Alternatywne rozwiązania dla gmin nieskanalizowanych – oczyszczalnie pasywne

Na terenie Polski prawie 50% obszarów wiejskich nie zostało jeszcze skanalizowanych, w związku z czym pojawia się konieczność eksploatacji przydomowych zbiorników bezodpływowych. Jakie są alternatywne rozwiązania?

Zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych a KEOK

Pytanie: W karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dotyczą nas dwa rodzaje działalności: zbieranie i odbiór. Jeżeli odbieramy z terenu gminy X odpady (mamy w niej wpis do rejestru działalności regulowanej - RDR), a następnie przewozimy je do gminy Y, w której posiadamy z kolei decyzję na zbieranie, to w KEOK wybieramy odbiór czy zbieranie?

W jaki sposób będziemy walczyć z suszą

Praca międzyresortowego zespołu ds. suszy zaowocowała projektem ustawy, która ma pomóc w walce z problemem postępujących niedoborów wody. Nowe prawo ma usprawnić realizację inwestycji zapobiegających suszy i zapewnić większe dochody gminom z opłat za utratę naturalnej retencji.

Uzupełnienie sprawozdania w BDO przez zarządzającego składowiskiem

W artykule opisano, w jaki sposób należy wypełnić roczne sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami przez zarządzającego składowiskiem.

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne (umowa z gminą) i planujemy transportować odpady z PSZOK-u, gdzie przyjmowane są również odpady niebezpieczne (m.in. 20 01 21*, 20 01 17*). Jakie są wymagania związane z transportem takich odpadów?

Roczne sprawozdanie o zebranych odpadach

Pytanie: Czy w sprawozdaniu rocznym należy ująć odpady, które były odebrane lub zebrane na stacji przeładunkowej/bazie? Ponadto czy instalacje miały obowiązek informowania do 15 lipca o sposobie przetwarzania odpadów?

Obowiązki przetwarzającego zużyty sprzęt

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki m.in. przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co do nich należy?

Obniżenie energochłonności procesów w branży celulozowo-papierniczej

Włókna wtórne stały się niezastąpionym surowcem przemysłu papierniczego i stanowią około jednej trzeciej całkowitej ilości zużywanych surowców włóknistych. Wpłynęły na to niższe ceny w porównaniu z odpowiadającymi im rodzajami masy celulozowej pierwotnej oraz działania promocyjne związane z recyklingiem makulatury. Jak obniżyć energochłonność tych procesów? O tym w artykule.

AGO 72

Nowe możliwości na pozyskanie dofinansowania

Do końca czerwca 2022 roku istnieje możliwość składania wniosków o dofinasowanie selektywnej zbiórki odpadów i działań związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów.

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach − BDO połączone z JPK!

Pomimo sprzeciwów przedstawicieli branży ustawodawca zaplanował połączenie BDO z bazą podatkowych jednolitych plików kontrolnych (JPK). Zmiany te mają wejść w życie już od stycznia 2021 roku. Czy tak będzie rzeczywiście? Jakie konkretnie zmiany mają obowiązywać? Tego dowiesz się z artykułu.

AGO 71

Kody ex a posiadane zezwolenia oraz właściwa klasyfikacja odpadów

Pytanie: Ministerstwo zaleca, aby igły i strzykawki zbierać w ramach kodu ex 20 01 99. Czy jeżeli mam wpis do RDR lub BDO na transport odpadów o kodzie 20 01 99, muszę wówczas dodać również kod ex? Ponadto z użyciem jakiego kodu należy klasyfikować w PSZOK odebrane od mieszkańców silikony, pianki montażowe i puste opakowania po unigruncie?

Gdzie należy zainstalować kamery w ramach magazynowania odpadów

Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą odpady i musimy mieć zainstalowany wizyjny system kontroli miejsc ich magazynowania. Gdzie dokładnie powinniśmy zainstalować kamery?

AGO 70

Nowe możliwości edycji kart ewidencji w BDO

Pytanie: Czy to prawda, że w systemie BDO można już edytować błędne masy i kody odpadów w kartach ewidencji (KEO) tworzonych na podstawie kart przekazania odpadów (KPO)?

Nieprawidłowości w deklaracjach odpadowych – jak sobie z nimi radzić

Pytanie: Wezwaliśmy przedsiębiorcę do zmiany deklaracji po zmianie stawek oraz systemu odbierania odpadów. Co jeśli w zmianie deklaracji nie określił on daty powstania zmiany, nie podał liczby worków, a w pojemnikach podał kwotę podwyższoną za niewypełnienie obowiązku segregacji? A co należy zrobić, jeśli zmiana deklaracji nie wpłynęła, oraz jak księgować wpłaty, gdy jest kilka upomnień?

Kontrola WIOŚ w punkcie skupu złomu

Pytanie: Na jakie rzeczy zwraca uwagę WIOŚ podczas kontroli punktu skupu złomu? Czy po 15 czerwca 2020 r. plac musi posiadać separator i zbiornik oraz zadaszone miejsce magazynowania? Jakie kary grożą za nieprawidłowości w tym zakresie?

AGO 69

Jak poprawnie klasyfikować odpady

Pytanie: Do tej pory zajmowałem się klasyfikacją odpadów niebezpiecznych transportowanych na podstawie Umowy Europejskiej ADR. W jaki sposób i na bazie jakich przepisów należy klasyfikować odpady niebezpieczne w prowadzonej ewidencji odpadów?

Jak gminy mogą walczyć ze zjawiskiem niewłaściwego zagospodarowania ścieków

W dalszym ciągu, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, zdarzają się zjawiska opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) z prywatnych posesji wprost do przydrożnych rowów, lasów albo na pola. Jakimi narzędziami dysponują gminy w tym zakresie i jak wysokie kary za to grożą? O tym przeczytasz w artykule.

AGO 68

Nabycie instalacji posiadającej pozwolenie zintegrowane

Pytanie: Czy można przepisać numer BDO poprzedniego właściciela wraz z nabyciem instalacji posiadającej pozwolenie zintegrowane? Czy w zakresie przeniesienia tego pozwolenia należy spełnić konkretne wymogi? Dodatkowo, jeśli prowadzimy PSZOK, czy przy przekazaniu odpadu tworzymy KPOK i wpisujemy gminę, z której ten odpad do nas trafił, czy naszą firmę jako instalację komunalną?

Możliwe jest odroczenie legalizacji wodomierzy do końca 2020 roku

Sytuacja epidemiologiczna w kraju skłoniła ustawodawcę do wprowadzenia nowych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw, także tych działających w branży wodno-kanalizacyjnej. Co się zmieniło?

AGO 67

Kiedy umieszczamy „ex” przed kodem odpadu

Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą surowce wtórne. Interesuje nas temat odzysku poza instalacją odpadów z grupy 10 i 17. Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex”? Czym te odpady różnią się od odpadów o kodzie bez tego dopiska?

Jak ustalić datę wykonania usługi odbioru odpadów

Pytanie: Świadczymy usługę „Przyjęcie odpadu o kodzie 16 01 03” na rzecz kontrahenta z Niemiec będącego podatnikiem VAT (eksportujemy więc usługi). Odbieramy zużyte opony naszym samochodem i przewozimy je do Polski. Przykładowo odebraliśmy zużyte opony 19 lipca, do Polski transport przyjechał 21 lipca i wtedy był rozładowywany, a 22 lipca wystawiliśmy fakturę dla kontrahenta zagranicznego. Która data jest prawidłowa dla określenia obowiązku podatkowego w VAT i podatku dochodowego? Czy datą wykonania usługi jest data załadunku czy rozładunku w Polsce? Według jakiego kursu powinna być przeliczana faktura do celów VAT i CIT?

SGO 20

Dziesięć kroków − jak przygotować się do korzystania z programu wsparcia

Obowiązujące programy wsparcia oferują coraz więcej możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł pomocy. W pierwszej kolejności należy skupić się jednak na analizie potrzeb i wykonalności ich uzyskania, a co być może ważniejsze − także rozliczeniu uzyskanego wsparcia.

Co czeka branżę, czyli jakie będą konsekwencje środowiskowe pandemii

Panująca na świecie pandemia koronawirusa powoduje, że zwiększa się ilość zużywanego plastiku. W związku z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych i częstszym stosowaniem jednorazowych rękawiczek w skali świata przyrost ilości tych odpadów jest znaczący. W jaki sposób pandemia jeszcze wpłynie na branżę?

7 najważniejszych zmian w przepisach związanych z gospodarką odpadową

Pandemia wpłynęła również na zmiany aktów prawnych bezpośrednio związanych z branżą odpadową. Jakie są najważniejsze wprowadzone zmiany?

AGO 65

Dalsze wytyczne w zakresie magazynowania odpadów

Rozporządzenie dotyczące wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów (dalej: rozporządzenie) wprowadziło przepisy dotyczące m.in. magazynowania ciekłych odpadów palnych, niezbędnego wyposażenia oraz obowiązków szkoleniowych.

SGO 19

Jakie dane musisz uzupełnić w module sprawozdawczości komunalnej

Na moment tworzenia niniejszego opracowania moduł sprawozdawczości w BDO obejmuje wyłącznie sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, dlatego tylko te zostaną opisane w artykule.

Ewidencja zużytego sprzętu – garść przydatnych informacji

Karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przewidziana jest dla prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: zseie).

AGO 64

Kara od WIOŚ za brak wpisu do BDO

Pytanie: WIOŚ wymierzył naszej firmie najniższą karę, tj. 5.000 zł, za prowadzenie działalności podlegającej obowiązkowi wpisu do BDO bez tego wpisu w okresie od 24 lipca 2018 r. do 24 maja 2019 r. (data uzyskania wpisu). Czy istnieje przepis, który pozwoliłby na odstąpienie od kary? Czy możliwe jest odwołanie od tej decyzji?

Do 20 mln zł dofinansowania na instalacje gospodarujące odpadami

W czerwcu 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpocznie konkursy na dofinansowanie projektów w ramach cz. II Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami – Instalacje Gospodarowania Odpadami. Co warto na ten temat wiedzieć?

AGO 63

Konsekwencje prowadzenia działalności bez aktualnej decyzji

Podmiot posiadający zezwolenie na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów powinien do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji. Jakie kary grożą za niespełnienie tego obowiązku?

Kiedy możemy mówić o odpadach powstających poza instalacją

Zdarza się, że stosowane jest pojęcie tzw. odpadów wytwarzanych poza instalacją. Na czym polega ta klasyfikacja odpadów, dowiesz się z poniższego artykułu.

AGO 62

Do 5 marca 2020 r. masz czas na zmianę posiadanej decyzji!

Pytanie: Mamy wydaną decyzję na zbieranie odpadów i chcemy dodać do niej nowy kod odpadu (13 02 05* − mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych). Jak powinno wyglądać takie pismo i czy trzeba do niego dodać załączniki? Czy wiąże się to z dodatkową opłatą?

Baza BDO – dziesięć krótkich pytań i odpowiedzi

W związku z rozszerzeniem funkcjonalności Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) macie trudności i wątpliwości w zakresie jej funkcjonowania. W artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

SGO 18

KOBiZE – zakres informacji, które musisz przygotować

Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Błędne przygotowanie tego raportu może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.

Informacje ogólne o opłacie za korzystanie ze środowiska

Do 31 marca 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska za 2019 rok oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Informacje o zakresie korzystania ze środowiska – co zawiera formularz

Formularze za 2019 rok będziesz składać na nowym wzorze wprowadzonym rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Konieczność wydania nowego rozporządzenia związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501).

AGO 61

Obowiązki gmin – analiza stanu gospodarki odpadami

Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach są podzielone na obowiązki organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano wskazówki dotyczące opracowania analizy gospodarki odpadami.

AGO 60

Kontrola oczyszczalni ścieków – co powinieneś wiedzieć

Instalacje oczyszczalni mają być sprawdzane pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych. W przyszłym roku kontrolą mają zostać objęte wszystkie oczyszczalnie na terenie kraju!

Komu przekazać wyniki analiz ścieków

Jednym z problemów podmiotów korzystających z usług wodnych jest kwestia dalszego postępowania z wynikami analiz (np. ścieków czy pobieranych wód). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy i komu należy przekazywać takie analizy.