Nawet milion złotych kary za nieprawidłowy transport odpadów od 6 września!
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw doprecyzowała istniejące przepisy dotyczące nielegalnego transportu odpadów oraz naliczania opłat za naruszenie przepisów w tym zakresie. Zapisy te weszły w życie 6 września 2019 r.
Ewidencja odpadów prowadzona przez PSZOK
Pytanie: Jesteśmy spółką odbierającą i transportującą odpady od właścicieli nieruchomości (na podstawie umowy z gminą), prowadzącą PSZOK i odbierającą odpady od firm na bazie podpisanych umów. Czy powinniśmy wystawiać KPO dla tych firm, gmin i mieszkańców przekazujących odpady do PSZOK-u (przekazującym odpad byłaby odpowiednio: gmina, dana firma, pojedynczy mieszkaniec)?
Co oznacza skrót ex przed kodami odpadów
W dokumentach ewidencji i sprawozdawczości odpadów często pojawia się skrót ex przy kodach poszczególnych odpadów. Co on oznacza? O tym przeczytasz w artykule.
Złom i akumulatory – czy potrzebujesz dwóch operatów
Pytanie: Prowadzę punkt skupu złomu, metali kolorowych i akumulatorów. Czy muszę zlecić wykonanie dwóch operatów (dla złomu i akumulatorów), czy wystarczy jeden zbiorczy?
Zużyte świetlówki a wysokość VAT
Pytanie: Firma zbierająca i przetwarzająca odpady przekazuje innemu podmiotowi do utylizacji świetlówki jako odpady o kodach 16 02 13* i 20 01 21*. Jakim podatkiem powinny zostać objęte te usługi? Czy możliwe jest zastosowanie odwrotnego obciążenia, czy konieczne jest uwzględnienie VAT w wysokości 8%?
Zasady transportu odpadów stanowiących towary niebezpieczne
W przypadku gdy odpady niebezpieczne spełniają kryteria klasyfikacyjne dla materiałów niebezpiecznych, są traktowane jak towary niebezpieczne. W takim przypadku podlegają ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych (dalej: uptn). Jakich wymagań należy przestrzegać w czasie transportu?
Wzory oświadczeń w gospodarce odpadowej
Pytanie: Czy są gdzieś dostępne wzory oświadczeń dołączanych do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie odpadów? Jak takie oświadczenia powinny wyglądać?
Wymagania techniczne i audyt zakładów przetwarzania zużytego sprzętu
Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakłada na prowadzącego zakład przetwarzania obowiązek posiadania odpowiedniego wyposażenia. O tym, jakie wymagania techniczne musi spełniać ZSEiE, przeczytasz w poniższym artykule.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AGO 59
Wytyczne w zakresie przygotowania operatu przeciwpożarowego
Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady palne. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach (uo) musi on być złożony do 5 marca 2020 r. w formie załącznika.
W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych
Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?
W jakim zakresie możesz zlecać obsługę środowiskową dotyczącą odpadów
Pytanie: Zawarliśmy umowę z firmą X na obsługę środowiskową. Podmiot X prowadzi m.in. ewidencję odpadów oraz przygotowuje sprawozdania roczne. Wszystkie dokumenty, które otrzymujemy w danym miesiącu, są na bieżąco wysyłane do firmy X (nie mamy oryginałów w siedzibie; na początku miesiąca otrzymujemy elektronicznie KEO). Czy WIOŚ w trakcie kontroli może wskazać to jako nieprawidłowość? Ponadto w KEO jest informacja, kto ją sporządził, a nie ma fizycznego podpisu tej osoby. Czy istnieje wymóg prawny, który mówi, że to błąd?
SGO 17
Pozostałe istotne obowiązki podmiotów gospodarujących odpadami
Niektóre podmioty gospodarujące odpadami, a także prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu mają obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń. Obejmują ich także inne wytyczne wynikające z nowych przepisów prawnych. Jakie? O tym w artykule.
Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów
Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?
Kalendarium Twoich obowiązków
Z uwagi na różne daty wejścia w życie poszczególnych przepisów warto podsumować kalendarium obowiązków, które musisz spełnić, wraz z podaniem ich terminów.
AGO 58
Wzory oświadczeń w gospodarce odpadowej
Pytanie: Czy są gdzieś dostępne wzory oświadczeń dołączanych do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie odpadów? Jak takie oświadczenia powinny wyglądać?
Utylizacja sprzętu a likwidacja środka trwałego
Pytanie: Firma przekazała do utylizacji popsuty wózek elektryczny z prośbą o wystawienie KPO na odpad 16 02 14. Czy powinien być wcześniej wystawiony protokół likwidacji środka trwałego i czy wózek można zakwalifikować jako zużyty sprzęt?
Rejestr BDO i RDR a podmioty odbierające odpady komunalne
Podmiot jest zarejestrowany w BDO jako transportujący odpady, ich sprzedawca i pośrednik w obrocie. Czy musi być wpisany do RDR (rejestru działalności regulowanej), jeśli chciałby odbierać odpady komunalne od firm, w przypadku gdy odbiór, transport i utylizacja będą zlecone podwykonawcy? W jakim terminie do BDO mają uzyskać wpis odbierający odpady komunalne posiadający wpis do RDR? Ponadto jeśli wygasa nam wpis do RDR dla gminy X, kiedy powinno się złożyć wniosek o wpis na kolejny okres?
AGO 57
Rozliczenie podatku VAT w ramach odwrotnego obciążenia
Polski przedsiębiorca prowadzący punkt skupu surowców metali, szkła, papieru i tektury, tworzyw sztucznych czy też surowców wtórnych z gumy ma możliwość skorzystania z rozliczenia podatku VAT w ramach odwrotnego obciążenia. Na czym to polega?
Regeneracja felg aluminiowych w kontekście przepisów o odpadach
Pytanie: Planuję prowadzić regenerację felg aluminiowych. Czy ich regeneracja na rzecz osób prywatnych wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością muszę wystąpić do starosty o stosowną decyzję?
AGO 56
Rodzaje sprawozdań składanych przez zbierających odpady
Pytanie: Posiadamy zezwolenie na zbieranie odpadów dla siedziby głównej (mamy też kilka oddziałów), gdzie znajduje się nasz główny magazyn. Wśród kodów zbieranych odpadów są odpady z prowadzonych remontów (grupa 17), odpady opakowaniowe, spawalnicze, maty filtracyjne oraz odpady o kodach 16 02 13*, 16 06 01*, 16 06 02*, 16 02 14, 16 06 04 i 16 06 05. Czy powinniśmy składać sprawozdania jako zbierający ZSEiE oraz akumulatory i baterie, czy dotyczy nas wyłącznie roczne sprawozdanie o odpadach?
Monopole RIPOK a orzecznictwo sądu okręgowego
Jeżeli regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) narzucają zbyt wysokie stawki za odpady, gdyż korzystają z pozycji monopolisty w regionie, pokrzywdzone spółki komunalne mogą domagać się zwrotu pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
SGO 16
30 nowych rozwiązań w prowadzeniu gospodarki odpadami w gminach
W dniu 13 czerwca 2019 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Czego dotyczą zmiany? Czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami? Jakie odpady będzie odbierał PSZOK? Skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w najnowszym numerze specjalnym „Gospodarowania odpadami”!
AGO 55
Przygotowanie do BDO – jak uzyskać podpis elektroniczny
W 2020 roku jest planowane uruchomienie obowiązkowej elektronicznej ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań odpadowych. Przygotowanie do uruchomienia nowych modułów BDO wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. W jaki sposób je uzyskać?
Podsumowanie zmian w dokumentacji dotyczącej baterii i akumulatorów oraz ZSEiE
W związku z wejściem 30 kwietnia 2018 r. w życie ustawy Prawo przedsiębiorców niektóre dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: ustawa o ZSEiE) oraz ustawy o bateriach i akumulatorach zostały zmienione. Ponadto w dokumentach tych wprowadzono także inne modyfikacje. Które z nich są dla Ciebie najistotniejsze? O tym w artykule.
Pieczątki na KPO − można je przybijać czy też nie
Pytanie: Firma odbierająca odpady zwróciła uwagę, że karty KPO zostały przez wytwórcę podpisane i opieczętowane. Stwierdziła, że teraz można tylko KPO podpisywać − czy to prawda?
AGO 54
Przygotowań do uruchomienia BDO ciąg dalszy
Procedowanie projektu ustawy o odpadach (uo) w zakresie zmian w BDO toczy się od sierpnia 2018 roku i wynika z konieczności doprecyzowania przepisów. Nad rozbudową BDO w zakresie utworzenia modułu ewidencyjnego i sprawozdawczego toczą się obecnie intensywne prace.
Poznaj procedurę kontroli przez PGWWP
Wody Polskie jako organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną uprawnione są do kontrolowania działalności związanej z gospodarowaniem wodami w bardzo szerokim zakresie. Z artykułu dowiesz się, jakie masz prawa i obowiązki związane z prowadzoną kontrolą.
Perspektywa rozwoju wytwarzania energii elektrycznej z biogazu na składowiskach odpadów
W biogazowniach na składowiskach odpadów jako źródłach energii został dostrzeżony potencjał. Powstały instrumenty wsparcia oraz nowe rozwiązania prawne (dwa projekty rozporządzeń). Jaka jest perspektywa rozwoju i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? O tym w artykule.
AGO 53
Przetwarzanie odpadów a najnowsze technologie
Jednorazowe saszetki plastikowe bywają już całkowicie biodegradowalne, a z odpadu biodegradowalnego można uzyskać materiał budowlany. Podejmowane są też próby przetwarzania odpadów plastikowych we frakcję paliw płynnych. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł!
Obowiązują zmiany we wzorach KPO, KEO i nie tylko!
Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?
SGO 15
Pozostałe załączniki zależne od rodzaju przedsięwzięcia
Do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów zależnie od rodzaju i zakresu planowanego przedsięwzięcia konieczne jest dołączenie stosownych załączników. Więcej na ten temat w artykule.
Na jakie wydatki musisz być przygotowany i czy możesz się odwołać
Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia. Jakie? O tym w artykule.
Jakie oświadczenia i zaświadczenia złożysz z wnioskiem
Do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów należy dołączyć stosowne oświadczenia i zaświadczenia. Jakie?
AGO 52
System segregacji odpadów – jak to wygląda w praktyce
Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jakie zasady obowiązują w tym zakresie? O tym w artykule.
Stare oczyszczalnie ścieków – kontrola decyzji wodnoprawnych
Niektóre zakładowe oczyszczalnie budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach zostały przejęte przez samorządy. Z biegiem lat zaczęły obsługiwać coraz większe osiedla. Kto weryfikuje, czy nadal spełniają warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?
Spalanie odpadów a smog
Skończył się sezon grzewczy, a wraz z ociepleniem zanieczyszczenia powietrza uległy znacznemu zmniejszeniu. Już teraz warto jednak podjąć działania, które w następnym sezonie pozwolą na zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Czy spalanie odpadów może wpływać na poziom smogu?
AGO 50
Transport odpadów z wykorzystaniem firmy spedycyjnej – co z pozwoleniem?
Posiadamy pozwolenie na odbiór i transport odpadów (jesteśmy pośrednikami w obrocie). Nie dysponujemy jednak własnymi środkami transportu i musimy korzystać z usług firm spedycyjnych. Czy te podmioty także powinny mieć pozwolenie na transport odpadów? Czy w KPO musimy zaznaczać naszą firmę jako przewoźnika i odbiorcę odpadów?
Szykują się zmiany w utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Pojawił się projekt z 9 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze zmiany przewiduje ustawodawca?
Prowadzisz składowisko odpadów? Nie zapomnij o żadnym z obowiązków
Które decyzje musi uzyskać prowadzący składowisko odpadów i jakie wymagania spełnić w świetle ostatnich zmian przepisów? O tym w artykule.
AGO 51
Sprawdź, jakie dane będą zawierać dokumenty ewidencji odpadów
Zgodnie z projektem ustawy z 2 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw modyfikacje polegają m.in. na zlikwidowaniu obowiązku posiadania papierowych dokumentów ewidencji odpadów. Jaka będzie treść tych dokumentów?
Sposoby unieszkodliwiania odpadów o kodzie 18 01 04
Z artykułu dowiesz się, jakim procesom przetwarzania można poddać odpady bez właściwości zakaźnych o kodzie 18 01 04 – inne odpady niż wymienione w 18 01 03.
Opróżniający zbiorniki bezodpływowe i transportujący nieczystości
Do obowiązków podmiotów prowadzących działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych należy sporządzanie kwartalnych sprawozdań.
SGO 14
30 faktów i mitów na temat ostatnich zmian w przepisach o odpadach
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach i ustawie Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym odpadów budzą wiele kontrowersji i wątpliwości wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W najnowszym numerze specjalnym postaramy się przedstawić fakty wynikające z tych przepisów i oddzielić je od błędnych interpretacji aktów prawnych.
AGO 49
Wymagania utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną
Pytanie: Magazynujemy stłuczkę szklaną celem jej przetwarzania. Nie jesteśmy jednak wytwórcą tego odpadu. W związku z tym kto powinien wystąpić z procedurą utraty statusu odpadu – jego wytwórca czy my?
Przetwarzający, zbierający i zarządzający składowiskiem - nowe wymagania od 22 lutego
Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Co jeszcze zmieniły nowe przepisy? O tym w artykule.
Przepisy RODO w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych
Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Co się zmieniło w tym zakresie po wejściu w życie RODO?
AGO 48
Przetwarzanie odpadów bez magazynowania – co z nowymi obowiązkami?
Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?
Poznaj piętnaście zmian w prawie wodnym
Dnia 20 września 2018 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Prawa wodnego. Głównym celem wprowadzonych zmian było rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych, w tym m.in. dotyczących wydawania przyrzeczeń wodnoprawnych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz naliczania opłat za usługi wodne. W artykule przeczytasz o wprowadzonych modyfikacjach.
AGO 47
Sprawdź, czy gmina ma prawo do narzucania cen za odbiór ścieków z gmin sąsiednich
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał działania jednej z podkarpackich gmin, polegające na nadużywaniu pozycji na lokalnym rynku hurtowego odbioru i oczyszczania ścieków pochodzących z sąsiednich gmin za praktykę ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.
PSZOK – jakich błędów unikać w rocznym sprawozdaniu
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do obowiązków podmiotu prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) należy m.in. sporządzenie rocznego sprawozdania. Dowiedz się, czego dotyczy to sprawozdanie oraz jakich błędów należy unikać przy jego opracowywaniu.
Prowadzący zakład przetwarzania ZSEE – obowiązki sprawozdawcze
Zakład przetwarzania ZSEE to instalacja, obiekt budowlany lub jego część, w których jest prowadzony demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego użycia zużytego sprzętu lub odpadów powstałych po demontażu tego sprzętu, które posiadają decyzję w zakresie gospodarki odpadami zezwalającą na jego przetwarzanie.