Nowe możliwości na pozyskanie dofinansowania

Do końca czerwca 2022 roku istnieje możliwość składania wniosków o dofinasowanie selektywnej zbiórki odpadów i działań związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów.

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach − BDO połączone z JPK!

Pomimo sprzeciwów przedstawicieli branży ustawodawca zaplanował połączenie BDO z bazą podatkowych jednolitych plików kontrolnych (JPK). Zmiany te mają wejść w życie już od stycznia 2021 roku. Czy tak będzie rzeczywiście? Jakie konkretnie zmiany mają obowiązywać? Tego dowiesz się z artykułu.

Konto jednostki administracji publicznej w BDO – jak je założyć

Zgodnie z art. 83. ust. 1 ustawy o odpadach jednostki administracji publicznej, w tym zarządy związków międzygminnych realizujące zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, są zobowiązane uzyskać dostęp do indywidualnego konta w BDO.

Edytowanie miejsc prowadzenia działalności w BDO

Pytanie: Jak mogę usunąć w BDO miejsce prowadzenia działalności (gdy składałem wniosek w imieniu gminy, dodałem PSZOK, który prowadzi nam firma)? Ponadto dodałem nowe miejsce i chciałbym złożyć wniosek aktualizacyjny, ale wyświetla się komunikat, że nie mogę tego zrobić, gdyż jest rozpatrywany inny wniosek. Ile trwa aktualizacja? Czy mogę złożyć sprawozdanie, jeżeli nie mam jeszcze wszystkich miejsc prowadzenia działalności?

DPO i DPR od nowego roku będziesz już prowadził w BDO!

Odkąd uruchomiono system BDO, część dokumentacji odpadowej trzeba prowadzić za pośrednictwem tego systemu. Czy są jeszcze dokumenty do wypełnienia w wersji papierowej? O tym przeczytasz w artykule.

Czy WIOŚ wymierza karę na podstawie protokołu z kontroli

Pytanie: W kwietniu mieliśmy kontrolę WIOŚ, w wyniku, której został wystawiony protokół. W październiku natomiast otrzymaliśmy informację o naliczeniu kary za wykroczenie, które nie było wymienione w tym protokole. Czy to nie protokół jest dokumentem w aktach sprawy i podstawą do naliczenia kary?

Zasady współpracy ze stacją demontażu pojazdów

Pytanie: Jako importer pojazdów mam nadany numer BDO. Czy jeśli nie wykonywałem w danym roku żadnego importu, muszę składać do urzędu sprawozdanie za dany rok?

Zasady transgranicznego przemieszczania tworzyw sztucznych

Pytanie: Firma A organizuje transgraniczne przemieszczanie odpadów tworzyw sztucznych. Na podstawie Aneksu 7 chciałaby przekazać je firmie B, posiadającej w Polsce zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów, a następnie miałyby one trafić do innych krajów z UE i spoza Wspólnoty. Jakie formalności należy spełnić, planując taką działalność?

Zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów

Dnia 1 lipca 2017 r. weszły w życie zapisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wprowadzają na terenie całego kraju Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO).

AGO 72

Transport odpadów komunalnych a prowadzona ewidencja

Pytanie: Jakim dokumentem powinien posługiwać się wytwórca odpadów komunalnych transportujący wytworzone przez siebie odpady do punktu zbierania? Czy odbierający ma prawo zażądać wystawienia KPOK? Co w praktyce staje się warunkiem przyjęcia odpadu?

Recykling butelek PET a wymagane pozwolenia

Pytanie: Kupiliśmy młynek i bezpośrednio w hali produkcyjnej mielimy butelki PET na odpad, a następnie przekazujemy go firmie posiadającej zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie tych odpadów (zmielony płatek PET o kodzie 15 01 02). Czy powinniśmy mieć zezwolenie na przetwarzanie ww. odpadu?

Przetwarzanie odpadów poza instalacją a przepisy przeciwpożarowe

Pytanie: Czy musimy opracować operat przeciwpożarowy (ppoż.) w związku z przetwarzaniem odpadów (papier i tektura) poza instalacją? Po ich dostarczeniu do hali odpady będą od razu przetwarzane, w wyniku czego powstaną małe ilości odpadów niewymagających pozwolenia na wytwarzanie. Ponadto jeżeli przyjmiemy odpad o kodzie 20 03 07, to czy możemy przekazać go potem w kodzie ex 20 03 07?

AGO 71

Wnioskowanie o decyzję środowiskową przez przetwarzających odpady

Pytanie: Obiekt, którego właścicielem jest firma X, ma być podzielony na hale produkcyjne, część biurową i socjalną. W halach będą prowadzone m.in. instalacje wymagające uzyskania decyzji środowiskowych (duś):przetwarzanie odpadów i obróbka tworzyw (firma A i B) oraz produkcja surowców do wytwarzania pianek poliuretanowych (firma C).Czy jest możliwość napisania jednego raportu o oddziaływaniu na środowisko, a po uzyskaniu duś przeniesienie jej na poszczególne podmioty? Jak wygląda procedura uzyskiwania duś?

Organy i pełnomocnictwa w zakresie składanych sprawozdań

Pytanie: Zbieramy odpady w dwóch różnych województwach. Czy powinniśmy złożyć sprawozdanie do marszałka województwa, któremu podlega siedziba firmy? Jeśli tak, to czy należy je złożyć w ramach siedziby i oddziału, czy osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności? Czy będąc użytkownikiem głównym niewpisanym do KRS, muszę opłacić pełnomocnictwo od każdego wysłanego sprawozdania?

Odzysk odpadów na własny użytek – w jaki sposób go udokumentować

Pytanie: Mamy decyzję na przyjmowanie w celu przetwarzania (odzysk R5) odpadów o kodach: 170101, 170102, 170107, 170181, 170302 oraz 100101. Czy musimy mieć dokument papierowy potwierdzający taki odzysk? Jakie dokumenty są obligatoryjne do potwierdzenia sprzedaży bądź wykorzystania tych przetworzonych materiałów? 

AGO 70

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne (umowa z gminą) i planujemy transportować odpady z PSZOK-u, gdzie przyjmowane są również odpady niebezpieczne (m.in. 20 01 21*, 20 01 17*). Jakie są wymagania związane z transportem takich odpadów?

Roczne sprawozdanie o zebranych odpadach

Pytanie: Czy w sprawozdaniu rocznym należy ująć odpady, które były odebrane lub zebrane na stacji przeładunkowej/bazie? Ponadto czy instalacje miały obowiązek informowania do 15 lipca o sposobie przetwarzania odpadów?

Obowiązki przetwarzającego zużyty sprzęt

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki m.in. przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co do nich należy?

AGO 69

Uzupełnienie wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Pytanie: Jesteśmy zakładem komunalnym − odbieramy odpady od gmin, z którymi mamy podpisane umowy oraz prowadzimy PSZOK dla naszej gminy. Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów o kodach 17 01 01, 17 01 02 i 17 07 07. Gruz będzie wykorzystywany do uzupełnienia ubytków na drogach lokalnych i gruntowych na terenie gminy (jest to konieczne w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu do sprawozdania). Jak powinniśmy uzupełnić we wniosku punkt dotyczący opisu stosowanej metody i wskazanie procesu przetwarzania odpadów?

Rozdrabniasz tworzywa sztuczne? Sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia

Pytanie: W ramach prowadzonej działalności rozdrabniamy odpady z tworzyw sztucznych na drobniejsze frakcje. Czy musimy uzyskać w związku z tym zezwolenie?

Przekazanie i przyjęcie odpadu przez ten sam podmiot

Pytanie: Mamy pytanie odnośnie do ewidencji odpadów w bazie BDO. Czy firma, która wytwarza odpad pofermentacyjny, sama go transportuje na dzierżawione pola oraz zagospodarowuje, uzupełnia KEO jako wytwórca, przetwarzający (mamy decyzję na przetwarzanie metodą R10) oraz przekazujący? Co zrobić w przypadku błędnego uzupełnienia KPO?                                                                   

AGO 68

Stosowanie przepisów przeciwpożarowych w zakresie magazynowania odpadów

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów i magazynujemy złom, drewno oraz podkłady kolejowe (odpady niebezpieczne) na placu magazynowym pod gołym niebem. Co musimy zrobić, żeby spełnić wymagania przeciwpożarowe z rozporządzenia?

Sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami – jak wypełnić w BDO

Sprawozdania za rok 2019 r. podmioty składają w formie elektronicznej za pośrednictwem BDO. W systemie dostępne są sprawozdania komunalne, o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami oraz o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Ostatni rodzaj sprawozdań został uruchomiony w BDO 29 czerwca 2020 r. Termin złożenia tego sprawozdania to 31 października 2020 r. (z wyjątkiem prowadzących stację demontażu pojazdów oraz strzępiarkę, którzy powinni sprawozdać się do 11 września 2020 r.).

Składowisko odpadów a zmiany przepisów

Pytanie: W jakim zakresie prowadzący składowisko odpadów o pojemności ponad 25 tys. Mg (instalację komunalną) powinien zmienić swoją decyzję i dostosować się do nowych przepisów? Czy na składowisku w fazie rekultywacji i po niej konieczne jest prowadzenie wizyjnego monitoringu?

AGO 67

Uprawnienia do zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Pytanie: Wiele firm prosiło nas o zawieszenie płatności. Czy w momencie zaprzestania lub zawieszenia działalności gmina albo firma odbierająca odpady komunalne na podstawie umowy mogą zawiesić pobieranie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Czy możliwe są ulgi w spłacie zobowiązań w sytuacji wyjątkowej (takiej jak np. stan epidemiologiczny)?

To przekazujący odpad decyduje o formie prowadzonej ewidencji

Pomimo przesunięcia ostatecznego obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO duża część podmiotów wykorzystuje już system do ewidencjonowania odpadów. Jakie problemy są najczęściej spotykane?

Rozłączność usługi wywozu odpadów komunalnych i zamiatania ulic

Pytanie: Czy usługę wywozu odpadów komunalnych z terenu miasta i ulic w mieście należy łączyć z usługą zamiatania ulic?

SGO 20

Koronawirus − przywileje pracowników i obowiązki pracodawców

Pandemia koronawirusa przyczyniła się powstania specyficznych warunków pracy − zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Zmiany te dotyczą wszystkich branży, w tym działalności związanej z branżą odpadową. Z artykułu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki przysługują poszczególnym grupom.

Koronawirus a branża odpadowa

Pandemia COVID-19 wywołała jeden z największych szoków gospodarczych i społecznych XXI wieku. Wiązało się to z zatrzymaniem globalnej produkcji, uderzeniem w łańcuchy dostaw na całym świecie, gwałtownym spadkiem konsumpcji wraz z załamaniem zaufania i nagłym zatrzymaniem większości sektora usług będącym konsekwencją narzuconego dystansu społecznego.

Instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców

W odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany epidemią COVID-19 Komisja Europejska (KE) przyjęła nowe zasady udzielania pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Na jakie wsparcie możesz liczyć?

AGO 66

Wyliczanie stawki zabezpieczenia roszczeń dla stacji demontażu

Pytanie: Czy do określenia największej i maksymalnej masy odpadów oraz całkowitej pojemności dla stacji demontażu można wykorzystać ilości dopuszczone w operacie przeciwpożarowym? Czy do wyliczania wysokości roszczeń można przyjąć dwie stawki, tj. 300 zł dla odpadów palnych i 1 zł dla niepalnych?

Tarcza 3.0 i jej wpływ na przepisy związane z gospodarką odpadami

Zgodnie z ustawą z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (nazywaną tarczą 3.0) nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Co się zmieniło?

Rozszerzona odpowiedzialność producentów

Rozszerzona odpowiedzialność producenta zdefiniowana jest w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów jako strategia ochrony środowiska, w ramach której odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona do końca cyklu życia produktu. Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów?

AGO 65

Przesunięcie terminu prowadzenia ewidencji w BDO

Od 31 marca obowiązuje nowa ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Co się zmieniło?

Problemy techniczne z BDO – jak sobie z nimi poradzić

W zakresie działania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarowaniu odpadami (BDO) pojawiają się problemy techniczne polegające np. na braku możliwości zalogowania przez niektórych jej użytkowników. Jak sobie z nimi radzić?

Pandemia a transgraniczne przemieszczanie odpadów

Pomimo wprowadzonych obostrzeń i ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego transporty odpadów pomiędzy krajami nie zostały wstrzymane. Komisja Europejska w ogłoszonym komunikacie podkreśliła znaczenie utrzymania tranzytu towarów, w tym odpadów, w obecnym okresie. Informacje w sprawie szczególnych procedur dla transgranicznego przemieszczania odpadów w okresie epidemii COVID-19 określił także Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

SGO 19

Prowadzenie kart ewidencji odpadów za pomocą BDO

Jeżeli nie jesteś podmiotem uprawnionym do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów (tylko za pomocą kart przekazania odpadów), to musisz wystawiać także karty ewidencji odpadów. W jaki sposób realizować ten obowiązek w BDO? O tym przeczytasz w artykule.

AGO 64

Odpady opakowaniowe a osiągane poziomy odzysku

Pytanie: Odbieramy odpady od firm m.in. o kodach 15 01 01 i 15 01 02 na podstawie kart przekazania odpadu (KPO). Jesteśmy transportującym i przejmującym odpady – tymczasowo je magazynujemy i przekazujemy do dalszego przetwarzania. Czy ten odpad możemy wliczać do obliczania poziomów odzysku w poszczególnych gminach?

Odbierający odpady komunalne – ewidencja i sprawozdawczość

Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości i firm muszą złożyć sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych za pomocą BDO do 30 czerwca 2020 r. Nowością jest dla nich również wprowadzona od tego roku obowiązkowa ewidencja odpadów komunalnych.

