Złom i akumulatory – czy potrzebujesz dwóch operatów
Pytanie: Prowadzę punkt skupu złomu, metali kolorowych i akumulatorów. Czy muszę zlecić wykonanie dwóch operatów (dla złomu i akumulatorów), czy wystarczy jeden zbiorczy?
Zużyte świetlówki a wysokość VAT
Pytanie: Firma zbierająca i przetwarzająca odpady przekazuje innemu podmiotowi do utylizacji świetlówki jako odpady o kodach 16 02 13* i 20 01 21*. Jakim podatkiem powinny zostać objęte te usługi? Czy możliwe jest zastosowanie odwrotnego obciążenia, czy konieczne jest uwzględnienie VAT w wysokości 8%?
Zasady transportu odpadów stanowiących towary niebezpieczne
W przypadku gdy odpady niebezpieczne spełniają kryteria klasyfikacyjne dla materiałów niebezpiecznych, są traktowane jak towary niebezpieczne. W takim przypadku podlegają ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych (dalej: uptn). Jakich wymagań należy przestrzegać w czasie transportu?
Wzory oświadczeń w gospodarce odpadowej
Pytanie: Czy są gdzieś dostępne wzory oświadczeń dołączanych do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie odpadów? Jak takie oświadczenia powinny wyglądać?
Utylizacja sprzętu a likwidacja środka trwałego
Pytanie: Firma przekazała do utylizacji popsuty wózek elektryczny z prośbą o wystawienie KPO na odpad 16 02 14. Czy powinien być wcześniej wystawiony protokół likwidacji środka trwałego i czy wózek można zakwalifikować jako zużyty sprzęt?
Rejestr BDO i RDR a podmioty odbierające odpady komunalne
Podmiot jest zarejestrowany w BDO jako transportujący odpady, ich sprzedawca i pośrednik w obrocie. Czy musi być wpisany do RDR (rejestru działalności regulowanej), jeśli chciałby odbierać odpady komunalne od firm, w przypadku gdy odbiór, transport i utylizacja będą zlecone podwykonawcy? W jakim terminie do BDO mają uzyskać wpis odbierający odpady komunalne posiadający wpis do RDR? Ponadto jeśli wygasa nam wpis do RDR dla gminy X, kiedy powinno się złożyć wniosek o wpis na kolejny okres?
Oczyszczalnia rozsączająca a obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Pytanie: Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Nowe obowiązki dla prowadzących PSZOK
Wejście w życie nowelizacji ustawy o odpadach (uo) i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) wprowadziły zmiany dla przedsiębiorców prowadzących punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?
Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawiać?