiskach odpadów jako źródłach energii został dostrzeżony potencjał. Powstały instrumenty wsparcia oraz nowe rozwiązania prawne (dwa projekty rozporządzeń). Jaka jest perspektywa rozwoju i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? O tym w artykule.
Monitoring wizyjny miejsc magazynowania
Pytanie: Czy mając decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów (mieszanek popiołowo-żużlowych − kod 10 01 80) na produkt, który jest odbierany przez inne firmy, powinniśmy zainstalować monitoring wizyjny w miejscu magazynowania, gdzie faktycznie nic nie jest magazynowane? Czy będzie to karane?
Już 5 września Twoje zezwolenie straci ważność! Jak temu zapobiec?
Na posiadaczy odpadów został nałożony obowiązek dostosowania pozwoleń zintegrowanych (uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów), zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, a także pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających ich zbieranie lub przetwarzanie do nowych regulacji. W praktyce oznacza to nakaz złożenia kompletnego wniosku o zmianę posiadanej decyzji do 5 września 2019 r. pod rygorem jej wygaśnięcia.