Wniosek o wydanie lub zmianę posiadanej decyzji
Wszystkie podmioty posiadające zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie, pozwolenie na wytwarzanie uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów czy posiadający pozwolenie zintegrowane, które obejmuje tego rodzaju działalność, a więc także i prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu, mają obowiązek dostosować swoje przedsiębiorstwo do aktualnych wymagań prawnych. Co muszą zrobić do 5 marca 2020 r.?
Utylizacja sprzętu a likwidacja środka trwałego
Pytanie: Firma przekazała do utylizacji popsuty wózek elektryczny z prośbą o wystawienie KPO na odpad 16 02 14. Czy powinien być wcześniej wystawiony protokół likwidacji środka trwałego i czy wózek można zakwalifikować jako zużyty sprzęt?
Rejestr BDO i RDR a podmioty odbierające odpady komunalne
Podmiot jest zarejestrowany w BDO jako transportujący odpady, ich sprzedawca i pośrednik w obrocie. Czy musi być wpisany do RDR (rejestru działalności regulowanej), jeśli chciałby odbierać odpady komunalne od firm, w przypadku gdy odbiór, transport i utylizacja będą zlecone podwykonawcy? W jakim terminie do BDO mają uzyskać wpis odbierający odpady komunalne posiadający wpis do RDR? Ponadto jeśli wygasa nam wpis do RDR dla gminy X, kiedy powinno się złożyć wniosek o wpis na kolejny okres?
Pozostałe istotne obowiązki podmiotów gospodarujących odpadami
Niektóre podmioty gospodarujące odpadami, a także prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu mają obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń. Obejmują ich także inne wytyczne wynikające z nowych przepisów prawnych. Jakie? O tym w artykule.
Oczyszczalnia rozsączająca a obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Pytanie: Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Nowe obowiązki dla prowadzących PSZOK
Wejście w życie nowelizacji ustawy o odpadach (uo) i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) wprowadziły zmiany dla przedsiębiorców prowadzących punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów
Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?
Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?
Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawiać?
Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych
Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AGO 59
Punkt skupu a ewidencja odpadów za pomocą BDO
Pytanie: Prowadzę punkt skupu i przyjmuję od osób fizycznych złom, metale i makulaturę (odpady komunalne). Czy będę musiał samodzielnie wprowadzać KPOK lub KPO za osobę fizyczną do BDO? Kto będzie wtedy przekazującym odpad, a kto transportującym, skoro klient sam go dostarczył do skupu?
Odzysk odpadów a dostosowanie do nowych wymogów
Pytanie: Dysponujemy zezwoleniem na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami musimy prowadzić monitoring miejsca magazynowania odpadów i zlecić opracowanie operatu ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co powinniśmy umieścić we wniosku o aktualizację obecnej decyzji.
SGO 17
Gospodarka odpadami od 2020 roku na przykładzie transportującego i przetwarzającego ZSEiE
Ostatnie nowelizacje przepisów ustawy o odpadach (dalej: uo) wynikają głównie z konieczności ich dostosowania do zasad funkcjonowania elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO), a także do zapisów związanych z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną danych osobowych.
Ewidencja i sprawozdawczość prowadzona przez zakład przetwarzania ZSEiE a nowe przepisy
Nowelizacje przepisów zmieniły także niektóre zapisy dotyczące prowadzących zakład przetwarzania zużytego sprzętu, określone nie tylko w ustawie o odpadach, ale także w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
AGO 58
Oczyszczalnia rozsączająca a obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Pytanie: Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Nowe obowiązki dla prowadzących PSZOK
Wejście w życie nowelizacji ustawy o odpadach (uo) i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) wprowadziły zmiany dla przedsiębiorców prowadzących punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
AGO 57
Masy odpadów przy obliczaniu wysokości zabezpieczenia roszczeń
W hali w 8 kontenerach o pojemności 4 m3 będzie magazynowane żelazo. Natomiast w hali magazynowej na placu o wymiarach 10 × 6 m na połowie będzie papier, a na drugiej tworzywa sztuczne. Jak dla podanego przykładu wyliczyć wysokość zabezpieczenia roszczeń?
Kolejne nowości w przepisach o odpadach – co się zmieniło tym razem
Od 13 sierpnia obowiązuje ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Jakie zmiany wprowadziła?
Kiedy Twoja działalność może zostać wstrzymana – katalog przypadków
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.
AGO 56
Metody zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi
Gminy zazwyczaj wykorzystują dwa modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Należą do nich dzierżawa oraz wniesienie aportem do spółek komunalnych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, ale którą z nich powinieneś wybrać?
Kontrola WIOŚ poprzedzająca wydanie zezwoleń
Pytanie: Jak wygląda kontrola WIOŚ po złożeniu wniosku o wydanie nowego zezwolenia i w jaki sposób się do niej przygotować?
Kolejne zmiany w ustawie o odpadach
Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadzi także zmiany w ustawie o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701 i 730). Ustawa obecnie jest na etapie prac sejmowych. Na co już teraz powinieneś się przygotować?
SGO 16
30 nowych rozwiązań w prowadzeniu gospodarki odpadami w gminach
W dniu 13 czerwca 2019 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Czego dotyczą zmiany? Czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami? Jakie odpady będzie odbierał PSZOK? Skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w najnowszym numerze specjalnym „Gospodarowania odpadami”!
AGO 55
Odpady medyczne – tajniki prawidłowej klasyfikacji
Pytanie 1: Jesteśmy placówką medyczną ambulatoryjną i w związku z prowadzoną działalnością wytwarzamy odpady medyczne (np. igły, strzykawki, plastikowe butelki po płynach, szklane ampułki po lekach). Do jakich odpadów zaliczyć butelki po płynie infuzyjnym (plastikowe niezainfekowane – brak kontaktu z pacjentem) oraz szklane ampułki po lekach? Czy igły po iniekcjach leków lub płynów infuzyjnych powinny być zaliczane do odpadów o kodzie 18 01 03*?
Ocena wodnoprawna – sprawdź, czy musisz ją przeprowadzić
Ustawa Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. wprowadziła nowy rodzaj decyzji administracyjnej – ocenę wodnoprawną. Ocena ta jest wydawana w celu określenia wpływu planowanej inwestycji lub działania na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych. Kto i kiedy powinien ją przeprowadzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
AGO 54
Monitoring wizyjny miejsc magazynowania
Pytanie: Czy mając decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów (mieszanek popiołowo-żużlowych − kod 10 01 80) na produkt, który jest odbierany przez inne firmy, powinniśmy zainstalować monitoring wizyjny w miejscu magazynowania, gdzie faktycznie nic nie jest magazynowane? Czy będzie to karane?
AGO 53
Na jakich warunkach możesz przekazać odpad osobie fizycznej
Pytanie: Przekazujemy odpadowe palety drewniane pracownikom do ich własnego użytku. Mimo że nie ma obowiązku sporządzania w takiej sytuacji KPO, wystawiamy je, przy czym pracownicy są traktowani jako przejmujący odpad. Kto w opisanym przypadku powinien podpisać KPO jako transportujący odpady? Transportującym nie może być pracownik odbierający palety, ponieważ nie posiada wpisu do BDO w zakresie transportu odpadów oraz nie jest ich wytwórcą.
Monitoring w gminnych PSZOK-ach – obowiązkowy czy nie
Pytanie: Czy jeżeli gmina prowadzi lokalny PSZOK, który nie ma decyzji na zbieranie odpadów (zwolnienie zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 11 ustawy o odpadach), to nowe przepisy w zakresie monitoringu wizyjnego, operatu ppoż., ustanowienia zabezpieczenia roszczeń itp. będą dotyczyły tych PSZOK-ów?
SGO 15
Ile będzie trwać cała procedura
Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów. Ile potrwa i jak będzie przebiegać ta procedura?
Co z obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń
Jeśli zakład jest posiadaczem odpadów i chce uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, to istnieje obowiązek ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia roszczeń. O tym, jak je wyliczyć, przeczytasz poniżej.
AGO 52
Postępowanie z domowymi odpadami medycznymi
Pytanie: Jak klasyfikuje się zużyte igły po zastrzykach insulinowych wykonywanych w warunkach domowych? Czy PSZOK może przyjąć przekazane domowe odpady medyczne?
Pięć odpowiedzi na pytania o magazynowanie odpadów
Przepisy w zakresie magazynowania odpadów przez podmioty je przetwarzające i zbierające są nadal niejasne, a ich stan prawny nie jest jednoznacznie ustalony. W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania z tej tematyki.
Odpady obojętne a zabezpieczenie roszczeń
Pytanie: Które odpady należy zaliczyć do obojętnych podczas ustanawiania wysokości zabezpieczenia roszczeń?
AGO 50
Operat wodnoprawny – uniknij najczęściej popełnianych błędów
W celu ułatwienia i przyspieszenia procedury uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w artykule omówiono najczęstsze uwagi Wód Polskich dotyczące wniosku o wydanie pozwolenia na pobór wód podziemnych ze studni głębinowej.
Określenie wysokości zabezpieczenia roszczeń w praktyce
Pytanie: Czy ustalając wysokość zabezpieczenia roszczeń mam przyjąć objętość hali magazynowej jako bryły geometrycznej? Jaką wysokość stawki przyjąć, jeśli w hali magazynuję odpady praktycznie z każdej kategorii (około 80 kodów odpadów) - od 1 zł za złom po 1.500 zł za Mg za odpady niebezpieczne? Czy w obliczeniach uwzględnić boksy magazynowe i kontenery stalowe, czy powierzchnię całej działki (szerokość × długość × wysokość), nie zważając, czy to droga czy teren zielony?
AGO 51
Obliczanie poziomu recyklingu odpadów
Ma zmienić się sposób obliczania poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak będziemy je wyliczać?
Nowe zasady magazynowania odpadów − omówienie
Po zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z 20 lipca 2018 r. pojawiały się spekulacje na temat wytycznych w zakresie m.in. prowadzenia monitoringu miejsc magazynowania odpadów. Jak obecnie wygląda sytuacja?
SGO 14
30 faktów i mitów na temat ostatnich zmian w przepisach o odpadach
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach i ustawie Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym odpadów budzą wiele kontrowersji i wątpliwości wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W najnowszym numerze specjalnym postaramy się przedstawić fakty wynikające z tych przepisów i oddzielić je od błędnych interpretacji aktów prawnych.
AGO 49
Prawa i obowiązki organizacji odzysku
Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) jest spółką akcyjną utworzoną przez producentów, wprowadzających sprzęt, a także reprezentujące ich związki pracodawców lub izby gospodarcze w celu realizacji określonych w ustawie obowiązków wykonywanych na podstawie umów z wprowadzającymi sprzęt. Jakie są jej prawa i obowiązki?
Kiedy możliwe jest wykorzystanie żużli na potrzeby własne
Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?
AGO 48
Małe urządzenie do kompostowania odpadów a niezbędna dokumentacja
Pytanie: Czy używając małego urządzenia do kompostowania odpadów o kodzie 20 01 08, musimy uzyskać decyzję środowiskową (duś) i zezwolenie na przetwarzanie odpadów? Czy może odpady te należy potraktować jako produkt uboczny kat. 3?
Kto ma wystawiać KPO?
Pytanie: Firma A posiada zezwolenie na transport odpadów, ale nie na zbieranie. Odpady zabiera bezpośrednio z placu od klienta (firma B). Firma A sprzedaje odpady firmie C, która kupuje je celem przetwarzania. Czy w tym przypadku istnieje obowiązek wystawienia KPO? Jeśli transportujący nie chce ujawnić danych kontrahenta, kogo wskazać jako przekazującego odpad?
AGO 47
Opakowania po substancjach chemicznych – zasady klasyfikacji
Pytanie: Czy puste opakowania po substancjach chemicznych należy traktować jako odpady niebezpieczne i klasyfikować pod kodem 15 01 10*?
Odzysk komunalnych osadów ściekowych
Zbiorcze zestawienie danych należy wypełnić w przypadku poddawania komunalnych osadów ściekowych odzyskowi. Zestawienie powinno być sporządzane osobno dla każdej oczyszczalni ścieków i przekazane marszałkowi województwa w terminie do 15 marca 2019 r.