Zasady prawidłowego transportu odpadów

Pytanie: Czy można przewozić zmieszane odpady niebezpieczne razem z odpadami, które nie są niebezpieczne (nie można ich już rozdzielić, są załadowane na środek transportu)?

Wytyczne dla firm dbających o czystość na terenach gminnych

Pytanie: Prowadzimy działalność w zakresie utrzymywania gminnych terenów zielonych, czyścimy chodniki i ulice oraz zajmujemy się opróżnianiem koszy na przystankach. Zebrane odpady przewozimy do stacji przeładunkowej, gdzie przesypujemy je do dużych kontenerów, które odbiera następnie firma mająca pozwolenie na ich zagospodarowanie. W jaki sposób mamy rozumieć art. 23 znowelizowanej ustawy o odpadach? W jakim zakresie powinniśmy być wpisani do bazy BDO?

Wątpliwości w zakresie kart przekazania odpadów

Pytanie: Nadal mamy pewne niejasności dotyczące transportu odpadów. Czy podmiot przejmujący albo transportujący odpady może wystawić KPO lub KPOK za przekazującego? Czy istnieją wyjątki, kiedy kierowca nie musi posiadać potwierdzenia wygenerowanego z BDO?

Użytkowanie BDO w praktyce

Od 1 stycznia 2020 r. działają nowe moduły BDO, a ich obsługa nadal jest dla użytkowników intuicyjna. Garść praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Termiczne przekształcanie komunalnych osadów ściekowych

Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych, jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Z uwagi na wzrostową tendencję ilości wytwarzanych (przede wszystkim komunalnych) osadów ściekowych, zagospodarowanie ich w sposób bezpieczny stanowi olbrzymi problem ekologiczny, techniczny i ekonomiczny.

Sprawdź, w jakim zakresie możesz być zobowiązany do złożenia sprawozdania do KOBiZE

Do 28 lutego 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Czy i w jakim zakresie ten obowiązek dotyczy Ciebie?

Sprawdź, czy musisz zapłacić opłatę roczną BDO do 28 lutego

Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?

Odpady z gastronomii a gminny system gospodarowania odpadami

Pytanie: W gminie z nieruchomości zamieszkałych łącznie zbierane są odpady zielone i resztki żywności (kod 20 02 01), wyłączając odpady mięsne (kod 20 03 01). Nieruchomości niezamieszkałe (np. szkoła ze stołówką, restauracja) są natomiast zobligowane (m.in. przez sanepid) do podpisania umów na odbiór ich jako odpadów klasyfikowanych w ramach kodu 20 01 08. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że odpady ze zbiorowego żywienia z resztkami mięsnymi należą do tzw. kategorii III − muszą trafić do specjalnej instalacji, której brak na moim terenie.

Obowiązki gmin – analiza stanu gospodarki odpadami

Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach są podzielone na obowiązki organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano wskazówki dotyczące opracowania analizy gospodarki odpadami.