Zmiany w zakresie przyłączy do sieci
Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W jakim zakresie?
Zasady magazynowania odpadów komunalnych
Pytanie: Czy odpady segregowane odbierane od mieszkańców mogą być magazynowane, czy powinny być transportowane od razu do instalacji? Czy np. zużyty sprzęt elektroniczny (ZSEE) może odebrać inna firma, z którą gmina nie ma podpisanej umowy na odbiór odpadów?
Uwaga, mandaty za brak złożonej deklaracji!
Dnia 4 września 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Od teraz strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny za brak złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Transport odpadów komunalnych a prowadzona ewidencja
Pytanie: Jakim dokumentem powinien posługiwać się wytwórca odpadów komunalnych transportujący wytworzone przez siebie odpady do punktu zbierania? Czy odbierający ma prawo zażądać wystawienia KPOK? Co w praktyce staje się warunkiem przyjęcia odpadu?
Recykling butelek PET a wymagane pozwolenia
Pytanie: Kupiliśmy młynek i bezpośrednio w hali produkcyjnej mielimy butelki PET na odpad, a następnie przekazujemy go firmie posiadającej zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie tych odpadów (zmielony płatek PET o kodzie 15 01 02). Czy powinniśmy mieć zezwolenie na przetwarzanie ww. odpadu?
Przetwarzanie odpadów poza instalacją a przepisy przeciwpożarowe
Pytanie: Czy musimy opracować operat przeciwpożarowy (ppoż.) w związku z przetwarzaniem odpadów (papier i tektura) poza instalacją? Po ich dostarczeniu do hali odpady będą od razu przetwarzane, w wyniku czego powstaną małe ilości odpadów niewymagających pozwolenia na wytwarzanie. Ponadto jeżeli przyjmiemy odpad o kodzie 20 03 07, to czy możemy przekazać go potem w kodzie ex 20 03 07?
Przekazywanie zebranych katalizatorów za granicę
Pytanie: Czy przekazując zebrane katalizatory (kod 16 08 02*) za granicę, odbiorca odpadów (np. z Niemiec) musi mieć wpis do BDO? Czy wystawia się KPO, czy inne dokumenty?
Organizacja odzysku a symbol selektywnego zbierania
Pytanie: Jesteśmy organizacją odzysku i mamy podpisaną umowę z firmą sprowadzającą z Japonii sprzęt elektroniczny, który sprzedaje w Polsce (grupa 5). Czy możemy umieszczać za tę firmę symbol selektywnego zbierania na kartonach z towarami z Japonii?
Obowiązek wprowadzania dokumentacji papierowej do systemu
Pytanie: Jak to w końcu jest − jeśli przekazujący wystawił papierową KPO, to czy musi być ona wprowadzona do BDO w ciągu 30 dni? Czy obowiązek ten dotyczy papierowych kart tylko w przypadku awarii BDO? Poza tym, gdy KPO ma status odrzuconej ze względu na błędne dane transportującego, to jak ją skorygować?
AGO 72
Zmiany w zakresie przyłączy do sieci
Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W jakim zakresie?
Zasady magazynowania odpadów komunalnych
Pytanie: Czy odpady segregowane odbierane od mieszkańców mogą być magazynowane, czy powinny być transportowane od razu do instalacji? Czy np. zużyty sprzęt elektroniczny (ZSEE) może odebrać inna firma, z którą gmina nie ma podpisanej umowy na odbiór odpadów?
Uwaga, mandaty za brak złożonej deklaracji!
Dnia 4 września 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Od teraz strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny za brak złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
AGO 71
Zasady współpracy ze stacją demontażu pojazdów
Pytanie: Jako importer pojazdów mam nadany numer BDO. Czy jeśli nie wykonywałem w danym roku żadnego importu, muszę składać do urzędu sprawozdanie za dany rok?
Zasady transgranicznego przemieszczania tworzyw sztucznych
Pytanie: Firma A organizuje transgraniczne przemieszczanie odpadów tworzyw sztucznych. Na podstawie Aneksu 7 chciałaby przekazać je firmie B, posiadającej w Polsce zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów, a następnie miałyby one trafić do innych krajów z UE i spoza Wspólnoty. Jakie formalności należy spełnić, planując taką działalność?
Zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów
Dnia 1 lipca 2017 r. weszły w życie zapisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wprowadzają na terenie całego kraju Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO).
AGO 70
Zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych a KEOK
Pytanie: W karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dotyczą nas dwa rodzaje działalności: zbieranie i odbiór. Jeżeli odbieramy z terenu gminy X odpady (mamy w niej wpis do rejestru działalności regulowanej - RDR), a następnie przewozimy je do gminy Y, w której posiadamy z kolei decyzję na zbieranie, to w KEOK wybieramy odbiór czy zbieranie?
W jaki sposób będziemy walczyć z suszą
Praca międzyresortowego zespołu ds. suszy zaowocowała projektem ustawy, która ma pomóc w walce z problemem postępujących niedoborów wody. Nowe prawo ma usprawnić realizację inwestycji zapobiegających suszy i zapewnić większe dochody gminom z opłat za utratę naturalnej retencji.
Uzupełnienie sprawozdania w BDO przez zarządzającego składowiskiem
W artykule opisano, w jaki sposób należy wypełnić roczne sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami przez zarządzającego składowiskiem.
AGO 69
Zasady działania biogazowni osadowej
Wybór odpowiedniej metody zagospodarowania osadów ściekowych stanowi problem zarówno dla branży odpadowej, jak i dla samorządów. Zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym odpady należy traktować jako surowce służące do produkcji cennych dla odbiorców i środowiska produktów. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na energię, znaczące koszty składowania bądź spalania osadów ściekowych oraz konieczność ograniczenia degradacji środowiska naturalnego budowa biogazowni oraz produkcja biogazu jest szansą dla rozwoju nowoczesnej gospodarki osadowej.
Wydana decyzja a podział geodezyjny działek
Pytanie: Nastąpił podział geodezyjny działki, na której prowadzimy zbieranie odpadów − czy musimy zmienić posiadane zezwolenie? Ponadto, jeżeli prowadzimy jedynie zbieranie, ale te odpady są też magazynowane na terenie zakładu, to czy w KEO/KEOK powinniśmy uzupełniać zakładkę „przetworzone w procesie R12”?
W którym momencie musisz zrealizować ustawowe obowiązki
Pytanie: Rozpoczynamy starania o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów wraz z przetwarzaniem. Czy podczas składania wniosku z uzgodnionym operatem do starostwa trzeba już mieć zainstalowany monitoring oraz uporać się z kwestią zabezpieczenia roszczeń?
AGO 68
Zasady kontroli odbierających odpady komunalne
Kiedy wójt/burmistrz/prezydent powinien przeprowadzić kontrolę podmiotów odbierających odpady komunalne, jak ją udokumentować i co podlega takiej kontroli? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zamówienia na zagospodarowanie odpadów – kiedy i jak stosować ustawę Pzp
Pytanie: Gmina ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu miasta X. W umowie wpisała instalacje komunalne, do których wykonawca jest obowiązany przekazywać te odpady. Czy w związku z tym wykonawca (podmiot zobligowany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych − Pzp) musi przeprowadzić postępowanie zgodnie z ustawą Pzp na zagospodarowanie tych odpadów?
Szczegółowe wymagania co do magazynowania odpadów
Konieczność ustanowienia szczegółowych wymagań co do magazynowania odpadów wynika przede wszystkim z nasilających się zjawisk niewłaściwego gospodarowania odpadami. Kiedy ma wejść w życie przedmiotowe rozporządzenie i jakie są jego główne założenia?
AGO 67
Zasady transportu odpadów medycznych
Pytanie: Mamy zawartą umowę na odbiór odpadów medycznych (ze szpitala i podległych nam przychodni). Jak mamy przetransportować odpady z prowadzonych przez nas w szkołach gabinetów do magazynu odpadów (rocznie około 20 ‒ 30 kg)? Czy może je przewozić zwykła karetka i czy trzeba przed transportem z gabinetu do magazynu wystawiać KPO?
Zabezpieczenie roszczeń a koszty uzyskania przychodów
Pytanie: Wyliczyliśmy kwotę zabezpieczenia roszczeń, która przez organ wydający zezwolenia na przetwarzanie odpadów została przyjęta. Czy możliwe jest zakwalifikowanie zabezpieczenia w formie gotówkowej do kosztów uzyskania przychodów (prowadzimy książkę przychodów i rozchodów)?
Wniosek o wykreślenie z rejestru działalności regulowanej
Pytanie: Jak ma postąpić przedsiębiorca, który chce być wykreślony z działalności regulowanej (poza złożeniem wniosku do gminy). Czy musi także złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO? Kiedy ma to zrobić? I co wtedy ze sprawozdaniem ‒ czy ma być złożone do 31 sierpnia czy szybciej? Czy sprawozdanie może przygotować użytkownik podrzędny?
SGO 20
Postępowanie z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2
W Polsce mamy do czynienia z cofaniem się epidemii. Warto jednak pamiętać, że mimo to nadal należy przestrzegać wytycznych ministra klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. W artykule znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat, które stanowi zwarte podsumowanie obowiązujących przepisów.
Maseczki ochronne – czy stanowią skuteczne zabezpieczenie
Epidemia koronowirusa spowodowała wprowadzenie obowiązkowego stosowania jednorazowych masek ochronnych. Wirus może przenosić się na odpadach czy workach i pojemnikach z odpadami, z którymi kontakt mają pracownicy je odbierający, zbierający oraz pracujący w zakładach przetwarzania. Czy takie maski powinny być również noszone przez wszystkich pracowników cały czas w trakcie wykonywania przez nich pracy? Jaka jest ich skuteczność? O tym przeczytasz w artykule.
AGO 66
Zasady składowania odpadów z czyszczenia ulic i placów
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne oraz świadczymy usługi zamiatania ulic. Odpady z czyszczenia ulic przekazujemy na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Zarządzający składowiskiem wymaga od nas przekazania wyników badań dla ww. odpadów o kodzie 20 03 03. Według mojej opinii nie musimy tych badań przeprowadzać, ponieważ zgodnie z ustawą o odpadach nie wykonuje się badań dla odpadów komunalnych oraz pochodzących z jednego regionu. Zarządzający składowiskiem uważa także, że nasza firma nie jest wytwórcą, lecz posiadaczem odpadów. Jaka jest prawda?
Zasady kierowania odpadów na składowisko
Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą mieć testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne.
Zasady gospodarowania odpadami pofermentacyjnymi
Pytanie: Eksploatujemy przemysłową mechaniczno-biologiczno-chemiczną oczyszczalnię ścieków z procesem odzysku metanu i pozyskiwaniem energii elektrycznej w silniku kogeneracyjnym. Z rolnikami zawarliśmy umowy dzierżawy działek, na których możemy stosować nasz osad. Spełniamy wszystkie warunki jego stosowania: badania osadu, gleb, każdorazowa ocena stacji chemiczno-rolniczej dotycząca możliwej do zastosowania dawki osadu na danej działce. Czy możemy zawierać takie umowy? Jak wygląda ewidencja tego osadu − czy na KPO widnieję jako przekazujący i odbiorca na podstawie dzierżawy pól, a KEO mogę uzupełniać na koniec każdego miesiąca?
AGO 65
Zwrot zakupionych opakowań po substancjach niebezpiecznych
Pytanie: Firma sprzedająca substancje chemiczne (propanol i kwas azotowy) odbierała od nas zawsze puste opakowania. Teraz odmówiła ich przyjęcia, powołując się na zmianę przepisów. Czy miała rację?
Z czego wynika wzrost cen zagospodarowania odpadów
W ostatnim czasie wyraźnie dało się zauważyć wzrost ceny za gospodarowanie odpadami, zarówno komunalnymi, jak również przemysłowymi. Z czego to wynika?
Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi
Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych, tj. azotu i fosforu oraz mikroelementów. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość powinno się dostosować do konkretnych norm. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.
SGO 19
W jaki sposób wystawiać KPO w module ewidencji odpadów
Ewidencja odpadów prowadzona jest za pomocą kart przekazania i kart ewidencji odpadów. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób prowadzić KPO w systemie.
Trzy inne karty ewidencji – zasady ich prowadzenia
Poza ogólnymi kartami ewidencji istnieją również karty ewidencji dedykowane poszczególnym rodzajom tych odpadów. Poznaj wszystkie z nich oraz zasady ich wystawiania.
AGO 64
Wysoko zakaźne odpady medyczne – uniknij zakażenia koronawirusem
Wysoko zakaźne odpady medyczne wyodrębniono jako osobną grupę odpadów medycznych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.
Wpis instalacji komunalnej do WPGO
Pytanie: W jaki sposób wpisać instalację komunalną do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO)? Jakie korzyści się z tym wiążą?
Uruchomienie BDO a działalność gmin
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest narzędziem, które ma umożliwić skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami. W jaki sposób wpływa na działalność gmin?
AGO 63
Zasady odbioru odpadów od rolników a prowadzenie ewidencji
Pytanie: Jakie dokumenty powinien wystawić mający decyzję na zbieranie odpadów, m.in. złomu, posiadający wpis do BDO, który chciałby odebrać własnym transportem złom od rolnika (zużyte maszyny rolnicze)?
Zasady kierowania odpadów na składowisko
Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą posiadać testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne.
Wystawianie elektronicznych dokumentów ewidencji odpadów
Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?
AGO 62
Zmiany w uznawaniu odpadów za niebezpieczne od 6 stycznia 2020 r.
Nowe rozporządzenie ministra klimatu w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne, które weszło w życie 6 stycznia 2020 r., zawiera wytyczne pozwalające na klasyfikację odpadów zakaźnych.
Zaświadczenie potwierdzające recykling zużytego sprzętu
Pytanie: Prowadzimy recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak powinniśmy uzupełnić oraz komu przekazać zaświadczenie potwierdzające recykling za poprzedni rok kalendarzowy?
Zasady odbierania odpadów od firm a baza BDO
Pytanie: Mamy z przedsiębiorcami podpisane umowy na odbiór odpadów, w ramach których od części firm odbieramy odpady o kodach 15 01 01, 15 01 03, 15 01 07, ale także gruz i inne. Jeżeli odbieramy tylko odpady komunalne (np. od zakładów fryzjerskich), czy taka firma musi mieć numer BDO i trzeba wystawiać KPOK lub prowadzić KEO? Czy inne małe firmy muszą mieć wpis do BDO?
SGO 18
Zarządzający składowiskiem odpadów -− jak wypełnić formularz i określić wysokość opłaty
W przypadku składowania odpadów podmiotem korzystającym ze środowiska jest posiadacz odpadów. Jakie informacje powinni złożyć marszałkowi zarządzający składowiskiem odpadów?
Uzupełnianie sprawozdania przez gospodarujących odpadami
Papierowe wzory formularzy sprawozdawczych mają stanowić podstawę do opracowania formularzy elektronicznych dostępnych w BDO. Zasada wypełniania poszczególnych działów nie powinna więc się zmienić.
AGO 61
Zasady prawidłowego transportu odpadów
Pytanie: Czy można przewozić zmieszane odpady niebezpieczne razem z odpadami, które nie są niebezpieczne (nie można ich już rozdzielić, są załadowane na środek transportu)?
Wytyczne dla firm dbających o czystość na terenach gminnych
Pytanie: Prowadzimy działalność w zakresie utrzymywania gminnych terenów zielonych, czyścimy chodniki i ulice oraz zajmujemy się opróżnianiem koszy na przystankach. Zebrane odpady przewozimy do stacji przeładunkowej, gdzie przesypujemy je do dużych kontenerów, które odbiera następnie firma mająca pozwolenie na ich zagospodarowanie. W jaki sposób mamy rozumieć art. 23 znowelizowanej ustawy o odpadach? W jakim zakresie powinniśmy być wpisani do bazy BDO?
Wątpliwości w zakresie kart przekazania odpadów
Pytanie: Nadal mamy pewne niejasności dotyczące transportu odpadów. Czy podmiot przejmujący albo transportujący odpady może wystawić KPO lub KPOK za przekazującego? Czy istnieją wyjątki, kiedy kierowca nie musi posiadać potwierdzenia wygenerowanego z BDO?
AGO 60
Zasady wspólnego magazynowania odpadów
Z artykułu dowiesz się, czy odpady przeznaczone do zbierania i przetwarzania mogą być magazynowane razem.
Zabezpieczenie roszczeń przez zbierających i przetwarzających odpady
Pytanie: Czy zabezpieczenie roszczeń liczymy od wszystkich odpadów, także tych wytwarzanych i niezwiązanych ze zbieraniem i przetwarzaniem?
Wdrożenie wizyjnego systemu kontroli
Pytanie: Nadal mam nieuaktualnioną decyzję na zbieranie odpadów – czy muszę prowadzić monitoring? Jeśli posiadam pozwolenie na wytwarzanie, to czy mam udostępnić obraz tylko odpadów przetwarzanych? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie przetwarzania i magazynowanymi po tym procesie – mają być objęte monitoringiem?