AGO 63

Skup makulatury- zasady przyjmowania odpadów

Pytanie: Pracuję w skupie makulatury. Czy dla osób fizycznych i podmiotów zwolnionych z ewidencji, które przywożą odpady mam wystawiać jakiś dokument? Czy osoby fizyczne mogą dostarczać opakowania z papieru i tektury pod kodem 15 01 01, a opakowania z tworzyw sztucznych pod 15 01 02? Czy te odpady oraz odpady gazetowe o kodzie 20 02 01 od osób fizycznych przekazujemy dalej na podstawie KEOK?

Odbiór odpadów od osób fizycznych a ewidencja w BDO

Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, a zatem nie można wystawić KPOK.

Odbieranie odpadów komunalnych prowadzone w BDO

Pytanie: Jak jest różnica pomiędzy odbiorem odpadu o kodzie 20 03 01 od osób prywatnych i od firm? Czy w ramach KPOK odnotowuję fakt odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych; jak mam podzielić wagowo te odpady? Odbieramy również odpady o kodzie 15 01 01 od osób prywatnych. Czy w tym przypadku również należy wystawić KPOK, tak jak przy pozostałych odpadach komunalnych?

AGO 62

Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych w biogazowniach

Główną przyczyną systematycznego wzrostu masy komunalnych osadów ściekowych w skali kraju jest realizacja w ostatnich latach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych adresowanego do tzw. aglomeracji. W związku z wzrastającą ilością osadów pojawia się także problem z ich zagospodarowaniem. W jaki sposób można zagospodarować je w biogazowniach?

Sprawozdawczość w ochronie środowiska

Pytanie: Za 2019 rok musimy złożyć sprawozdanie o ZSEiE, bateriach i akumulatorach, zbiorcze zestawienie o odpadach oraz uiścić opłatę środowiskową. Ciężko rozeznać się w nowych przepisach − co się zmieniło? Czy formularze pozostają z poprzedniego roku ,czy wysyłamy je za pośrednictwem BDO?

Opłaty za korzystanie ze środowiska − zarządzający składowiskiem

Opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie składowania odpadów mogą przyjąć postać opłaty zwykłej lub podwyższonej. Jak je wyliczyć? O tym w artykule.

SGO 18

Twoje noworoczne obowiązki – raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe

Gospodarując odpadami, musisz pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Często są to obowiązki niewynikające bezpośrednio z rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi należy złożyć do 15 marca (za poprzedni rok kalendarzowy). Od 2020 roku (za 2019) sprawozdania po raz pierwszy będą składane drogą elektroniczną za pomocą BDO.

Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska

Jeżeli niewłaściwie gospodarujesz odpadami, może zostać nałożona na Ciebie opłata podwyższona. W jakich konkretnie przypadkach Ci to grozi?

AGO 61

Użytkowanie BDO w praktyce

Od 1 stycznia 2020 r. działają nowe moduły BDO, a ich obsługa nadal jest dla użytkowników intuicyjna. Garść praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Termiczne przekształcanie komunalnych osadów ściekowych

Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych, jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Z uwagi na wzrostową tendencję ilości wytwarzanych (przede wszystkim komunalnych) osadów ściekowych, zagospodarowanie ich w sposób bezpieczny stanowi olbrzymi problem ekologiczny, techniczny i ekonomiczny.

Sprawdź, w jakim zakresie możesz być zobowiązany do złożenia sprawozdania do KOBiZE

Do 28 lutego 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Czy i w jakim zakresie ten obowiązek dotyczy Ciebie?

AGO 60

Problem podrzucanych odpadów – jak je klasyfikować

Pytanie: Zdarza się, że na teren naszego zakładu podrzucane są odpady z terenów sąsiednich (m.in. elektronika). Nie są to odpady wytworzone przez nas, nie przechodzą też przez PSZOK i nie ma dowodu na ich przyjęcie. Czy można potraktować je jako wytworzone po posprzątaniu i zaklasyfikować pod kodem 16xxxx?

Praktyczne wskazówki – jak wystawić elektroniczną KPO

Od 1 stycznia 2020 roku działają nowe moduły BDO. Jeżeli gospodarujesz odpadami powinieneś znać funkcjonalności tego narzędzia. Z artykułu dowiesz się jak wystawić elektroniczną kartę przekazania odpadów (KPO).

Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych

Pytanie: Odbieramy odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych i musimy osiągać wskazane poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Jednocześnie brakuje narzędzi prawnych nakazujących przedsiębiorcom segregację odpadów (odsprzedają tworzywa, papier czy szkło i nie płacą dodatkowo za ich odbiór). Czy są planowane jakieś zmiany w tej kwestii?Odpady z działalności gospodarczej, oświatowej czy kulturalnej są odpadami komunalnymi, jeśli powstaną w związku z zaspokajaniem potrzeb bytowych pracowników oraz ze względu na swój charakter lub skład przypominają odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych.